1. Anasayfa
 2. Kediler

American Shorthair Özellikleri ve Bakımı


0

En eski kedi cinslerinden önde gelen American shorthair aslen İngiltere kökenli bir kedi cinsidir. Bir kargo gemisi ile ABD’ya göç eden bu cins göçmen kedi olarak da bilinir. British shorthair kedi cinsinin akrabası olan Amerikan shorthair, 1906 senesinde bir kedi eşeysel olarak resmen tanındı. Dünyanın en popüler kedi cinsleri içinde yer edinen ve ABD’da en oldukça beslenen kedi cinslerinden biridir. Bu sempatik dostumuzu daha yakından tanımak isterseniz işte American shorthair özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler.

American Shorthair Özellikleri

Orta büyüklükte bir kedi cinsidir ve oldukça sağlam bir vücut yapısına haizdir. Ağırlıkları 3-5,5 kilogram içinde değişmiş olur. Omuzları geniş, bacakları vücudu ile orantılı orta uzunlukta ve patileri yuvarlaktır. Badem şeklindeki gözleri, tombul yanakları ve kareyi çağrıştıran burnu ile oldukça sempatik bir görüntüsü vardır.

Tüyleri kısa ve ince olmasına karşın soğuk hava koşullarına dayanıklıdır. Tüy rengi olarak pek oldukça renk görülse de genel renkleri siyah, krem ve kahverengidir. Genel renkleri haricinde olan renklerin temel özelliği açık tonda olmasıdır. Sadece bu lila ve çikolata rengi için geçerli değildir. Göz rengi olarak bakır, yeşil ve altın renkleri görülebilir.

Karakteri ve Genel Huyları

Amerikan shorthair, son aşama uyumlu ve muhteşem bir karaktere haizdir. Oldukça dost canlısıdır ve çocuklarla, öteki evcil hayvanlarla oldukça iyi geçinir. Yediden yetmişe hepimiz için muhteşem bir dost olan Amerikan shorthair bununla beraber oldukça sadık bir kedi cinsidir.

Amerikan shorthairlerin avcılık içgüdüleri oldukça gelişmiştir. Bilhassa kuş ve fare avlamakta ustadırlar. Bu yüzden pencere ve balkon kapılarının kapalı olmasında yarar vardır. Bununla birlikte oyun oynamayı oldukça seven bu sempatik dostumuzun avcılık kabiliyeti göz önünde bulundurulduğu taktirde olta oyuncağı onun için oldukça iyi bir tercih olacaktır.

Devamlı ilgi istemese de sizinle zaman geçirmekten ve  yatağınızın ucunda yada koltukta daima yanınızda olmaktan büyük mutluluk duyar.

American shorthair akıllı ve eğitilebilir bir kedi cinsidir-koltuğunuz yerine tırmalama tahtasını kullanmayı öğretebilirsiniz.

American Shorthair Bakımı

American shorthair bakımı oldukça kolay bir kedi cinsidir. Tüylerini haftada birkaç kez taramanız yeterlidir. Dişlerini tertipli olarak fırçalamak, tırnaklarını iki haftada bir kesmek ve kulaklarını haftada bir denetlemek yeterlidir. Eğer kulak kiri var ise elma sirkesi ve ılık su karışımı ile nemlendirilmiş bir pamukla yada nemlendirilmiş yumuşak bir bezle silebilirsiniz.

American shorthair yiyecek yemeyi sever ve aşırı kiloluluk eğilimi olan bir kedi cinsidir. Bu yüzden beslenmesine dikkat edilmeli ve mamasını ölçerek vermek gerekir.

American shothair genel olarak sıhhatli bir ırktır ve öteki kedi cinslerinde olduğu şeklinde oldukça fazla genetik olarak yatkın olduğu hastalıklar yoktur. Yalnız kedilerde sık görülen hipertrofik kardiyomiyopati bu ırkta görülmektedir. Averaj yaşam süresi 15-20 yıl olan bu sempatik dostlarımıza tertipli veteriner hekim kontrolü ile sıhhatli ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir