1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Kızgınlık: Kediler Kaç Aylıkken Kızgınlığa Girer?

Kedilerde Kızgınlık: Kediler Kaç Aylıkken Kızgınlığa Girer?
0

Kedilerde kızgınlık süreci, çoğu zaman 7 gün sürer. Bu süre kediden kediye bakılırsa değişkenlik izah edebilir ve 3 haftaya kadar uzar. Kedilerin üreme süreci, aydınlık ve ısı benzer biçimde çevresel unsurlardan etkilenmektedir. Kısırlaştırılmamış dişi kediler ilk kızgınlık dönemine 8 ila 13 aylıkken başlayabilir. Bu süre 5 aya kadar düşebilmektedir. Kedilerin ilk kızgınlık dönemine girmesi mevsimler sebebiyle değişebilir. Kedinin erişkinliği, günlerin kısa olduğu ya da gün ışığının azaldığı kış mevsimine denk gelirse kızgınlık süreci gecikir. Erişkinlik süreci ilkbahar ve yaz mevsimine denk gelirse kızgınlık zamanı öne çeker. Kediniz kızgınlık dönemine girdiğinde onu rahatlatmak ve enerjisini atmasını sağlamak için oyunlar oynayabilirsiniz. Onu sıhhatli şekilde beslemek ve rahat şekilde uyumasını sağlamalısınız.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Süreci

Kedilerde kızgınlık süreci, 5 ila 8 aylıkken başlayabilir. Dişi kediler yıl içinde 3 kere kızgınlık dönemine girer. Dişi kedilerin kızgınlık emarelerini gösterdiği dönemlere östrus denmektedir. Östrus süreci averaj 6 ila 7 gün sürebilir. Dişi kediler çoğunlukla miyavlayıp alışık bulunmadığınız sesler çıkarabilir. Eşyalara, evin duvarlarına ya da sizin bacaklarınıza sürtünebilirler. Sürtünmelerinin sebebi kokularını bırakarak eş bulmaya çalışmasıdır. Dişi bir kedinin hamile kalması için kızgınlık süreci içinde ve 24 saatlik zamanda 3 ila 4 kere çiftleşmesi gerekmektedir. Kedilerin cinsel bakımından sakinleştikleri ve kendilerini dinlemeye çektikleri döneme anöstrus denir. Bu zamanda üreme hormonları geri çekilir ve östrus döngüsü görülmez. Kedinizi çiftleştirmediğiniz taktirde yaşamı süresince hamile kalma ihtimali bulunur. Kediler menopoza girmez ve tane görmez. Bir tek yaşlandıkça doğurganlıkları düşer.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Süreci Emareleri

 • Kızgınlıkta olan kediniz daha yüksek sesle miyavlar. Bilhassa koridorda, boş odalarda ve kapılara yakın yerlerde miyavlamayı tercih ederler.
 • Bu zamanda sürünme pozisyonunda hareket ettikleri ve popolarını yukarıya doğru kaldırdıkları görülebilir.
 • Yoğun hormon seviyesi sebebiyle iştahsızlık ve dolayısıyla zayıflama ile karşılaşılabilir.
 • Kendi çevresinde dönmeleri ve taklalar attıklarına tanık olabilirsiniz.
 • Dişi kediler erkeklere kıyasla sahiplerinden daha çok ilgi ve sevgi beklerler. Çoğunlukla sahiplerinin kucağına giderek kendilerini sevdirmek isteyebilirler.
 • Ev içinde bazı bölgelere kokularını bırakarak eş bulmaya çalışabilirler.
 • Dişi kediler kızgınlık dönemlerinde evden kaçmaya çalışır. Bu süreçte yüksekten düşme kazaları ile karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı lüzumlu önlemleri almayı dikkatsizlik etmemelisiniz.

Adam Kedilerde Kızgınlık Süreci

Adam kedilerde kızgınlık süreci, 4 ila 12. Aylarda görülebilir. Çoğu zaman bahar ve yazları kızgınlığa girerler. Ev ortamında yaşayan kedilerin kış mevsiminde de kızgınlığa girmiş olduğu bilinmektedir. Kızgınlık yıl süresince belli aralıklarla devam eder. Çoğunlukla çiftleşme eğilimi gösterirler. Adam kedilerde kızgınlık süreci çoğu zaman 6 ila 7 gün sürmektedir. Adam kediler hayatları süresince kızgınlık görmeye ve çiftleşmeye devam edebilirler. Fakat yaşlanan kediler daha sakin ve yavaş hareketle bulunurlar. Hormon seviyeleri azalır ve çiftleşme istekleri daha ender görülür. Bundan dolayı yaşlılık dönemine girdiklerinde çiftleşme gerçekleştirebilecek durumda olsalar da bunu tercih etmemeleri ihtimaller içinde. Adam kedilerde en sık görülen kızgınlık emaresi saldırganlıktır. Değişen hormon düzeylerinin tesirini saldırganlık göstererek atlatmaya çalışırlar.

Kedilerde Kızgınlık Evreleri

Bu aşamada, dişi kediler adam kedileri kendisine çeker. Fakat hemen hemen çiftleşme için adam kedilere izin vermez. Bu dönem çoğu zaman 3 gün kadar sürer.

Bu dönem çoğu zaman 7 gün sürse de 27 güne kadar uzadığı da görülebilir. Bu vakit içinde dişi kediler adam kedileri kendilerine çeker ve çiftleşmeye hazırdır. Östrus döneminde dişi kedilerde yumurta üretimini aktifleştiren hormonlar üretilir. Kediler bu dönem içinde hamile kalması için minimum 4 kere çiftleşmesi gerekir.

Kızgınlık döneminde kediler çiftleşmez ya da hamile kalmazsa, dişi kediler adamların ilgisini çekmeyi sürdürür. Bu bir ara dönem olarak tanımlanabilir. İlgi çekme süreci 2 ila 3 hafta kadar sürer ve peşinden yeniden kızgınlığa girilir.

Kediler anöstrus döneminde kendilerini dinlenmeye alırlar. Cinsel istekleri bulunmaz ve çiftleşmek istemezler. Dolayısıyla üreme hormonları da etken olarak çalışmaz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir