1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Yavrularını Ne Zaman Bırakır?

Kediler Yavrularını Ne Zaman Bırakır?
0

Anne kedilerin yavrularını bırakma zamanı çoğu zaman 3 aya karşılık gelir. Yavru kediler yetişkinlik dönemine girmeye başladıklarında annelerinden bağımsız hareket etme eğilimine girerler. Kedilerin doğumdan belirli bir süre geçtikten sonrasında anne kedilerden ayrılmış olduğu ve kendi başlarına yaşam kurmuş oldukları görülür. Sadece kedilerin yavrularını bırakma zamanı mevzusunda net bir süre dilimi vermek doğru değildir. Bazı durumlarda kediler averaj 2-3 ay içinde yavrularını özgür bırakırlar. Annesine sıkı bağlarla bağlanan bazı kedilerde ise ortalama 4 aya kadar anne kediye bağımlılık devam edebilir. Kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız ve bilhassa yavru kedilere karşı aşırı ilginiz var ise bu tür süreçleri göz önünde bulundurmaya dikkat etmeniz gerekir.

Anne Kediler Yavrularını Ne Zaman Bırakır?

Kedilerin yavrularından ayrılma zamanı, doğumdan sonrasında yavruların süratli bir halde fizyolojik gelişim göstermesiyle ilgilidir. Anne kediler yavrularını belirli bir gelişim seviyesine ulaştığında bırakırlar. Sütten kesilme zamanı olarak da malum bu süreçte yavru kedinin anneye olan bağımlılığı azalır. Yavrular doğumdan sonraki ilk aylarda anne kedinin süstü ile beslenirler. Hem fizyolojik gelişim hem de yaşamı öğrenme anlamında yavru kedilerin annelerine olan bağımlılığı bu zamanda en yüksek seviyededir. Anne kedide sütten kesilme periyodu olarak tabir edilen süreç başlarken yavru kediler daha bağımsız olmaya eğilim kazanırlar. Bu süreçte yavru kediler kendi başına hareket etmeyi isterler ve özgür olmak için anne kediden ayrılırlar. 

Anne Kedilerin Yavrularını Sütten Kesme Zamanı

Anne kedinin sütten kesilme zamanı yavru kedilerin belirli bir olgunluğa ulaşmasına bağlıdır. Yavru kediler çoğu zaman 4-8 haftalık gelişim evrelerinde anne sütüne bağımlı bir halde yaşama tutunurlar. Daha sonraki süreçte yavru kedilerin annelerine olan bağımlılığı azaldıkça yavru kedilerin sütten kesilmesi söz mevzusu olur. Doğumdan sonraki ilk 2 aylık süreçte yavru kedilerin gelişim süreci son aşama hızlıdır. İşte bu zamanda yavru kediler anne kedilerden ve kardeşlerinden çeşitli bilgiler öğrenerek gelişim sürecine devam ederler. Ek olarak ilk aylarda yavru kedilerin bağışıklık seviyesi düşüktür. Yavru kedilerin anne sütü ile bağışıklığını güçlendirmesinin peşinden sütten kesilirler.

Yavru Kediler Anneden Ne Zaman Ayrılır?

Yavru kedilerin anneden ayrılma zamanı, bilhassa yavru kedi sahiplenmek isteyen kişilerin en fazlaca merak etmiş olduğu mevzulara içinde yer alır. Kedi besleme mevzusunda tecrübeli kişiler çoğu zaman yavru kedilerin annelerinden ayrılma ve kendi bağımsızlıklarını kazanma zamanının 2 ay bulunduğunu ifade ederler. Fakat veteriner hekim hekimler bu sürecin 2 aydan daha uzun olması gerektiği mevzusunda açıklamalar yapmaktadır. Dolayısıyla veteriner hekim hekimlerin görüşü baz alındığında yavru kediler annelerinden minimum 3 ay olmadan ayrılmazlar.

Yavru kedilerin davranışlarına bakıldığında 2 aylık olduklarında bile devamlı annelerinin yanında olmak istedikleri görülebilir. Bununla beraber yavru kediler annelerinden erken dönemde ayrılırsa bazı sorunlarla karşılaşabilir. Ilk olarak anne sütü emme döneminde olan yavru kedilerin kesinlikle annelerinden ayrılmaması gerekir. Şundan dolayı tüm canlılarda olduğu benzer biçimde anne sütü kedinin fizyolojik ve ruhsal gelişiminde mühim bir yere haizdir. Yavru kedilerin annelerine bağımlılıklarının devam etmiş olduğu 2 aylık dönemde bile anneleriyle duygusal olarak bağ içindedir. Bu zamanda yavru kedilerin annelerinden ayrılması kedinin erişkin olmasından sonrasında bile bazı sevgi eksikliği yaşamasına niçin olabilir. Veteriner hekim hekimler bu yüzden yavru kedilerin sahiplenilmesi mevzusunda fazlaca telaşlı olunmaması icap ettiğini hatırlatmaktadır.

Anne Kedi Niçin Yavrularını Bırakır?

Anne kedinin yavrularını bırakma sebebi, hem organik nedenlerden hem de çevresel etkenlerden ortaya çıkabilir. Anne olan kediler, doğumdan sonrasında bazı yeni davranış kalıpları geliştirebilirler. Çoğunlukla yavruya karşı pozitif olan bu davranışlar bazı sebeplerden dolayı negatif davranışlara dönüşebilir. Eğer yeni anne olmuş bir kedi yavrusunu reddetmeye başladıysa, bunun arkasında yatan sebeplerden bazıları şunlardan biri olabilir:

 • Yavru kedinin sağlıksız şekilde dünyaya gelmesi yada yavrunun sonradan hastalanması yavru kedi reddine yol açabilir.
 • Öteki yavru kedilere bakılırsa boyut olarak daha iri bir yavru doğurması anne kedinin yavrusunu terk etmesine sebep olabilir.
 • Oldukca erken zamanda anne olan kedilerde annelik içgüdüleri tam gelişmediği için yavruları benimsemede problem yaşayabilir.
 • Anne kedinin mastitis isminde olan hastalığı olması durumunda yavrularını bıraktığı görülmektedir.
 • Anne kedinin süt kanallarının tıkanması ve enfeksiyon kapması durumunda yavru kedilerini emzirmekte güçlük çekebilir. Bu tür problemler yaşayan anne kediler canı acıdığı için yavrularını emzirmek yerine kendisinden uzaklaştırmak isteyebilir.

İşte bu tür sebeplerden dolayı anne kediler yavrularını olması gerekenden daha erken bir zamanda ter edebilir. Dolayısıyla anne kedi ve yavru kedi arasındaki bağın iyi şekilde gözlemlendikten sonrasında sahiplenilme sürecine girilmesi fazlaca önemlidir. Alanında uzman veterinerler, yavru kedi sahiplenmek isteyen kişilerin doğru zamanda yavruları yanına almaları icap ettiğini hatırlatmaktadır. Fakat yukarıda bahsetmiş olduğumuz benzer biçimde anormal vakalar gerçekleştiğinde yavru kedilerin sağlığını korumak amacıyla daha erken bir zamanda yavru kedilerin sahiplenilmesi mümkündür.

Yavru Kedi Ne Zaman Erişkin Olur?

Yavru kedilerin gelişimi mevzusunda meydana getirilen araştırmalara bakılırsa, doğumdan sonrasında 1 yıl geçtiğinde yetişkinlik süreci tamamlanmış anlama gelir. Doğumdan sonraki ilk aylarda yavru kediler fazlaca süratli bir gelişme kaydedebilir. Bu süreçte anne sütü ve uyku, yavru kedilerin sıhhatli gelişimi için fazlaca önemlidir. İşte anne kedilerin yavrularını bırakma zamanı da bu sürecin devamında gerçekleşir. Anne sütü ve davranışlarıyla yeteri kadar gelişen kediler, yetişkinlik sürecine geçmeden ilkin annelerinden ayrılarak bağımsız hareket etmeye başlarlar.

Ek olarak Bakınız: Yavru Kediler Ne Zaman Sütten Kesilir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir