1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Neden Yatağa İşer?

Kediler Neden Yatağa İşer?
0

Kediler niçin yatağa işer? Kedilerin yatağa işemesi onun intikam almak istediği ya da yaramaz olduğu anlamına gelmeyebilir. Bu yüzden yanlış bölgelere tuvaletlerini meydana getiren kedileri cezalandırmak doğru değildir. Bu davranışının geçerli bir sebebi olabilir ve bu nedenin araştırılması gerekir. Yatağa işeyen kedilerin sahiplerine vermek istedikleri ileti, ilgi görmek istedikleri olabilir. Kedinizin yatağa işemesi bir sıhhat sorunundan kaynaklanabilir. Kedinizin kumunu kullanmasına engel olan bir durum, yatağa ya da evin herhangi bir alana işemelerine niçin olur. Kediler yatakları ve koltukları güvenli alan olarak görebilir. Wc kumlarına işemek yerine yatağa işemeyi tercih edebilirler. Kediniz yatağa işemeye başladıysa kedinizin kumunda ya da hela kabında rahatsız olduğu bir durum söz mevzusu olabilir.

Kediler Neden Yatağa İşer? Kedilerin Yatağa İşeme Sebepleri

Kum kabının yerini beğenmemesi

Kedi kum kaplarının, kendilerini daha hissedebilecekleri, ışıklı, gürültüsüz, ulaşımı kolay ve temiz alanlarda olması gerekir. Bodrum katındaki ya da ışık almayan yerlerde olan kum kaplarının kullanımı kediler için zor olur.  Kum kabını evin en gürültülü ya da çamaşır makinesi benzer biçimde gürültülü bir makinenin yanına koymanız kediniz için negatif sonuçlara niçin olur.

Daha çok kedi tuvaletine ihtiyacı

Bazı kediler öteki kedilerle kum kaplarını paylaşmak istemezler. Evimizdeki kedi sayısına uygun olarak kum kabı olması gerekir. Kediniz için çoklu kum kapları tercih edebilirsiniz. Bilhassa yavru kediler için birden fazla ve ulaşımı kolay kum kapları yardımıyla, idrar ve dışkı kazalarını önleyebilirsiniz.

Kum kabının türünü sevmemesi

Kedilerin hareket kabiliyetini kısıtlayan ve kokuları hapseden kum kapları kedileri rahatsız edebilir. Kenarları yüksek olan kum kapları artrit benzer biçimde ağrılı hastalıklara haiz kediler için kullanım güçlüğüne niçin olur.

Kedinin, kumunu sevmemesi

Bazı kediler için kumu kazmak ağrı verici olabilir. Bu yüzden onlar için yumuşak kumlar seçilmesi gerekir. Kedinizin hangi kumu tercih ettiğini öğrenmek için iki kumu da ayrı kaplara koyarak hangisini kullanmayı seçtiğini gözlemleyebilirsiniz.

Ev içindeki değişimler

Kediler çoğu zaman denetim edilebilir ortamlarda büyümeyi severler. İnsanlar için önemsiz sayılabilen ev içindeki değişimler, kediler için son aşama mühim olabilir. Kedilerin kendini güvende hissetmesi için yaşadıkları alanda büyük değişimler yapılmaması gerekir. Kedilerin bu değişimlere karşı negatif davranışsal sorunları görülebilir. Bu değişikliklere alışması uzun sürebilir.

Kedilerin Sıhhat Sorunları Sebebiyle Yatağa İşemesi

Kedilerin yatağa işemesi çeşitli sıhhat problemlerinden kaynaklanabilir. Kediniz hela alışkanlığı değiştirdiyse, aklınıza idrar yolları enfeksiyonu gelebilir. Kediler idrar yollarıyla ilgili bir sorun yaşadıkları vakit direkt tuvaletleri ile bu durumu ilişkilendirir ve hela yaptıkları alanı değiştirir. İdrar yolu hastalıkları, idiyopatik sistit ve böbrek hastalıkları benzer biçimde üriner sistem problemleri kedilerin idrarlarını başka bir yere hayata geçirmeye başlamasına sebep olur. Adam kediler işeme problemi yaşamış olduğu vakit idrar yolu taşlarından kuşku edilir. Genital bölgenin sık yalanması, sık idrara çıkma, kedi kumunun daha çok eşelenmesi ve kum kabı dışına idrar yapma adam kedilerin idrar taşı emareleri arasındadır. İdrar yolu enfeksiyonları bilhassa yavru kedilerde çoğunlukla görülebilir. Bu problemi yaşayan kedilerde kum kabı haricinde başka bir alana idrar yapma değişimi görülebilir.

Kedilerin Yatağa Çiş Yapması Iyi mi Önlenir?

Kediler her ne kadar temiz canlılar olarak bilinse de yaşadıkları negatif durumlar onlardan beklenmeyen davranışların görülmesine niçin olabilir. Kedilerin yatağa işemesi de bu davranışlardan biridir. Bu davranışa yol açan unsurlar haricinde sebebi bulunmayan bir alışkanlık gelişirse, bu durumu ortadan kaldırmak için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar vardır;

 • Kedi tuvaletini daha sık temizlemelisiniz.
 • Kedinizin memnun olduğu bir kumu tercih etmelisiniz.
 • Kedinizin hela kabının yerini, kedinize gore belirlemelisiniz.
 • Tertipli aralıklarla kedi kumunu tamamen temizlemeli ya da tuvaleti tamamen değiştirmelisiniz.
 • Kedinizin yatağa işemesiyle birlikte sabırlı hareket etmek önemlidir. Kedinizi korkutacak davranışlarda bulunmamalısınız.
 • Kedinizin tuvaletini yapmış olduğu alanı aynı davranışı göstermemesi için detaylı şekilde temizlemelisiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir