1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedi Tıraşı Nasıl Yapılır?

Kedi Tıraşı Nasıl Yapılır?
0

Kedi tüy kesim modelleri ile kedinizin oldukça daha rahat etmesini ve tüy dökümünün azaltılmasını sağlayabilirsiniz. Kediler doğaları gereği özgür bir ruha haizdir. Öteki pek oldukça isteğinizde olduğu benzer biçimde tıraş etmek istediğiniz de bunu kabul etmeyecektir. Bu yüzden uzman desteği almak ve mümkünse anestezi altında tıraş etme işlemlerinin yapılmasını sağlamak gerekecektir.

Kediler makine yada uygun makaslarla tıraş edilebilmektedir. Eğer evde kedi tıraşı yapmak istiyorsanız kedi tıraşı için hususi olarak üretilen tıraş malzemelerini tercih etmeniz gerekecektir. Kedi tıraşı için satın alacağınız hususi makine ya da makasları ile işlem yapabilirsiniz. Tıraş esnasında kedinize zarar vermemek için azami dikkat göstermeniz tavsiye edilir.  

Kedi Evde Tıraş Edilir Mi?

Evde kedi tıraşı her ne kadar mümkün olsa da sizin için oldukça zor olacaktır. Bundan dolayı bir çok kedi tıraş olmayı reddeder. Kedinizin tıraş edilmeye alışık olması bu sürecin kolayca gerçekleştirilmesinde etkili olacaktır. Evde kedi tıraşının yapılabilmesi için uygun güvenli ortamı sağlamanız gerekecektir. Kedinizin uzayan tüyleri uygun yöntemler ile kısaltarak bilhassa mevsim geçişlerinde kedinizi rahatlatabilirsiniz.

Kediler bir çok vakit tıraş olmayı reddetmektir. Tıraş etmek istediğinizde sizden kaçma davranışının yanı sıra saldırmaya da çalışabilir. Bu yüzden kedinizin pet kuaförlerinde yada bu işi icra eden uzman veteriner hekim kliniklerinde tıraş olmasını sağlamanız tavsiye edilmektedir. Genel anlamda evcil hayvanlar uyutularak tıraş edilmektedir.

Kedi Jiletle Tıraş Edilir Mi?

Uyutmadan kedi tıraşı yapılması başlı başına zararı olan bir elemken jilet benzer biçimde tehlikeli araçlar kullanılarak yapılacak tıraşlarda ciddi problemler ortaya çıkabilir. Ek olarak jiletleri kedinizin derisine ve tüylerine de ciddi zararları olabilir. Jiletle tamamen kedinizin tüylerini kesmek yerine hususi tıraş makineleri ve kediler için üretilen makaslarla tıraş etme işlemlerinin yapılması mümkündür. Evcil hayvanların tıraş edilmesi için hususi olarak üretilen tıraş aletlerini kullanmanız önerilmektedir.

Jiletle kedinizi tıraş etmenin birçok değişik ziyanı olabilir. Bilhassa evde kendiniz herhangi bir uyutma işlemi de yapmadan kedinizi tıraş etmek istediğinizde kedinizin ani kaçma ve saldırganlaşma tutumu sebebiyle bazı negatif durumların da ortaya çıkması mümkündür. Kedinizin sağlığı ve güvenliği için tıraş ve genel bakım işlemleri için uzman desteğinden yararlanmanız önerilmektedir.

Kediler Ne Vakit Tıraş Olur?

Kedi tıraş zamanı bilhassa mevsim geçişlerinde ve tüy dökümünün arttığı zamanlarda yapılabilir. Yoğun olarak tüy döktükleri yaz mevsiminde kedilerin tıraş edilmesi önerilmektedir. Tüylerinin tıraş edilmesi, bununla beraber yaz aylarını daha rahat geçirmelerini de elde edecektir. Kedinizin daha rahat etmesi ve tüy dökümünün de azalması açısından tüylerinin kısaltılması yada tıraş edilmesi mümkündür. Makas kedinizin tüylerinin boyunun kısaltılmasına destek olacağı için makinelerin tercih edilmesi gerekecektir.

Evcil hayvanlar ve kediler için hususi olarak üretilen tıraş makineleri ile en etkili sonuçların alınması mümkündür. Kedi tıraş zamanını doğru belirlemek önemlidir. Tüyler hayvanlar için önemlidir. Bilhassa kışın kürk görevi gören tüylerinin tıraş edilmesi kedinizin üşümesine niçin olabilir. Buna ek olarak psikolojisinin de bozulması mümkündür. Kedi tıraşı için doğru vakit ve yöntemler ile en iyi sonuçların alınması mümkündür.

Kedileri Tıraş Etmek Zararı olan Mıdır?

Kedi tıraşı zararı olan mı sorusu birçok kedi sahibinin merak mevzusudur. Bilhassa kedilerinin fazla tüy dökme problemlerinden kurtulmak isteyenler kedilerinin tıraş edilmesini istemektedir. Genel olarak tıraş etme işlemlerinde ciddi zararlar olmasa da bazı durumlarda zararları da ortaya çıkabilir. Kedinizin cildinde tıraşa bağlı olarak güneş yanıklarının oluşması mümkündür. Öte taraftan tüylerinin kesilmesi ile naturel bir ısı regülasyonu bozulacağı için vücut ısısında da dengesizlik görülebilir. Bu durum da çeşitli rahatsızlıklara niçin olabilir.

Kedilerin doğru mevsimde tıraş edilmesi ve kediye zarar vermeyecek derecelerde tıraş etme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Kedinizin sağlığını bozmayacak şekilde tıraşın yapılması ile herhangi bir ziyanı olmayacağı benzer biçimde aksine yararları da olabilir.

Tıraş Olan Kedinin Tüyleri Ne Vakit Uzar?

Kedi tüy dökme problemi benzer biçimde unsurların ortadan kaldırılması için tıraş işlemlerinin yapılması gerekecektir. Tıraş sonrasında tüylerin tekrardan eski haline gelmesi ise değişik sürelerde gerçekleşebilir. Kedinizin tüylerinin hangi yöntemlerle ve iyi mi kesildiğine gore bu süreler farklılık gösterecektir. Bu yüzden kedinizin tüylerinin tekrardan çıkacağı süre hakkında net bir süre vermek mümkün olmayacaktır.

Tıraş edilmelerinin arkasından kedilerin tekrardan sıhhatli bir halde tüylerinin uzaması için ortalama 2 aylık bir süre geçmesi gerekebilir. Kedinizin cinsine ve tüy yapısına gore değişik sürelerde tüylerinin uzaması mümkündür. Tüy dökme mevsimlerinde tıraş etme işlemlerinin yapılmasının arkasından birkaç ay içinde tekrardan oldukça daha sıhhatli tüylere kavuşacaktır.

Tıraş Olan Kedinin Psikolojisi Bozulur Mu?

Tıraş olan kedinin psikolojisi negatif etkilenebilir. Tüyleri kesilen kediler kendileri büyük seviyede güvensiz ve savunmasız hissedecektir. Her kedi için aynı sonuçlar ortaya çıkmasa da bir çok vakit kedilerin tıraş sonrasında psikolojilerinin negatif yönde etkilendiği görülecektir. Sağlıkları açısından herhangi bir tesiri olmasa da kedinizin tıraş sonrasında strese girmesi mümkündür.

Kedinizi tıraş ettirmeden ilkin birçok değişik detaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bilhassa tıraşın uzman kişiler tarafınca yapılması halinde bu zararlar görülmeyecektir. Kedinizin tüylerinden topaklanan kısımların alınması ve bir miktar kısaltılması halinde kediniz için bu herhangi bir mesele teşkil etmez. Kedi tıraşı kapsamında uygun vasıta gereçler ve yöntemler ile işlem yapılmalıdır.

Ek olarak Bakınız: Yavru Köpeklerde Isırma Problemi Nasıl Çözülür?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir