1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerin Rahat Uyuması İçin Yapılacaklar Nelerdir?

Kedilerin Rahat Uyuması İçin Yapılacaklar Nelerdir?
0

Kedilerin rahat uyuması için izlenmesi ihtiyaç duyulan bazı yöntemler söz mevzusudur. Kediler, yavru dönemlerinde günlerinin yarısından fazlasını uyuyarak geçirmekte olan hayvanlar olsalar da yaşları ilerledikçe bu alışkanlıkları değişmiş olur. Erişkin kediler oyun oynamayı keşfettikleri, sahiplerini özledikleri için uyumaktan kaçınırlar ve sahiplerinin de uyumasını engellemek için birçok yöntem denerler. Kedilerin rahat uyuması ve sahiplerini uyandırmaması için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Uyku saatinden bir süre ilkin kedi ile oyun oynayarak enerjisini atması sağlanmalıdır. Enerjisini atamayan kediler gece süresince oyun oynamak ister ve bunun için sahiplerini uyandırmaya çalışırlar. Uyku saatinden ilkin yorulan ve enerjisini atan kediler daha rahat uyuyabilirler.
 • Kediler aç kaldıkları durumda uyumazlar. Bundan dolayı uyuma saatinden ilkin kedinin aç olup olmadığı denetim edilmelidir. Gün içinde tüm öğünlerini tüketmiş olsa da tekrardan mama verilip aç olup olmadığı denetim edilmelidir.
 • Kediler geceleri uyumayıp sahiplerini uyandırdığında meydana getirilen en büyük yanlış onlarla oyun oynamaktır. Uykudan uyandırılan kedi sahibi, bu durumu ödüllendirerek kedi ile oyun oynamamalı hatta mümkünse uyuyor şeklinde halletmeye devam etmeli. Aksi takdirde kedi daima sahibini uyandırabileceğini ve onunla oyun oynayabileceğini bilerek uykudan kaçınır.
 • Uykuya giden kedi sahipleri odalarının kapısını kapatmamalıdır. Kapısı kapalı olan kapı kedinin daha fazlaca dikkatini çeker ve kapıyı açmak için çabalar. Bu durum da uykusunun kaçmasına niçin olur.
 • Kediler için uyku alanlarının sessiz, güvenilir ve rahat olması mühim bir durumdur. Gündüz ya da gece farketmez gürültülü ortamlar kedilerin uyumalarına engel olur.

Tüm bu durumlara dikkat edilmiş olduğu halde kedi hala uyuma alışkanlığı edinemiyorsa sağlığı ile ilgili bir problemi olur. Bu durumda veteriner hekim hekime giderek kedinin muayene ettirilmesi gerekir.

Kediler Niçin Uyumaz?

Kedinin uyumama sebebi fazlaca çeşitli durumlar olur. Kedilerin uyumama sebebinin belirlenmesi, bu problemi çözmek için en mühim adımlardan birisidir. Kedilerin uykusu, sağlıkları açısından büyük öneme haizdir. Bundan dolayı uyumamaları altında yatan mesele tespit edilerek bu probleminin çözülmesi gerekir. Kedilerin uyumama sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ağrı ve acı çeken kediler uyuyamayabilirler. Bu durumda ağrı ve acı çekmelerinin sebebi tespit edilerek uygun ilaç ya da tedavi yöntemi uygulanarak kedinin uyuması sağlanır.
 • Gün içinde sahibinden uzak kalan ve onu özleyen kediler sahipleri eve ulaştığında onlarla zaman geçirmek isterler. Gün içinde oyun oynama fırsatı bulamazlarsa kendilerini mutsuz hissederler ve oyun oynamak istedikleri için uyumazlar.
 • Beslenme rutini yanlış oluşturulan kediler geceleri aç kalır. Aç kalan kediler doyurulmadan uyuyamazlar. Bundan dolayı kedilerin beslenme rutini doğru bir halde oluşturulmalıdır. Bu sağlanamadığı durumda gece yatmadan ilkin aç olup olmadıkları denetim edilmelidir.

Kedilerin uyumama sebepleri tespit edilerek bu probleminin çözüm şekilleri araştırılmalıdır. Uyumak, kedilerin sağlığı açısından oldukça mühim olan bir husustur.

Kediler Kucakta Iyi mi Uyutulur?

Kedileri kucakta uyutmak uyuma alışkanlığı kazanana dek tercih edilebilen bir yöntemdir. Bilhassa hemen hemen kendi kendine uyumayı bilmeyen yavru kedileri uyutmak için bu yöntem sık sık tercih edilir. İlgi isteyen kediler de sahiplerinin kucaklarına giderek orada uyumak isterler. Kedinizi kucakta uyutmak istiyorsanız sabır ve stratejik hareket etmek gerekir; bu sebeple kediler bu durumu oyuna çevirmeye çalışabilirler. Kedileri kucakta uyutmak için zorlamak yanlış bir davranıştır. Kendileri kucağa geldiklerinde sakince orada kalmalarına izin vermek gerekir. Kediler kucağa ulaştıktan sonra fazlaca nazik okşanmaları kedilerin uyuması durumunu kolaylaştıracak olan bir davranıştır. Sakin hareket etmek ve okşamak kedilerin kucakta uyuması için kafi olan durumlardır.

Kediler Nerede Uyumayı Sever?

Kedilerin uyumayı sevilmiş olduğu yerlerden söz etmek mümkündür. Kediler yumuşak zeminli, rahat yerlerde uyumayı fazlaca severler. Bununla beraber yüksek yerlerde de alçak bölgelere bakılırsa daha rahat uyurlar. Her kedinin uyumayı sevilmiş olduğu yer farklıdır. Bunun belirlenmesi için kedi memnun olana dek değişik şekilleri tecrübe etmek gerekir. Kedilerin uyumayı sevilmiş olduğu bazı bölgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Battaniye,
 • Yorgan,
 • Yastık,
 • Kedi Yatağı,
 • Yüksek Kedi Kuleleri,
 • Sıcak Alanlar,
 • Sert Zeminler,

Kedilerin bazıları sert zeminlerde uyumayı seviyor iken bazıları yumuşak zeminleri tercih edilir. Bu durum tamamen kedi özelinde değişim gösterir. Kedi, uyumayı reddediyor yatağında rahat yatamıyorsa değişik zeminlerde uyumasını sağlayarak uyumayı sevilmiş olduğu bölgeleri keşfetmek mümkündür.

Uyuyan Kedilerin Üstü Örtülür mü?

Kediler uyurken üstlerini örtmek genel olarak tercih edilmekte olan bir durumdur. Kedilerin sıcak ortamlarda uyumaktan oldukça keyif alırlar. Eğer oda sıcaklığı oldukça yüksek değilse kedinin üstünü yumuşak bir battaniye yardımı ile örtülebilir. Bu durumu sevip sevmemek kedi özelinde değişim gösterir. Eğer kedi battaniyeyi reddetmiyor ve rahat bir uyku uyuyorsa bu davranış tekrarlanabilir; sadece kedi battaniyeyi reddediyor ve battaniye ile uyumak istemiyorsa bu durumda battaniye örtülmemelidir. Kedilerin kendilerini rahat ve güvende hissetmesi uykularının kalitesi bakımından fazlaca önemlidir.

Kediler Karanlıktan Korkar mı?

Kedilerin karanlıktan korkma durumu söz mevzusu değildir. Kediler, gece görüşü fazlaca iyi olan hayvanlardır. Bundan dolayı geceleri minimum gündüz gördükleri kadar net bir görüşe haiz olabilirler. Kedilerini tek başına yatıran kedi sahipleri kedilerin karanlıktan korkup korkmadıklarını merak ederler. Kedilerin rahat uyuması için karanlık ortam daima tercih edilir. Kediler gece görüşlerinden dolayı karanlıktan korkmazlar.

Ek olarak Bakınız: Kedi Kumu Iyi mi Kullanılır?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir