1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedi Kokusu Nasıl Gider?

Kedi Kokusu Nasıl Gider?
0

Kedilerin kokusunu gidermek için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kediler hela eğitimleri olmasa da dışkılarını kumlara yapmış olup üstünü örterler. Evcil kedilerin çeşitli nedenlerle evin değişik yerlerine dışkı yapması önlenebilir bir durumdur. Bu problemi ortadan kaldırana kadar kedinin dışkısını yapmış olduğu yer sabunlu su, sirkeli su, karbonat ve çamaşır suyu kullanarak temizlenerek fena kedi kokusu giderilebilir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta ev temizliğinde kullanılan maddelerin kedilere zarar vereceğidir. Temizlik yaparken kedinizi temizlediğiniz bölgeden uzak tutmalısınız.
 • Kediniz fena alışkanlığından vazgeçene kadar lüzumlu temizliği yaptıktan sonrasında evinizi havalandırabilirsiniz.
 • Evinize oda parfümü sıkabilir yada oda kokusu yürüyerek çubuklar yerleştirebilirsiniz.
 • Temizlemenize karşın kokunun çıkmadığını düşünüyorsanız halılarınızı yıkayabilirsiniz.

Kediler Niçin Kokar?

Kedilerin fena kokması çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sorudur. Bu durumda ilk yapılması ihtiyaç duyulan fena koktuğu fark edilen kedinin herhangi bir bölgesinde mi yoksa vücudunun genelinde mi koku bulunduğunu tespit etmektir. Hasta kedilerde fena kokuya rastlanabilir. Buna yol açan hastalıkların başlangıcında deri hastalıkları gelir.

Kedinizin tek bir bölgesinde koku bulunduğunu fark ettiyseniz o bölgeyi incelemelisiniz. Mesela kulaklarında koku olduğu anlaşılan bir kedide kulak enfeksiyonu olabilir. Enfeksiyon hastalıklarında fena koku, başlıca belirtilerdendir. Kedinizin atilerinin koktuğunu fark ettiyseniz kediniz fena kokan herhangi bir şeye basmış olabilir. Bu olasılık düşüktür şu sebeple kediler patilerini sık sık yalayarak temizlerler. Bununla beraber, patilerde fena kokunun sebebi mantar enfeksiyonu da olabilir. Kedilerin dışkı kokmaları durumunda anal bölgeleri denetim edilmelidir. Bu bölgede meydana gelen problemler kedinizin anal bölgesinden koku yayılmasına niçin olabilir. Normal olarak durumun netleşmesi için bir veteriner hekim kontrolü şarttır.

Kediler Niçin Koku Bırakır?

Kedilerin koku bırakması kızgınlık döneminde devamlı görülen bir durum söz mevzusudur. Önemli olan dikkat edeceğiniz nokta kedinin davranış bozukluğu olup olmadığını tespit emektir. Şu sebeple ruhsal sorunları olan kedilerde davranış bozukluğu dolayısıyla idrar tutamama ve buna bağlı olarak idrar kaçırma benzer biçimde tablolarla karşılaşılabilir.

Kızgınlık dönemindeki dişi ve adam kediler öteki kedilerle etkileşim kurarak çiftleşmek için koku bırakırlar. Bu kokuyu bırakmak için idrar yapmaları gerekir. Bu zamanda kedilerde belirgin bir idrar artışı da görülebilir. Kedilerin koku bırakmalarındaki başlıca sebep çiftleşme döneminde olmalarıdır. Kedi kokusu, kedilerin birbirlerine kur yapmalarındaki en mühim ayrıntıdır. Fakat kedinizin kızgınlık döneminde olmadığından eminseniz ve değişik bir problemi bulunduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bir veteriner hekim yardımı almalısınız.

Koku Bırakan Kediye Ne Yapılır?

Koku bırakan kediye yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Onu korkutmaktan ve cezalandırmaktan kaçının. Kedileri koku bıraktıkları için korkutmaya çalışmak travma ve ruhsal problemler yaşamalarına ve davranış bozukluklarına niçin olabilir. Davranış bozukluklarında sık görülen etkenlerden biri evin çeşitli bölgelerine idrar yapmalarıdır.
 • Devamlı aynı yere koku bırakmasını engellemek için dışkısını yapmış olduğu her yeri dezenfekte edin ve koku kalmamasını sağlayın. Koku çıkana kadar dışkının olduğu yeri temizlemeniz kedinizin tekrar o bölgede kokusunu alamamasına destek olacaktır.
 • Kedinize hela eğitimi vermeyi deneyin. Kediler alıştıkları sürece klozetlere de dışkılarını yapabilirler. Eğer evin çeşitli yerlerine dışkı yapmayı tane haline getirdiyse onu klozete yönlendirerek problemi ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Kedinizin koku bırakmasının değişik sebepleri var ise problemi çözmek için veteriner hekim kontrollerini aksatmayın ve ihtiyaç duyulan tüm tedavileri uygulayın.

Kediye Parfüm Sıkılır mı?

Kedilere parfüm sıkılması son aşama yanlış ve sakıncalıdır. Hayvanların insanlara hususi üretilen deodorant, parfüm ve saç spreyi benzer biçimde ürünlerden uzak tutulmaları gerekir. Kedilere parfüm sıkılması sonucunda alerjik reaksiyonlar ve beklenmeyen hamleler benzer biçimde tehlikeli durumlar yaşanabilir.

Parfüm ve deodorant benzer biçimde ürünler insanoğlu için de sakıncalı olabilir. Bu tür ürünlere alerjisi olan her hayvan ve insan bu ürünlerden uzak durmalıdır. Bununla beraber, kedinizi evinizde temizlik malzemesi olarak kullandığınız deterjanlardan ve çamaşır suyundan da uzak tutmanız şarttır. İçinde oldukça fazla kimyasal barındıran bu ürünler kedinizin zehirlenmesine yol açabilir. Kedinizin güzel kokması için kedilere hususi üretilen kedi parfümlerini ve şampuanlarını kullanabilirsiniz. Hem de kedinizin kumunu temizlememeniz de kedinizin fena kokmasına niçin olabilir. Kedinizin kumunu tertipli olarak temizleyip kokuyu içine hapseden kumlardan kullanırsanız kedinizin ve evinizin fena kokmasını önlemiş olmuş olursunuz.

Kediler Gaz Çıkarır mı?

Kedilerin gaz çıkarması minimum insanların gaz çıkarması kadar olağandır ve düzgüsel karşılanmalıdır. Bilhassa fazla et tüketen kedilerde gaz oranının fazla olduğu söylenebilir. Kedilerin gaz problemi yaşamalarında mühim rol oynayan gıdalardan bir diğeri süttür. Süt, bilinenin aksine kedilere arar verebilecek bir besindir. Sindirimi zor olduğundan kedilerin sık sık süt tüketmeleri tavsiye edilmez.

Kedilerin bozuk besinlerle beslenmeleri de gaz problemi yaşamalarına niçin olabilir. Birçok insan kedilerin bozu besinlerle beslenebileceğini düşünerek zamanı geçmiş gıdaları kedilere yedirebilir. Bu son aşama yanlıştır. Kediler de tıpkı insanoğlu benzer biçimde bozuk gıdaları tüketmeleri durumunda besin zehirlenmesi, gaz ve mide sorunları yaşayabilirler. Bununla beraber, kediler alerjileri olan herhangi bir besini tükettiklerinde şişkinlik, gaz ve ishal benzer biçimde problemler yaşayabilirler. Fena kedi kokusu, gaz dolayısıyla sizi rahatsız ediyorsa bundan kaygı duymanıza gerek kalmamıştır. Kediler de insanoğlu ve köpekler benzer biçimde gaz çıkarabilirler. Gaz dolayısıyla yaşanmış olan koku problemi geçici ve tehlikesizdir. Gene de kedinizin anormal derecede gaz çıkardığını düşünüyorsanız lüzumlu kontrollerinin yapılması için onu bir veterinere götürebilirsiniz.

Ek olarak Bakınız: Kedilerin Bıyıkları Özellikleri Nedir, Kesilir Mi?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir