1. Anasayfa
 2. Kediler

Birden Fazla Kedilerin Aynı Evde Mutlu Yaşaması Mümkün mü?

Birden Fazla Kedilerin Aynı Evde Mutlu Yaşaması Mümkün mü?
0

 Kedilerin aynı evde yaşaması son zamanlarda her evde minimum 2 kedi yaşamını sürdürüyor. En popüler ev hayvanlarından kabul edilen kedilerin insan yaşamında da son aşama mühim bir yere haiz bulunduğunu biliyoruz. ABD’da meydana getirilen bir araştırma ile evde yaşayan kedilerin yarısından fazla iki kediye haizdir. İkiden fazla kedinin yaşama oranı ise %10-15 civarında görülmüştür. Devletimizde son yıllarda kedi besleyenlerin sayısı artarken bu oranın yanında evde 2 kedi besleyenlerde yetişmiştir. Peki, evde iki kedinin olmasının avantaj ve dezavantajları nedir? Bir evde 2 kedi bakımı iyi mi olmalı detaylarına daha yakından bakalım…

Birden Fazla Kedilerin Aynı Evde Mutlu Yaşaması Mümkün mü?

Kediler doğaları gereği avcılardır. Bu da bölgelerinin onları için güvenilir ve başkasının yaklaşmasına izin vermedikleri bir alan olmasına niçin olur. Günümüzdeki kediler ise evde ve dışarıda yaşayan kediler olan Tekirler ya da yalnız evde yaşayabilen cins kediler olarak ikiye ayrılır. Bilhassa tekir kediler değişik yaşam tarzlarına oldukça kolay alışırlar. Anca British shorthair sokakta yaşar mı? Doğal olarak ki hayır safkan evcil kediler ev ortamına ayak uydurabilirler. Sokak kedileri şeklinde dışarıya alışık değillerdir.

Birden fazla kedinin bir evde yaşaması kedilerin uyum içinde ve toplumsal bir canlı olmasında destek sağlar. Ruhsal sağlıkları açısından son aşama etkilidir. Kedilerin refahının sağlanması için ortamda stres, kaygı ve korkuya neden olan durumların kesinlikle olmaması mühim. 2 kedinin aynı yerde yaşamasının en büyük riski kavga etmeleridir. Kedilerin ve evimizdeki üyeler için son aşama ciddi sonuçlara niçin olabilir.

Birden Fazla Kedinin Aynı Evde Yaşamasında Ihtimaller içinde Sonuçlar

 Evimizdeki kedilerin mutlu olması için ilk olarak ayrı ayrı her ikisinin de temel ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Aksi durumda stres, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşı oluşumu, kateşolamin ve glikokortikoidler immun supresyon yol açarak kan parazitlerine ve öteki enfeksiyonlara niçin olur. Evde meydana gelen stres sonucu ip, kurdele havlu ya da battaniye şeklinde besin niteliği olmayan nesnelerin yutulması tehlikeli sonuçlara niçin olabilir.

Kediler birbirlerinin üstünden oluşturdukları stres ile tip 2 diyabete niçin olurken, hormonlar ve çeşitli endokrin hastalıklarına da neden olur. Gerginliği azaltmak için aşırı yalama alopesi sorununa niçin olur. Evimizdeki kedi sayısı arttıkça uygun koşullar sağlanmazsa tıslama, pati atma ve kavga etmeleri ciddi yaralanmalara niçin olabilir. Kavga edilen kedilerin birbirinden uzaklaştırmak için genel anlamda ayrı odalara ayrılırlar. Kedilerin birbiri ile uyum içinde olması bazı durumlarda değişmiş olur. Mesela kedilerden biri veterinere gittiği süre psikolojisinde değişmeler yaşar. Evimizdeki öteki kedi tarafınca kabul edilmediği süre problem yaşanır. Evimizdeki her kedi için uygun çözüm şekilleri uygulanmalı. En önemlisi de her kedinin temel ihtiyaçlarının sağlanması son aşama önemlidir.

Aynı Evimizdeki Her Bir Kedinin Beslenmesi Fazlaca Mühim

Her kedi, yaş, cinsiyet, kısır olup olmaması, bağışıklığına uygun mama ile beslenmeleri son aşama mühim. En popüler beslenme şekli kuru mamadır. Kullanımı ve içinde ne olduğunun dengeli olması açısından kullanışlı bir beslenme şeklidir. Konserve mamalarda su oranı fazla olduğundan çoğu zaman günde bir iki kere verilmesi ve ödül maması olarak geçer. Mama kapları her bir kedinin ayrı olmalıdır. Aksi halde aralarında rekabete niçin olabilir.

Kedilerin üriner sistem hastalıklarının önlenmesi için yeterince su içmeleri gerekiyor. Böbrek sağlığı için her kedinin günlük kafi oranda su içmeliler. Mama kabı şeklinde su kapları da her kedinin ayrı olması için itina göstermelisiniz. Evin başka bölümlerine mama kaplarından değişik bir yere konumlandırmak iyi olur. Verilecek suyun her gün taze, içilebilecek tadının olması ve içine ilaç katılmamalıdır.

Kedilerin Kum Kapları

Her kedi için büyük bir öneme haiz olan kum kapları kedi sayısına nazaran alınmalıdır. Kum kapları evin sakin yerlerine konmalıdır. Kedi kum seçimi yaparken topaklanan kum, kristal, zeytin şeklinde organik malzemelerden yapılmış kedilere uygun seçmelisiniz. İdrar ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı kumlarının tertipli olarak temizlenmesine dikkat etmelisiniz.

Kedilerin Dinleme Alanı

Kediler geceleri daha rahat avlandıkları için gündüzleri uyku modunda geçirirler. Gündüzleri dinlenmek için de karanlık alanlar onların favori yerleridir. Kediler günde averaj 16 saat uyuyarak geçirir. Bu süre süresince dinlenme alanlarının güvenli, sessiz, ayakaltında olmayan ve loş ışık olmasını tercih ederler. Bundan dolayı her kedi için dinlenip temizlenebilecekleri alanlar yaratmakta siz kedi ebeveynlerine kalıyor. Kediler yüksek ve yatay bölgeleri fazlaca severler. Bunun için kedi ağaçları alarak kendilerine hususi alan oluşmalarını sağlayabilirsiniz.

Kedilerin Tırmalama İhtiyaçları

Tırnaklarını törpülemek ve pati altındaki bezlerden salgılanan feromonların bölgelerini işaretlemek için tırmalama davranışını yaparlar. Kedileriniz için uygun boyutlarda olan tırmalama tahtası edinmeniz gereksinimlerini karşılamaları için iyi olacaktır.

Kedilerin Oyun İhtiyaçları

Her hayvanın oyun hakkı vardır. Doğru oyun teknikleri ile bilişsel gelişimlerine katkı sağlayabilirsiniz. Böylece hem kilo alımlarını azaltır hem de ebevyni ile içinde sıhhatli bir kontakt kurmasında başarıya ulaşmış olur. Kedilerin oyun ile avlanma içgüdülerini harekete geçirebilir ev içinde oluşacak herhangi gerginlikleri engellemiş olmuş olursunuz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir