1. Anasayfa
 2. Kediler

Büyük Kedim Yavru Kediyi Isırıyor, Neden?

Büyük Kedim Yavru Kediyi Isırıyor, Neden?
0

Kedim devamlı ısırıyor ve tırmalıyor diyenler için bu probleminin birçok değişik sebebi olduğu söylenebilir. Aynı ortamda iki kedi besleyen kişiler bazen büyük kedilerin yavru kedilere saldırdıklarına da tanık olabilirler. Bilhassa başka anne yada babadan olan kediler için büyük kedi tarafınca yavru kediler bir çok süre dışlanmaktadır. Bu yüzden büyük kedi yavru kediyi ısırıyor olabilir.

Kediler doğaları gereği ısırma ve tırmalama davranışında bulunabilir. Birbirileri ile oyun amaçlı da bazen kedilerin birbirini ısırmaya çalışmış oldukları ve boğuştukları görülmektedir. Yavru kediye zarar verecek şiddette bir saldırganlık tutumu sergileyen kediler için tedbir alınması gerekecektir. Kendinden olmayan bir yabancı yada yavru bir kedi ile karşılaşan kediler, genel anlamda kendi hakimiyetlerini sağlamak için öteki kediyi ısırabilir. Büyük kedim yavru kediyi ısırıyor diyenler için bundan dolayı net bir cevap vermek mümkün değildir.

Büyük Kediler Niçin Yavru Kedilere Saldırır?

Kediler niçin ısırır ve yalar sorusu birçok kedi sahibinin merak etmiş olduğu mevzular içinde yer almıştır. Büyük kedilerin yavru kedilere karşı saldırgan davranışlar gösterme eğilimini birçok değişik sebebi olabilir. Başlıca sebep ise başka bir anne yada babanın yavrusu olmasıdır. Yalnız yavru kediler için değil, erişkin kediler içinde da bazen bu tür davranışlar ortay acıkabilmektedir.

Büyük kedinin yavru kediyi ısırması bir tek saldırganlık amaçlı olmayabilir. Kediler yavrularını taşımak için de boynundan ısırmaktadır. Eğer bu davranış vahşice gerçekleşiyorsa bir süre yavru kedinin zarar görmemesi için bulundukları ortamı ayırmak yararlı olabilir. Kediler birbirileri ile birçok değişik şekilde yazışma kurmaktadır. Bir çok süre kavga ediyor benzer biçimde görünseler de aslına bakarsak bu durum kendi aralarında bir oyun davranışı da olabilir. Eğer büyük kedi yavru kediye zarar vermeyecek derecede bir davranış gösteriyorsa bu endişelenecek bir durum olmayabilir.

Bir Kedi Başka Bir Kediyi Niçin Isırır?

Kedilerin birbirini ısırması genel anlamda olağan bir durum olarak karşılanır. Genel anlamda kedilerin birbirini ısırmasında iki değişik niçin ortaya çıkmaktadır. Eğer birbirlerine tıslıyor, bağırıyor ve hırlıyorsa bu durum kavga ettiklerinin göstergesi olacaktır. Öte taraftan kediler birbiri ile oyun oynarken de genel anlamda dönüşümlü olarak birbirini ısırmaktadır. Bu davranışta dişlerini sert bir halde birbirine geçirmeden birbirileriyle boğuşurlar.

Kediler öteki birçok canlı türünde de olduğu benzer biçimde öteki hayvanlara karşı üstünlük kurma cabası içindedirler. Bilhassa değişik kedilerin olduğu ortamda da bazı kediler kendi hakimiyeti oluşturmak için kedilerle bir savaşım içine girebilir. Kedilerin birbirini ısırma ve tırmalama davranışlarında bulunmaları bu kapsamda yaygın görülmektedir. Evlerinde birden fazla kedi beslemeyi düşünenlerin bu mevzuda data sahibi olmaları önemlidir.  

Büyük Kedi Yavru Kediye Zarar Verir Mi?

Erişkin kedinin yanına yavru kedi gelmesi halinde kediniz bu duruma birçok değişik şekilde tepki verebilir. Bilhassa kendi yavrusu değilse bu kedileri kabullenmekte zorlanabilir. Birbirilerine alışmaları için birazcık süre geçmesi ve uygun ortamın sağlanması gerekecektir. Ara sıra başka bir kedi yada evcil hayvan alınması durumunda kediniz strese de girebilir. Bunun bir sonucu olarak yeni gelen yavru kediye zarar verme eğilimi gösterecektir.

Kedinizin karakterine ve öteki birçok değişkene bakılırsa büyük kedinin yavru kediye zarar vermesi mümkündür. Sadece her kediye bakılırsa durum değişecektir. Bazı kediler herhangi bir saldırgan tutum sergilemeden de yavru kediyi kabul etmektedir. Büyük kedim yavru kediyi ısırıyor diyenlerin uygun ortamı sağlamaları son aşama önemlidir.

Kedim Oldukca Isırıyor Ne Yapmalıyım?

Yavru kedi ısırma eğitimi kapsamında yavru kedinin bu davranıştan uzaklaşması ve alışkanlık haline getirmesi engellenebilir. Kediler sahiplerini, eşyaları yada öteki evcil hayvanları ısırma ve tırmalama davranışında bulunabilir. Genel anlamda kızgınlık döneminde kedilerin saldırgan tutumları artacaktır. Evinizde baktığınız kedileri kısırlaştırmak bu probleminin çözülmesine destek olabilir.

Isırma davranışında bulunan kedilere ek olarak sesinizin tonunu yükselterek ve canınızın yandığını gösteren davranışlarla da tepki vermeniz bu davranıştan vazgeçmesini sağlayabilir. Sevdiğiniz sırada ansızın sizi ısırmaya çalışıyorsa sevme sürelerini de azaltmanız gerekebilir. Kediler devamlı sevilmekten de hoşlanmayabilir. Kedi eğitimi oldukça zor olduğundan kedinizin niçin ısırdığını anlamaya yönelik onun davranışlarını gözlemlemeniz önerilmektedir.

Yavru Kediler Isırmayı Ne Süre Bırakır?

Kedim koluma sarılıp ısırıyor diyen birçok kedi sahibi bilhassa yavru kedilerin bu davranışı ne süre bırakacaklarını merak etmektedir. Kediler gelişim döneminde çevresini keşfetmek adına neredeyse her şeyi ısırma eğilimi göstermektedir. Ek olarak korku ve ürkü anında hemen hemen dünyayı anlamlandırmadığı için sizi ısıracaktır. Isırma davranışı gösterdiğinde derhal yanından uzaklaşmanız ve tepki vermeniz doğru bir davranış olacaktır.

Bir çok süre kedi sahiplerinin yapmış olduğu yanlış davranışlar içinde kedinin ısırdıktan sonrasında sakinleştirilmeye çalışmak için sevmeye çalışılmasıdır. Bunu yapmaktan da kaçınmak gerekecektir. Bu yönüyle ısırma davranışı büyük kedim yavru kediyi ısırıyor diyenler için verilecek yanıtlarla benzerlik göstermektedir. Yavru kedilerde ısırma davranışı belirli bir süre sonrasında kaybolacaktır. Bu kapsamda kedinizin davranışlarını takip etmeniz önerilir.

Ek olarak Bakınız: Kedim Pirelendi, Ne Yapmalıyım?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir