1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerin Birbirinden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin Birbirinden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
0

Kedilerin birbirinden hoşlanılmış olduğu idrak etmek için bazı davranış biçimlerine dikkat etmek kafi olabilir. Tıpkı insanlarda ve öteki canlılarda olduğu benzer biçimde her kedinin birbirine alışma süreci vardır. Aynı evde yaşayan kediler, beraber yaşamalarına karşın birbirlerinden hoşlanmayabilirler. Dolayısıyla iki kedinin birbirini hakkaten sevdiğini ve iyi anlaştıklarını idrak etmek için davranışlarını gözlemlemek gerekir. Çoğu zaman kediler içinde arkadaşlık ve sevgi bağları oluşması için averaj 8-12 ay kadar bir süre geçmelidir. Bu sürecin sonunda kedilerin birbirinden hoşlanılmış olduğu ile ilgili ipucu gösteren davranışlar daha kolay halde takip edilebilir.

Kediler Birbiriyle Dost Olur mu?

Kedilerin dost olması için belirli bir süre geçmesi ve bu canlıların aynı yaşam ortamını paylaşmaları gerekir. Belirli bir vakit süresince birbirini tanıyan kediler, hakkaten oldukca yakın dost da olabilirler birbirinden asla haz etmeyen ikili görevi de üstlenebilirler. Aynı ortamda yaşamak durumunda kalan her kedinin diğeriyle sıkı fıkı olacağını ve iyi anlaşacağını söylemek mümkün değildir. Bazı kediler ev ortamında birbirine adapte olmak için uzun süre geçirse bile dost olmak istemeyebilirler.

Kedilerin Birbirinden Hoşlandığını Gösteren Davranışlar

Kediler anlaşır mı? Kedilerin anlaştığını gösteren hareketler gözlemlendiğinde iki kedi içinde hakkaten bir bağ olup olmadığı anlaşılabilir. Aynı evde bakılan yavru yada erişkin kediler dost olduklarında bazı davranışlarıyla bunu belli ederler. Kedilerin belirli bir süre alışma evresini geçirdikten sonrasında birbirinden hoşlandığını gösteren davranış kalıpları şunlardır:

 • Kediler birbirine tıslamıyorsa iyi anlaşıyordur.
 • Sık sık birbirine sürtünüyorsa aralarındaki bağ güçlüdür.
 • Kediler birbirine kuyruklarını kenetliyorsa hoşlanıyordur.
 • Birbirini temizleyen, yalayan ve tımar eden kediler içinde bağ kuvvetlidir.
 • Kediler birbirine saldırgan olmadan yakın temas kuruyorsa dost olmuştur.
 • Kediler ısırmadan oyun oynuyorsa birbirlerinden hoşlanıyordur.

Bu emarelere dikkat ederek evinizdeki birden fazla sayıda kedinin birbiriyle yakın bağ kurup kurmadığını anlayabilirsiniz. Kedi bakımında mühim bir unsur olan kediler içinde iletişimin sıhhatli olması için sizin üzerinize düşen mühim görevler vardır. Kendi sorumluluklarınızı bilerek kedilere daha kaliteli bir yaşam ortamı sunduğunuzda onların birbirlerini dost olarak görmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Kedilerin Birbirine Bağlanması Ne Kadar Sürer?

Kedilerin birbirine bağlanma süresi averaj 8-12 ay alabilir. Üstelik yetişkinlik çağındaki kediler uzun süre kendi başına emir yaşadıysa, aynı ortamda ikinci yada daha çok sayıda kediyi istemeyebilir. Başlangıçta birbirine davranışlarında ölçülü olan kediler zaman içinde uyarlama sürecini atlattıktan sonrasında kendi aralarında ayrılmaz bir bağ kurabilirler. Bir kedinin başka bir kediye bağlanması sosyalleşmelerini sağlamış olduğu için birbiriyle keyifli zaman geçirmesinde mühim rol üstlenir.

Kedilerin Birbirini Sevmesi Nasıl Sağlanır?

Kedilerin öteki kedileri sevmesi için ilk olarak kendi yaşam standartlarını negatif etkilememek gerekir. Evinize yeni bir kedi aldığınızda halihazırda bakımını üstlendiğiniz kedinin yaşamını tehdit edici unsurları ortadan kaldırmanız gerekir. Bilhassa kediler kendisinin kullanmaya alışkın olduğu mama kabı, yem kabı ve kumunu paylaşmayı sevmezler. Dolayısıyla kedilerin birbirini sevmesini sağlarken ilk olarak her kediye ayrı bir kap hazırlamayı dikkatsizlik etmemeniz gerekir. Bununla beraber uzmanların tavsiye etmiş olduğu şekilde telaşlı olmadan sosyalleşme alıştırmaları yaparak iki kedinin birbirini sevmesine destek olabilirsiniz. Sadece evinizde kedileriniz mutlu halde yaşamaya alışmasına karşın birbirleri sevmeyebilirler. Bu yüzden bir kediyi ötekini sevmeye zorlamak doğru bir davranış olmamakla beraber çabalarınız sonuçsuz kalır.

Yavru Kediler Erişkin Kedilerle Nasıl Tanıştırılır?

Yavru kedi ile erişkin kediyi tanıştırmak için telaşlı olmamanız gerekir. Ek olarak kedileri birbirinden hoşlanmaya zorlamak iki kediyi tanıştırırken meydana getirilen en büyük hataların önderlik yapar. Kediler birbirinden hoşlanmasalar bile sulh içinde yaşayabilirler. Bu yüzden yavru kedi ile erişkin kediyi tanıştırmak istediğinizde şu detaylara dikkat etmeniz gerekir:

 • Tanışma esnasında iki kedinin de saklanıp birbirinden uzak kalmak istediğinde kafi alana haiz olduklarından güvenli olun.
 • Büyük bir oda benzer biçimde yansız bir tanışma ortamı seçmek doğru olacaktır.
 • Başka kedileri kısa süreyle aynı ortamda tutarak birbirlerini incelemelerine fırsat verin.
 • Sonraki süreçte birkaç gün süresince beraber geçirdikleri süreyi arttırın.
 • Tanışma sürecinde birkaç gün geçse bile her kediye kendi mama kabı ve su kabını vermeyi ihmal etmeyin. Bu sebeple kediler kendi kullandıkları bu tür ekipmanları paylaşmayı sevmezler.
 • Hem yavru kedinin hem de erişkin kedinin uyuma, yeme, içme ve benzeri faaliyetlerinde öteki kediden müdahale görmesini engelleyin. Kediler hususi anlarında baskı ve müdahale hissetmekten hoşlanmazlar.

Bu sürecin sonunda evinizdeki yavru ve erişkin kedileri birbirine tanıtarak aralarında bağ oluşturmayı sağlayabilirsiniz. Benzer yöntemler iki erişkin kedi için de geçerlidir. Sadece uzun seneler süresince bağımsız bir halde yaşamaya alışmış iki erişkin kedinin birbirine bağlanmasını sağlamak yoğun çaba gerektirir. Bu süreçte ne olursa olsun sabırlı olup kedilerin kendi standartlarını korumalarına dikkat etmeniz gerekir.

Birbirinden Hoşlanan Kediler Ayrılırsa Ne Olur?

Birbirini oldukca seven kedilerin ayrılması, her iki kedinin yaşamında da ciddi problemler yaratır. Birbirine bağlı kediler dost olmalarının yanı sıra duygusal olarak da bağ kurarlar. Birbirinden hoşlanan kedilerin ayrılmak zorunda kalması şu neticeleri doğurur:

 • Depresyona girme riski artar.
 • Yiyecek yemeyi ve oyun oynamayı reddederler.
 • Devamlı tımar ettikleri tüylerini dökebilirler.
 • Sağlıksız ve hareketsiz hale gelirler.
 • Sık sık yüksek sesle miyavlarlar.
 • Endişeli ve canı sıkkın bir ruh haline bürünürler.

Evinizde bakımını üstlendiğiniz ve oldukca iyi anlaştığını gözlemlediğiniz kedileri birbirinden ayırmamaya dikkat etmeniz gerekir. Ek olarak kedilerin birbirinden hoşlanılmış olduğu için yoğun çaba sarf ettikten sonrasında bu kedileri ayırmamak için üzerinize düşen sorumlulukları yerine getirmeniz önemlidir.

Ek olarak Bakınız: Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir