1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerin Çiftleşmesi Nasıldır? – Petyaşam

Kedilerin Çiftleşmesi Nasıldır? – Petyaşam
0

Kedilerin çiftleşme yöntemi tüm memeli hayvanlarda olduğu benzer biçimde benzerlik göstermektedir. Dişi kedi ve adam kedinin bir araya gelmesi için ikisinin de kızgınlık döneminde olması gerekir. Eğer dişi kedi kızgınlık döneminde değil ise adam kediye zarar verebilme ihtimali yüksektir. Çiftleşmeye hazır olmayan dişi kediler tıslama eğilimi izah edebilir. Bu durumlarda kedilerin çiftleşme zorlanmaması ve ortamdan adam kedinin uzaklaştırılması gerekir. Kedilerin çiftleşmesi oldukca kısa devam eden bir süreçtir ve bu sebep ile de tüm çiftleşme süresi saniyeler içinde tamamlanır.

Kediler Çiftleşmeye Ne Vakit Hazır Olur?

Kedilerin çiftleşmeye hazır olması kızgınlık dönemleri ile ilgilidir. Kızgınlık emaresi gösteren kediler, çiftleşmeye hazır olduklarını değişik şekillerde göstermektedir. Bilhassa ev kedileri bu zamanda daha oldukca pencere kenarlarında zaman geçirir ve dışarıya seslenme eğilimleri olur. Bunların yanı sıra evden gitmek istemeleri ve evden çıkmak için var ise saksıya ya da kapı önüne işeme benzer biçimde emareler gösterebilirler. Bu emareler kızgınlık emaresidir ve hem de yüksek miyavlama ve değişik tonlarda ses çıkarma benzer biçimde hareketleri olur. Bir kedi bu emareleri gösteriyor ise çiftleşmeye hazır olduğu anlamına gelir.

Adam Kedilerde Çiftleşme Iyi mi Olur?

Adam kedilerin çiftleşmesi cinsel organları olan penisin, dişi kedinin içine girmesi ile adım atar ve biter. Saniyeler içinde biten bu süreçte adam kedinin penisindeki dikenler, dişi kediye zarar verebilir. Bu doğaları gereği yumurtaların sönmesi için ihtiyaç duyulan bir süreç olsa da bu noktadan sonrasında dişi kediyi zorlamamak gerekir. Adam kedi dişi kedinin üstünden hala uzaklaşmamış ise dişi kedi adama zarar verebilir. Adam kediler, çiftleşme sonrasında direkt dişi kedilerin üstünden ayrılarak oradan uzaklaşmayı tercih eder.

Dişi Kedilerde Çiftleşme Iyi mi Olur?

Dişi kedilerin çiftleşmesi için kızgınlık dönemlerinde olmaları önemlidir. Kızgınlık döneminde olmayan bir dişi kedi çiftleşmeye karşı negatif tavırlar sergileyecektir. Bu sebepten dolayı da dişi kedilerin çiftleşme anında kızgın olup olmadıklarından güvenilir olunmalıdır. Çiftleşme esnasında adam kedinin dikenli penisini vajinasına alan dişi kedi canı yandığı takdirde adam kediyi ısırabilir. Adam kedi de dişi kediyi denetim altına almak için ısırabilmektedir. Bu noktalarda kedilerin hırçınlaşmasına ve daha çok agresif tavırlar sergilemesine izin vermeden denetim ele alınmalıdır.

Kediler Ne Vakit Çiftleşir?

Kedilerin çiftleşme zamanı yıl içinde değişik dönemlerde olabilmektedir. Sanılanın aksine kediler bir tek mart ayında çiftleşmezler. Ocak, mart, ağustos ve ekim ayları içinde kediler çiftleşme eğilimi gösterebilmektedir. Kızışan kedilerin ya kısırlaştırılması ya da çiftleşmelerine izin verilmesi önerilir. Kedilerin çiftleşmesi için belirlenen dönemler olsa da bu dönemlerin haricinde da coğrafya, hava şartları, kedi türü ve değişik etkenlere nazaran çiftleşme ve kızışma dönemleri değişebilmektedir.

Kedilerin Çiftleşme Süresi Ne Kadar?

Kedilerin çiftleşme süresi birkaç saniyeden oluşur. Toplam da 1 dakikaya bile ulaşmayan bu süre saniyeler içinde tamamlanır. Kedilerin çiftleşmesi oldukca kısa bir sürede gerçekleşmesine rağmen tek bir çiftleşme dahi dişi kediyi hamile bırakabilmektedir. Kedi sahiplerinin bu mevzuya dikkat etmesi ve mümkün ise kedilerini kısırlaştırmaları tavsiye edilir. Dişi kediler bir doğumda 4 kediye kadar yavru doğurabilmektedir.

Çiftleştikten Sonrasında Kediler Ne Yapar?

Kedilerin çiftleştikten sonrasında yapmış olduğu hareketler kedinin cinsiyetine, yaşına, cinsine ve öteki etkenlere nazaran değişebilir. Dişi kediler çoğunlukla çiftleştikten sonrasında yuvarlanmaya tercih ederler. Bir süre yuvarlanmaktan sonrasında hem genital bölgelerine hem de adam kedinin temas etmiş olduğu bölgeleri yalayarak temizlerler. Temizlikleri bittikten sonrasında ise tekrardan yuvarlanabilir ya da pozisyon değiştirebilirler. Adam kediler, çiftleştikten sonrasında ilk olarak alandan uzaklaşır. Arkasından ise kendilerini temizleyebilirler.

Dişi Kedi Çiftleşmek İstemezse Ne Yapılır?

Çiftleşmek istemeyen dişi kediye karşı saygılı olunması gerekir. Dişi kediler eğer kızışma döneminde değiller ise bu durumda adam kediye zarar verebilirler. Adam kediyi kendilerinden uzaklaştırmak için tıslama, bağırma, miyavlama ya da kavga benzer biçimde emareler göstermeleri mümkündür. Çiftleşmek istemeyen dişi kediler kendilerini korumak için başkalarına zarar vermekten çekinmeyeceklerdir. Çiftleşme esnasında da zarar görmeleri sebebiyle gene agresif tavırlar göstermeleri ile karşılaşılabilir. Bu durumda dişi kedinin çiftleşme zorlanmaması ve adam kediden uzaklaştırılması gerekir.

Dişi Kediler Birden Fazla Adam Kedi ile Çiftleşebilir Mi?

Dişi kedilerin çiftleşme sayısı değişkenlik gösterebilmektedir. Kızışma döneminde birçok kedi birden fazla kez çiftleşmek isteyebilir. Çiftleşmeden derhal peşinden kızışma periyodu bitmekte ve belirli 1 süre daha devam etmektedir. Bu süre süresince kediler isteklerini giderebilmek için tekrardan başka kedilerle çiftleşebilirler. Dişi kediler tekrardan çiftleşmeye hazır olduklarında adam kediler onlara yaklaşacaktır.

Hamile Kedi Çiftleşir Mi?

Hamile kedinin çiftleşmesi mümkün olan bir durumdur. Gebeliğin ilk dönemlerinde dişi kediler, adam kediler ile tekrardan çiftleşmek isteyebilir. Bu aşamada adam kedileri çağırmak için miyavlamaya ve kızgınlık emaresi göstermeye devam edebilirler. Bir dişi kedinin çiftleşmesini takip eden 24 saat içinde döllenme tamamlanır.

Çiftleştikten Sonrasında Kedilerin Kızgınlık Süreci Biter Mi?

Kedilerin kızgınlığının bitmesi için bir kere çiftleşmeleri kafi olmayabilir. Köpeklerde görülen bu süreçte çiftleşme yapılsa dahi sonraki yedi gün süresince kızışma emareleri devam edebilir. Tekrardan çiftleşmek isteyen kedilerin bu süreçte denetim altında tutulmaları da zor olabilmektedir. Bilhassa ev kedileri, kızışma döneminde evden kaçma eğilimi de gösterirler. Kedilerin çiftleşmesi kızgınlık periyodunun bitmesi anlamına gelmez.

Ek olarak Bakınız: Yavru Kedilerin Hela Yapma Zamanı Nasıldır?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir