1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde İç Parazit Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde İç Parazit Belirtileri Nelerdir?
0

Kedilerdeki iç parazitin emareleri fena sıhhat emareleri görülmeye başlandığı an fark edilir. İç organları etkileyen iç parazitler kedinin yaşamını tehlikeye atabilecek kadar ciddi bir sıhhat sorunudur. Hem yavru hem erişkin kedilerde ortaya çıkabilecek bu durum yaşam standardını bir fazlaca düşürür. Kedilerde iç parazit problemi bulunduğunu idrak etmek son aşama kolaydır. İç parazit emareleri daha oldukça beslenme alışkanlıkları üstünde yoğunlaşır. Bundan dolayı şu biçim değişimler kedilerde iç parazit emareleri içinde sayılabilir:

 • İç parazitin niçin olduğu belirtilerin başlangıcında dışkıda kan görülmesi gelir.
 • İçinde parazitlenme oluşan kedinin iştahı düzgüsel zamana gore daha yüksek bir seviyededir.
 • İştahı açıldığı için sık sık yiyecek yiyen kedilerde karşıtlık bir durum olarak kilo kaybı meydana gelir.
 • İç parazit olan kedilerin karın bölgesinde dikkat çekecek büyüklükte bir şişlik oluşur.
 • Gün içinde sürekli olarak halsiz ve bitkin durmasıyla dikkat çeker.
 • Yoğun bir halde kusma şikâyeti ile karşı karşıya gelir.
 • İç parazit olan kediler anüs ve çevresini çoğunlukla temizler.
 • İç parazitten etkilenen kedilerin dışkıları daha oldukça ishal şeklinde olur.
 • Nefes alıp verme sürecinde zorlanmak kedilerde iç parazit belirtilerinin bir diğeridir.

Kedilerde İç Parazit Hastalığı Iyi mi Anlaşılır?

Kedilerdeki iç parazitin anlaşılması seviye olarak gözlem halletmeye bağlıdır. Kedinin yaşam alanı ve çevresel faktörler parazitlerin kendini göstermesi mevzusunda ehemmiyet taşır. Kedilerin iç parazite haiz olan öteki hayvanlar ile temas halinde bulunması ya da ortak eşyalar kullanımı bu ihtimali arttırır. Kedilerde iç parazit olup olmadığını idrak etmek için şu noktalara dikkat etmek gerekir:

 • Kedilerin tüyleri düzgüsel zamanda son aşama parlak bir görünüme haizdir. İç parazit rahatsızlığı olan kedilerde tüylerdeki bu parlaklık yerini matlığa bırakır. Bu durumun sebebi iç parazitlerin meydana getirmiş olduğu dehidrasyon ve gıda emilimi durumunun yaşanmasıdır.
 • Kedilerin diş eti düzgüsel zamanda pembe rengindedir. Diş etinin daha nefes bir renge dönüşmesi iç parazit rahatsızlığına işaret ediyor olabilir.
 • Kedilerin dışkıları, iç parazit rahatsızlığını açıkça gösteren emarelere haizdir. Kedinin dışkısında solucan ya da kancalı kurt benzer biçimde canlılar açıkça görülüyorsa iç parazitlerin saldırısı altındadır. Bununla birlikte dışkının koyu, katranlı ve ishal şeklinde olması da dışkıyı gösteriyor olabilir. Dışkıda yer edinen solucanlar gözle görülecek kadar büyüktür. Genel anlamda yuvarlak solucan olan bu tür görüldüğü an kedi veterinere götürülmelidir.
 • Dışkı ile ilgili dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir durum kanlı olup olmadığıdır. Kancalı kurtlar genel olarak bağırsak duvarlarına tutundukları için kanama meydana gelir. Bu belirtinin görüldüğü uzman bir veterinerden yardım almak şarttır.
 • Bazı dönemlerde düzgüsel kabul edilen kusma eğilimi sık bir hale geldiyse kedinin sıhhat sorununa işaret eder. Kusmanın gösterdiği hastalıklardan biri de iç parazittir.
 • Midede gözle görülür bir şişkinliğin oluşması kedinin sağlığını kaybettiğini gösterir. Bilhassa iştahlı olması durumunda kilo yitirilmesine uğrayan kedilerde büyük olasılıkla iç parazit vardır.
 • Kedilerin davranışı normalden değişik bir hal alabilir. Genel anlamda daha canlı olan kedide iç parazit problemi var ise uyuşuk hareketler sergiler. İç parazit olan kedilerin gösterdiği öteki davranış ise popo bölgelerini halıya sürtmeleri şeklinde olur.

Kedilerde İç Parazit Tedavisi Iyi mi Olur?

Kedilerdeki iç parazitin tedavisi hastalığın net olarak keşfedilmesinden sonrasında adım atar. İç parazit tespit edilmiş olduğu an lüzumlu adımlar atılmaya başlanır. İç parazite karşı tedavi yöntemi olarak ilk adımda oral yolla alınan ilaçlarla müdahale edilir. Macun, tablet, toz ya da şurup şeklinde olabilen bu oral yollu ilaçların iç parazitlere karşı etkili olabilmesi için tertipli olarak alınması gerekir. Kedilerde görülen iç parazit hastalığı bir kalp kurdu kaynaklıysa tedavi planlaması oldukça daha karmaşık olur. Kansızlık var ise en kısa sürede kan naklinin yapılması oldukça önemlidir.

İç parazite karşı evde yapılmaya çalışılan organik tedavi şekilleri geri tepebilir. İç parazit hastalığı oldukça ciddi neticeleri doğurabileceği için ne olursa olsun bir veterinerin müdahale etmesi gerekir. Aksi taktirde kedinin yaşamını kaybetmesi söz mevzusudur. Üstelik iç parazit problemi ilaçla müdahale edilmesi ihtiyaç duyulan bir hastalıktır. Hastalığa müdahale etmek için kullanılan ilaçlar bir tek veteriner hekim tarafınca temin edilir. Bundan dolayı başka maddelerle tedavi etmeye çalışmak kedilerde iç parazit hastalığını bitirmek yerine daha fena hale getirebilir.

Kedilerde Kancalı Kurt Paraziti Iyi mi Görülür?

Kedilerdeki kancalı kurt paraziti bağırsak astlarında meydana gelir. Kanla beslenen bu parazit çeşidinin yayılması larvanın teması ve yumurtaların yutulması şeklindedir. Kanla beslenme özelliğine haiz olan bu parazitler kedide yoğun bir kansızlığa sebebiyet verir. Daha ilkin kancalı kurt yüzünden tedavi gören yavru kedide yeniden ortaya çıkması yaşamsal bir çekince oluşturur. Erişkin olan kedilerde ise yoğun ishal ve kan kaybı şikayetlerinin meydana gelmesine niçin olur.

Kedilerde Yuvarlak Solucan Paraziti Iyi mi Görülür?

Kedilerdeki yuvarlak solucan paraziti yaygın olarak görülen bir iç parazit türüdür. Kanla beslenen bu iç parazit türünün yayılma şekli daha ilkin bulaştıkları bir canlının yenmesi, larva teması ya da anne sütüdür. Yuvarlak solucan paraziti genel olarak büyük emareler göstermez. En oldukça ishal, kusma ve kilo kaybı benzer biçimde şikayetlere niçin olur.

Kedilerde Coccidia Paraziti Iyi mi Görülür?

Kedilerdeki coccidia paraziti tek hücreli canlılardır. Genel olarak dışkı kanalıyla bulaşan bu iç parazit türü enfekte olan canlıların kemikleriyle de geçebilir. Genel olarak emare göstermeyen coccidia en oldukça ishale niçin olur. Kedilerde iç parazit türleri içinde en tehlikeli olan coccidia tedavi edilmezse ölümcül sonuçlara neden olur.

Ek olarak Bakınız: Kedilerde Ağız Kokusu Niçin Olur?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir