1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Süresince Ne Yapılmalı?

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Süresince Ne Yapılmalı?
0

Kedilerin kızgınlık döneminde anormal tavırlar sergilemesi normaldir. Bu yüzden kısırlaştırılmayan kedilerin belli dönemlerde anormal davranmaları kedi besleyenler tarafınca düzgüsel karşılanmalıdır. Kızgınlık periyodu, çiftleşme periyodu olarak da tabir edilebilir. Kedilerde kızgınlık periyodu adam kediler ve dişi kediler için değişik durumlar ortaya çıkarabilir. Dişi kedilerin bu zamanda sergiledikleri hareketler adam kedilerinkinden değişik olabilir.

Kedilerin kızgınlık döneminde sık sık miyavlamaları, bilhassa kuyruklarına dokunulunca saldırgan tavırlar sergilemeleri muhtemeldir. Bununla beraber, evcil kedilerin kızgınlık dönemlerinde daha çok ilgi beklemeleri de olağandır. Kızgınlık periyodu ilkbaharda ve sonbaharda başlayıp birkaç hafta sürer. Kedilerin kızgınlık dönemlerinde veteriner hekim kontrollerinden geçmeleri gerekebilir. Zira bu dönem hem onlar için hem de onları besleyenler için zorlayıcıdır. Kedilerin bu zamanda sergiledikleri anormal tavırlar değişik rahatsızlıklarla ve sorunlarla karıştırılabilir.

Kızgınlık Dönemindeki Kedi Iyi mi Sakinleşir?

Kedileri Kızgınlık dönemindeki sakinleştirmek için şunlar yapılabilir;

 • Bu zamanda sizden fazladan ilgi bekleyen kedinize daha fazlaca zaman ayırabilirsiniz. Onu uzun süre yalnız bırakmayın ve sık sık okşayıp sevin.
 • Eğer kedinizin çiftleşmesini istemiyorsanız dışarı çıkmasını ve öteki kedilerle etkileşimde olmasını engelleyin.
 • Kızgınlık döneminde olan kedi dışarıya kaçma eğiliminde olduğundan onu oyalamanız önemli bir husustur. Onunla oyunlar oynayarak dikkatini dağıtabilirsiniz.
 • Bu süreçte daha agresif hale gelmesini düzgüsel karşılayın ve onu korkutup cezalandırmayın.
 • Kediler kızgınlık döneminde yeteri kadar uyumayabilirler. Onların rahatça uyumalarını sağlamalısınız. Bunu yapmak için onunla yorucu aktiviteler yapabilirsiniz.
 • Eğer kızgınlık döneminde olan kedinizle baş edemediğinizi düşünüyorsanız onu bir veterinere götürmeniz gerekebilir. Kedilerin kızgınlık dönemiyle baş edemediğini düşünenlere veterinerlerin sunabileceği tek seçenek kısırlaştırma işlemidir.

Dişi Kediler Kızgınlık Dönemine Ne Vakit Girer?

Dişi kedilerin kızgınlık periyodu zorlayıcı olabilir. Kızgınlık dönemindeki dişi kedi devamlı evden kaçmaya çalışabilir. Bu yüzden kediniz dişiyse ona hususi bir ilgi göstermeli ve devamlı gözünüzün önünde tutmalısınız. Çiftleşme şansı olan kediler bir yıl içinde 3 yada 4 kez kızgınlık dönemine girebilirler. Asla çiftleşmeyen kediler için bu oran 5 ila 7 içinde değişebilir.

Dişi kedilerde kızgınlık periyodu 4. yada 6.ayda başlayabilir. Kısaca 4 yada 6 aylık bir kedi, kızgınlık dönemine girebilir. Kediler kızgınlık dönemine girince alışık bulunmadığınız şeyler yaparak sizi şaşırtabilirler. Mesela dişi kediler adam kedilerin kendilerini bulmaları için evin değişik yerlerine koku bırakabilirler. Bu da kedi besleyenleri uğraştıran bir problem halline gelebilir. Kedilerin kızgınlık dönemine girmeleri içgüdüsel davranmalarına niçin olur ve bu durum kendiliğinden gelişen bir döngüden ibarettir. Kısaca kedinin kendini dizginlemesi söz mevzusu değildir. Kedilerde kızgınlık periyodu insanların da desteğiyle daha kolay başa çıkılır hale gelebilir.

Adam Kediler Kızgınlık Dönemine Ne Vakit Girer?

Çoğu zaman adam kedilerin kızgınlık periyodu dişi kedilerin kızgınlık dönemine kıyasla daha değişik tabloların ortaya çıkmasına niçin olabilir. Adam kediler de tıpkı dişi kediler benzer biçimde 4. yada 6. aylarında kızgınlık zamanına girerler. Bilhassa dişi kedi kızgınlıkta onları besleyenlere daha fazlaca sırnaşarak ilgi bekler hale gelebilirler. Adam kedilerde ise aksine agresif ve saldırgan davranışlar görülür. Yoğun şekilde idrar yapma hatta püskürtme benzer biçimde durumlar söz mevzusu olabilir.

Adam kediler dişi kedileri kızgınlık döneminde kovalayıp sıkıştırabilir. Bilhassa mart aylarında sokak kedilerinin seslerinin daha fazlaca duyulmasının sebebi de budur. Adam kediler yeni doğum yapmış dişi kedilere yaklaştıklarında dişi kedilerin onlardan kaçmasına karşın bu hareketi tekrarlayabilirler. Hatta kızgınlık döneminde olan bir adam kedi, yavruları olan dişi kedinin kendisiyle çiftleşmeyeceğini bildiğinden dişi kedinin savunmasız yavruları için bir tehdit haline gelebilir.

Kedilerin Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Kedilerde kızgınlık sürecinin süresi averaj 1 hafta olarak kabul edilse de bu süre uzayıp birkaç haftaya kadar çıkabilir.

Kedilerin kızgınlık dönemlerinin aşamaları ve bu aşamalar şöyleki sıralanabilir;

 • Proestrus aşamasında kısırlaştırılmamış dişi kediler, erkekleri kendilerine çekseler de çiftleşme girişiminde bulunmazlar. Bu aşama averaj 3 gün sürer.
 • Östrus aşamasında kısırlaştırılmamış dişi kediler adam kedileri kendilerine çekerler ve çiftleşme girişiminde bulunurlar. Bu aşama 7 ila 27 gün sürebilir. Bununla beraber, dişi kedilerin bu aşamada hamile kalabilmeleri için birden fazla kez çiftleşmeleri gerekir.
 • İnteröstrus aşaması, ilgi çekme aşaması olarak tabir edilebilir. Bu aşamada kısırlaştırılmamış dişi kedi adam kedilerin ilgisini çekmesine karşın çiftleşemezse, çiftleşme girişiminde bulunmaya devam edecektir. Çiftleştiği halde hamile kalamaması durumunda da aynı şey geçerlidir.
 • Anöstrus aşaması, kedilerin kızgınlık dönemlerindeki bitiş aşamasıdır. Bu aşamada kediler kızgınlık periyodunu tamamlayıp sakinleşirler.

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Davranışları

Kedilerde kızgınlık periyodu davranışları cinsiyetlerine bakılırsa değişebildiğinden benzer davranışlar görülse de farklılıklar da olur.

Cinsiyete bakılırsa kedilerin kızgınlık periyodu davranışları şöyleki sıralanabilir;

 • Her iki cinsiyette de görülen ortak davranış evimizdeki eşyaları ya da duvarları tırmalamaktır.
 • Her iki cinsiyette de görülen ortak davranışlardan bir diğeri normalden daha çok miyavlayıp gürültü çıkarmalarıdır.
 • Hem dişi kediler hem adam kediler bu zamanda daha sık idrar yapabilirler. Dişi kediler evin değişik yerlerine idrar yaparken adam kediler idrarı püskürterek koku bırakabilirler.
 • Her iki cinsiyette de huzursuzluk görülebilir.
 • Adam kediler de dişi kediler de bu zamanda evden kaçma girişiminde bulunabilirler.
 • Dişi kediler daha fazlaca ilgi bekleyip sırnaşsalar da adam kediler saldırgan olabilirler.

Kedilerde kızgınlık periyodu zahmetli olsa da kedilerin kısırlaştırılması bu zamanda kedisine zaman ayıramayacağını düşünen insanoğlu için bir seçenek olabilir.

Ek olarak Bakınız: Kedilerin Kuyruğu Ne İşe Yarar?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir