1. Anasayfa
 2. Köpekler

Chihuahua Nasıl Bir Köpektir? Chihuahua Köpek Irkı Genel Özellikleri

Chihuahua Nasıl Bir Köpektir? Chihuahua Köpek Irkı Genel Özellikleri
0

Çivava olarak da malum Chihuahua köpeğinin adı Aztek eyaleti Chihuahua’dan gelir. Chihuahua ağırlık olarak 0,5 – 2,7 kilogram içinde değişmekle birlikte omuzdan yere yüksekliği en fazla 13 santimetre civarındadır. Kulakları iri yapıdadır. Rengi çoğu zaman açık kahverengi-beyazdır.

Dünyanın en ufak köpeği olan Chihuahua (şivava), kökeni fazlaca eskilere dayanan bir köpek cinsidir. Meksika orijinli olan bu sempatik, küçücük dostumuz evde beslenebilecek ufak köpek cinsleri içinde en popüler ırklardan biridir. Küçücük boyutu ve cesareti ile ön plana çıkan bu sempatik dostumuzu daha yakından tanımak isterseniz işte chihuahua (şivava) özellikleri, karakteri ve bakımı ile ilgili detaylar…

Chihuahua (Şivava) Özellikleri ve Bakımı

Chihuahua
 • Chihuahua, kubbe şeklindeki kafa yapısı, büyük kulakları ve çıkıntılı burnu ile dikkat çeken bir köpek cinsidir. Kafası vücuduna oranla büyüktür ve dışa doğru çıkıntılı, büyük, yuvarlak gözlere haizdir. Göz rengi çoğu zaman koyu renk olsa da sarımsı renklerde görülebilir. Fakat standartlara nazaran göz renginin koyu olması gerekir. Kulakları yarasa şeklinde büyük ve diktir.
 • İlk doğdukları vakit kafasında molera adında olan ve ortalama 7 aylık oldukları vakit yok olan yumuşak bir nokta bulunmaktadır.
 • Şivava köpek cinsel uzun ve kısa tüylü olmak suretiyle iki türü bulunmaktadır. Tüy rengi olarak nerede ise her renkte olabilirler fakat Meksika’da en değerlileri açık kahverengi- beyaz renkte olanlardır. Kısa tüylü olan şivavaların tüyleri, parlak, yumuşak, kısa ve sıkıdır. Uzun tüylü olanlar da ise tüyleri dalgalı yada düz olabilir.
 • Oyuncak (süs) köpek grubu içinde yer edinen şivava, averaj vücut ağırlığı 1-3 kilogram, boyları 15-23 santimetre içinde değişmiş olur. Averaj yaşam süreleri 15 senedir.
 • Soğuk havalara pek alışkın olmayan Chihuahua’ın derhal üşüyen bir yapısı vardır. Anında titremeye başlayabilir. Chihuahua’ya serin havalarda kazak türü bir giyecek giydirilmesi tavsiye edilir.
 • Chihuahua apartmanda beslemeyi düşünenler için herhangi bir problem teşkil etmez.
 • Kucakta dolaştırılması uygun olan bu cana yakın ufak köpekler bununla birlikte tertipli olarak yürütülmelidir.
 • Bakımı oldukça kolaydır. Haftalık olarak kısa tüyleri taranabilir. Uzun kürklü olanları yumuşak bir fırça ile her gün taranabilir bir yapıdadır. Ayda bir kere kulak ve gözlerine su kaçırmamaya çaba edilerek yıkanabilir.
 • Chihuahua’ın tırnakları kısa tutulmalı ve kulakları tertipli olarak denetim edilmelidir.
 • Chihuahua’da eşyalarına karşı bir sahiplenme güdüsü görülür. Oyuncaklarına sahiplenir.
 • Chihuahua inatçı bir yapıdadır. Yürekli, atak, süratli ve enerjik bir köpek cinsidir. Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan büyük keyif duyarlar.
 • Akıllı ve öğrenmeye açık bir köpektir. Bundan dolayı eğitiminde büyük zorluklar yaşanmaz.
 • Chihuahua kendisini savunmayı fazlaca iyi bilen bir köpek türüdür. Öteki köpek türleri ile pek anlaşamasa da eğer yavruyken alınıp şefkatle büyütülürse çevresine uyumlu bir hale gelebilir.
 • İnatçı bir köpek olduğundan dolayı wc eğilimini öğrenmesi de birazcık vakit alır. O nedenle bu köpeğe haiz olmak isteyenlerin birazcık sabırlı olması gerekir.
 • Oldukça kızdırıldığı takdirde ısırma eğilimi izah edebilir. Her ne kadar süs köpeği kategorisine girse de eğilimleri sebebi ile birazcık hırçın olabilir. Yaşam süresi 14-18 yıl içinde değişmiş olur.
 • Oldukça fazla beslenmemeli ve sıcak bir yerde tutulmalıdır. Lüzumlu kontrolleri ve bakımı yapıldığı sürece insanlara iyi bir yoldaş, iyi bir dost olabilir.
 • Familyasındaki öteki türdeşleri ile nerede ise aynı özellikleri gösterse de hareketli yapısı ve inatçı davranışları sebebiyle eğitilmeye birazcık erken başlanmalıdır.

Chihuahua Karakteri

Şivava, sahibine oldukça bağlı ve duygulu bir köpektir. Daima ilgi odağı olmak isterler ve tek bir kişiyi sahibi olarak kabul ederler. Size olan sevgisini saatlerce yüzünüzü yalayarak izah edebilir. Oldukça keyifli, dikkatli, atik ve iyi bir eğitim almadığı taktirde inatçı bir karaktere haiz olabilir. Yaşamı süresince size seyahatlerde dahil her yerde eşlik edebilirler.

Şivava, çocuklar tarafınca kızdırıldığı taktirde ısırma eğilimi izah edebilir ve öteki köpeklerle de pek iyi anlaşamaz. Hatta boyutuna oranla oldukça korkusuz ve yürekli olan bu sempatik dostlarımız öteki köpeklere saldırabilir ve bu durum fena sonuçlar doğurabilir. Öteki hayvanlarla pek problem yaşamazlar. Yabancılara karşı şüpheci ve mesafelidir. Öteki köpeklere karşı saldırganlığı ve yabancılara karşı tutumu için yavru iken fazlaca iyi bir halde sosyalleştirilmesi gerekir. İyi bir sosyalleşme ile tüm köpek cinsleri ile iyi geçinebilir.

Hem de havlamaya eğilimli bir köpek cinsidir. Bu sorunda iyi bir sosyalleşme ve itaat eğitimi ile çözülebilir.

Chihuahua Bakımı

Chihuahua bakımı kolay bir köpek cinsidir. Kısa tüylü olanlar hafta da bir kez, uzun tüylü olanlar her gün fırçalanması gerekir. Öteki köpek cinslerinde olduğu şeklinde tırnak ve diş bakımına itina göstermek gerekir. Kulakları her gün denetim edilmeli ve lüzumlu durumlarda nemli bezle silinmelidir.

Şivava enerjisi yüksek bir köpek cinsidir ve egzersiz ihtiyacını evin içinde oyun oynarken kolaylıkla atabilir. Fakat yinede günlük kısa yürüyüşler köpeğinizin sıhhatli ve zinde kalması açısından önemlidir. Soğuğa karşı oldukça dayanıksız bir köpek cinsidir. Bundan dolayı soğuk havalarda dışarı çıkarken köpek kazağı yada köpek montu giydirmeniz gerekir.

Beslenme mevzusunda seçici ve değişikliklerden hoşlanmaya olan bu ırk için yaşına, sıhhat durumuna uygun kaliteli köpek maması tercih edilmelidir.

Chihuahua genel olarak sıhhatli bir ırk olsa da öteki köpek cinsleri şeklinde yatkın oldukları bazı sıhhat problemleri bulunmaktadır.  Bunlar; kalp üfürümleri, göz problemleri, pulmanik stenoz, patent duktus arteriozus, hipoglisemi, diz kapağı çıkığı şeklinde problemlerdir. Bu sempatik dostlarımıza tertipli veteriner hekim kontrolü ile sıhhatli ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir