1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Neden Kağıt Yer?

Kediler Neden Kağıt Yer?
0

Kedilerin kağıt yemesi, kedilerde değişik sıhhat sorunlarının olabileceğini gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra, kediler kağıt yemesi tamamen sıkılmalarından ya da ilgisizlikten kaynaklanabilir. Kedilerin yaşamış olduğu evlerde; eşyaların değişmesi, yeni aile bireylerinin eve dahil olması, mama ve su kaplarının yerinin değişmesi şeklinde durumlar, kedilerin bu durumlardan hastalık duyduklarını göstermesinin bir yoludur. Bunların yanı sıra, kedilerin gün içinde yeteri kadar aktivite yapamaması ve kedi sahiplerinin kedileri ile yeteri kadar ilgilenmemesi de bilhassa kedilerin kağıt yeme sebepleri içinde bulunmaktadır. Bu şeklinde davranışsal tepkilerin yanı sıra, kedilerin kağıt yemesinin sebepleri altında sıhhat sorunları da bulunabilmektedir. Kedilerin kağıt yemesine niçin olabilecek bazı problemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Stres,
 • Diş çıkartma,
 • Sorun,
 • Ağız ve diş hastalıkları,
 • Pica sendromu,
 • Merak,
 • Oyun oynama

Kedilerde Pica Sendromu Nedir?

Ek olarak Kedilerde görülen pica sendromu, bir davranış bozukluğu olarak açıklanmaktadır. Kedilerin, yenmemesi ihtiyaç duyulan eşyaları yiyecek için bir talep duymasıdır. Bu eşyalar içinde kağıtların yer almasının yanı sıra; saç tokaları, plastik ürünler ve ahşap eşyalarda yer almıştır. Bu hastalık, çoğu zaman delikanlı zamanlarında olan kediler içinde daha yaygın bir halde gözlemlenmektedir. Bu sendromun sebebi hala tam olarak bilinmemektedir. Kedilerde bu biçim davranışların gözlemlenmesi durumunda, mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekim hekime gidilmeli. Kedilerin zararı dokunan maddeleri yemesi engellenmelidir.

Kedilerin Kağıt Yemesinin Zararları Nelerdi?

Bilhassa kedilerin düzgüsel gıdalarının haricinde değişik bir madde yemesi her açıdan tehlikelidir. Kedilerin kağıtları ısırıp, çiğnemesinin arkasından geri çıkartıp çıkartmadığı denetim edilmelidir. Kedilerin kağıtları yemesinin zararları içinde en oldukca gözlemlenen durumlar, sindirim sorunlarının ve bağırsak sorunlarının yaşanmasına niçin olmasıdır. Yutulan kağıt parçalarının bağırsaklarda tıkanmaya yol açması, kedilerin ciddi olarak sıhhat sorunları yaşamalarına niçin olmaktadır. Kağıtlar, diş etlerine zarar verebilir, diş etlerinde iltihaplanmaların meydana gelmesine niçin olabilir. Bu yüzden kedilerin kağıt ve buna benzer değişik objeleri yediğinin fark edilmesi durumunda, sorunların kaynağının bulunması ve bu durumun giderilmesi için uzman veteriner hekim hekimlere başvurulması gerekmektedir.

Kedilerde Meydana Gelen Ruhsal Sorunların Sebepleri Nedir?

Kedilerde meydana gelen ruhsal problemler, kedilerin kaliteli ve yeteri kadar günlük aktivite yapmamasından kaynaklı olabilmektedir. Bunun yanı sıra, kedi sahiplerinin kedileri ile yeteri kadar zaman geçirmemesi, oyun oynamaması ve ilgi göstermemesi de kedilerde ruhsal olarak sorunların meydana gelmesine niçin olabilmektedir. Bu durumlar sebebi ile sıkılan ve strese giren kediler, bilhassa kağıt ve karton şeklinde eşyaları parçalamaya başlayacaktır.

Hela kağıtlar, erişilebilir defterler ve ayakkabı kutuları, kedilerin dikkat çekmek için en oldukca tercih etmiş olduğu eşyalar içinde yer almıştır. Bu davranışları, kedi sahiplerinin kedileri ile daha çok zaman geçirmesi, hoşlanabileceği ödül mamaları ile mutlu etmesi ve günlük olarak belirli aktiviteleri yerine getirmelerinin sağlanması ile giderilebilir.

Kedilerin Kağıt Yemesi Iyi mi Engellenebilir?

Kediler, değişik nedenlerden dolayı kağıt yeme davranışını sergileyebilir. Bilhassa sıkılan ya da stres altında olan kediler, kağıt yiyecek eylemlerini çoğunlukla sergilemektedir. Bunların yanı sıra, yetersiz beslenmeleri, yiyeceklerini beğenmemeleri şeklinde değişik nedenler de kedilerin kağıt yemesine niçin olabilmektedir. Kedilerin kağıt yemesini engellemek için değişik birkaç yöntem denenebilir. Bu yöntemler içinde şunlar yer almıştır;

 • Kedilerin erişebileceği alanlarda yer edinen kağıt ve yemeği tercih etmiş olduğu öteki eşyalar kaldırılmalıdır.
 • Bilhassa hela kağıtlarını dağıtan ve parçalayan kediler için kedi uzaklaştırıcı spreyler kullanılabilir.
 • Kedi sahiplerinin, kedileri ile daha çok zaman geçirmesi ve daha uzun süre kucağa alınması, kedilerin kağıt yeme alışkanlıklarından kurtulmasını sağlayabilir.
 • Kediler için değişik oyuncakların alınması ve kedilerin bu oyuncaklar ile oynatılması, kedilerin yavaş yavaş kağıt yeme alışkanlıklarından vaz geçmesini elde edecektir.
 • Uzun süre evde yalnız bırakılan kedilerde de kağıt ya da karton yeme eylemleri gözlenmektedir.
 • Kediler için değişik oyuncakların alınması da kedilerin kağıt ve karton şeklinde eşyaları yemesini engelleyebilir.
 • Kedilerin hoşuna gidebilecek ödül mamaları da kağıt yeme eyleminin bırakılmasını sağlayabilir.
 • Tüm bunlardan ilkin kedilerin değişik bir sıhhat probleminin olup olmadığının anlaşılması için veteriner hekim hekime gidilmesi ve kedilerin muayenesinin gerçekleştirilmesi gereklidir.

Kediler Diş Çıkartma Döneminde Kağıt Yer mi?

Bazı yavru kedilerin diş çıkartma süreçleri, insanlarda olduğu şeklinde oldukça zorlayıcı geçebilmektedir. Kediler bu diş çıkartma dönemlerinde, diş etlerinde meydana gelen ağrı ve kaşıntıyı gidermek için değişik yöntemler denemektedir. Kediler diş çıkartma döneminde kağıt yer ve bu şekilde diş etlerinde belirli bir süre rahatlama hissi elde ederler. Yavru kedilerin bilhassa diş çıkartma süreçlerinde; kağıt, karton ve plastik madde çiğnemeleri çoğunlukla karşılaşılan bir durumdur. Sadece, bu durumun altında değişik bir sıhhat probleminin olup olmadığından güvenilir olunması için kedilerin kesinlikle bir veterinere gösterilmesinde yarar olacaktır.

Ek olarak Bakınız: Kedi Tuvaleti Iyi mi Temizlenmelidir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir