1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerin Vazgeçilmezi Kutular-Kediler Neden Kutuları Sever?

Kedilerin Vazgeçilmezi Kutular-Kediler Neden Kutuları Sever?
0

Kediler niçin kutuları sever? Kedilerin düşüncelerini idrak etmek kimi zaman en tecrübeli kedi sahipleri için bile zor olmaktadır. Tıpkı insanoğlu benzer biçimde değişik karakter özelliklerine haiz olan kediler bir çok vakit anlam veremediğimiz davranışlarda bulunabiliyor. Kedinizin kutuları ne kadar sevdiğini, devamlı oynadığını hatta oldukça uzun süreler bir tek kutunun içinde oturduğunu bile görmüşsünüzdür. Kediler hakkında cevaplanmamış merak uyandıran sorulardan biride kedilerin kutuları niçin bu kadar oldukça sevilmiş olduğu. Aslına bakarsak kedilere kutuların bu kadar çekici gelmesinin birkaç değişik sebebi bulunmakta. Peki bu kutular kedilere niçin bu kadar çekici geliyor?

Kediler Neden Kutuları Sever?

Kedilerin Kendilerini Güvende Duymak İstemeleri

Kediler doğaları gereği avcı hayvanlar oldukları için evcilleşmelerinden önceki dönemlerinde organik hayatta avlanarak hayatta kalmaya çalışıyorlardı. Bu av ve avcılık konumu kedilerin kendilerine yaşamak için güvenli bir ortam bulma içgüdüsünü geliştirdi. Kediler her ne kadar evcilleşip günümüzde bizle birlikte ev içinde yaşasalar da hala içgüdüleri yardımıyla eski kazandıkları alışkanlıklarını taşımaya devam ederler. Kedilerin kutuları bu kadar oldukça sevmesindeki en mühim etken muhtemelen kendilerin kendilerini  güvende sezmek istemeleri olmalıdır. Kedilerin korkuya ya da strese karşı kendilerini korumak için gizlenmeleri ya da saklanmaları göstermiş oldukları tipik bir davranış biçimidir. Kediler kendilerini korumak amaçlı içgüdüsel olarak gizlenme ve saklanma davranışını gösterdiğinden kediler kapalı bir alana gizlenmek istediğinde kutu onlar için mükemmel bir alternatif olacaktır. Şundan dolayı kediniz kutunun içindeyken arkasından ya da yanından hiçbir şey gizlice geçemez. Yaklaşan her türlü tehlikeye karşı direkt bir görüş açısına haiz olmuş olur. Kutular kediler için kendini korumaya alma alanıdır bu yüzden kutunun içindeyken kediniz kendini güvende ve rahat hisseder.

Kediler İçin Kutularla Oyun Oynamak Eğlencelidir

Kutuların kedilerin ilgisini bu kadar oldukça çekmesinin en rahat sebebi kutularla oynamanın keyifli olmasıdır. Kediler doğaları gereği çevik bir yapıda oldukları için atlamayı ve zıplamayı oldukça severler. Kediniz kutunun içine rahatça atlayıp çıkabilir ya da içinde yuvarlanabilir. Kediler saklanma oyununu oldukça sevdikleri için kutuların içine gizlenerek siz geçerken aniden ayaklarınıza atlayabilir. Kedilerin saklambaç oyunu için kutular oldukça iyi bir tercih. Kedinize oyuncak verdiğinizde birazcık oynayıp sıkıldığını görmüş olacaksınız fakat eğer kedinize bir kutu verirseniz onunla asla sıkılmadan devamlı oynadığını görebilirsiniz.

Kedilerin Olmazsa olmaz İçgüdüleri

Kedilerin oldukça çevik bulunduğunu atlamak ve zıplamaktan oldukça keyif aldığını belirtmiştik. Doğaları gereği tam bir avcı ruhu taşıyan kediler için kutular vazgeçilmezdir. İçgüdüsel olarak kediniz saklanmak, avını fark edilmeden seyretmek ve hücum etmek için kutuları zevkle kullanacaktır. Günümüzde evcil kedilerin avlanmak benzer biçimde bir gereksinimleri olmasa da içgüdülerine bakılırsa davranıp bu şekilde oyunlar oynamak onlara oldukça keyif veriyor.

Kendini Kaşıma Ve Tırmalama İsteği

Kedilerin en bilindik özelliklerinden biri de mükemmel birer tırmalayıcı olduklarıdır. Evinizde halı, perde, koltuk benzer biçimde çeşitli yerlerde tırmalama izlerine rastlayabilirsiniz. Kediler  doğaları gereği tırnaklarını keskinleştirmek için çeşitli tırmalama yöntemlerine başvururlar. Kutular kedilere pençelemek için sunulmuş mükemmel bir fırsat. Kediler minik pençelerini kutulara geçirirken oldukça keyif alırlar. Kedinizin günün büyük bir bölümünü kendini yalayarak geçirdiğini görmüşsünüzdür kediniz kendini yalarken bununla birlikte tüylerini taramışta olur. Bu tarama esnasında tüylerini temizlerken bununla birlikte kendilerini kaşırlarda. Kaşınan kediniz için kutuya sürtünerek kaşıntısını gidermek güzel bir yol olacaktır.

Kediler Sıcağı Fazlaca Severler

Kedilerin sıcağı oldukça sevmeleri göz önünde bulundurulduğunda kutuları onları sıcak tutmaya destek olduğundan ısınmak için kutuları tercih etmeleri oldukça düzgüsel bir davranış. Karton iyi bir yalıtım sağlayacağından kedilerin vücut ısılarını korumaya destek verir. Dışarıdaki kediler için kutular mükemmel bir barınma olanağı sunacaktır. Evindeki kedinizin bu şekilde bir barınma ihtiyacı olmasa da tüylü dostunuz içgüdüsel olarak kutuda bulunmayı tercih edebilir.

Kutuların Uyku İçin Rahat Bir Ortam Sunması

Kediler rahat ve güvende hissettikleri vakit daha keyifli bir uyku zamanı geçirmiş olurlar. Kedilerin kutu içindeyken kendini oldukça güvende ve rahat hissettiğinden bahsetmiştik. Bu yüzden keyifli bir uyku için kutular kedinizi oldukça çok kendine çekecektir.

Kedilerin Merak Duygularının Fazla Olması

Kediler doğaları gereği oldukça meraklı canlılardır. Bir kutunun yeni olma özelliği taşıması kedinizin ilgisini çekmesi için kafi olacaktır. Kediler yeni mekanları, yeni eşyaları keşfetmeyi oldukça severler bu yüzden eve yeni getirdiğiniz herhangi bir kutu kedinizin ilgisini fazlasıyla çekerek onun heyecanlanmasına sebep olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir