1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedi Tuvaleti Nasıl Temizlenmelidir?

Kedi Tuvaleti Nasıl Temizlenmelidir?
0

Kedi tuvaleti temizliği, kediler için tercih edilen kum çeşidine bakılırsa değişim göstermektedir. Kediler, insanların evlerinde en sık tercih ettikleri evcil hayvanlardır. Kedilerin, köpekler benzer biçimde hela gereksinimleri için dışarıya çıkartılmasına gerek olmaması, insanların evcil hayvanlarına bakımının daha kolay olmasını sağlamaktadır. Bilhassa bundan dolayı kediler, evlerde en sık beslenen evcil hayvanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kediler için tercih edilebilecek ve değişik bileşenlere haiz kedi kumları bulunmaktadır. Kedi kumlarının koku yapmaması ve kolay bir halde temizlenebilmesi, kedi sahipleri için oldukça önemlidir. Kedi tuvaleti temizliği, tercih edilen kum çeşitlerine bakılırsa şu şekilde gerçekleştirilmektedir;

 • Çam Kedi Kumu Temizliği: Çam kedi kumu, çam ağacının talaşlarından üretilen ve tamamen organik olan bir kumdur. Kediler içinde oldukça sıhhat olan bu kumun temizliği de ergonomik bir halde gerçekleştirilmektedir. Kedinin idrarını yapması ile bu kum toz formuna gelmektedir. Çam kedi kumunun içinde bulunan kabın sallanması ile temiz taşların yukarıda kalması sağlanır. Kedilerin bu kuma kaka yapması durumunda ise, kaka bir kürek yardımı ile alınabilir. Kumun tamamen tozlaşmasının peşinden, tozlar wcye dökülebilir. Çevreye herhangi bir ziyanı olmayan çam kumu kaptan arındırıldıktan sonrasında kum kabı, zarar maddeler ile yıkanıp iyice durulandıktan sonrasında yeniden kullanılabilir.
 • Kristal Silik Kum Temizliği: Silika kum, sıvıyı kolaylıkla emebilme özelliğine haizdir. Kedi için tercih edilen bu kum, kedilerin idrarını ve kakasını yaptıktan sonrasında bir kürek yardımı ile ya da eldiven kullanımı ile kolaylıkla alınmasını ve kedi tuvaletinin temizlenmesine olanak sunmaktadır.
 • Topaklaşan Kedi Kumlarının Temizliği: Topaklaşan kedi kumları da idrar ve kakadan sonrasında kürek ya da eldiven kullanımı ile kolaylıkla temizlenebilmektedir.

Kedi Tuvaleti Ne Çoğunlukla Temizlenmelidir?

Kedi tuvaletinin temizlenme sıklığı, mümkün oldukça sık yapılmalıdır. Kediler, oldukça titiz canlılardır. Kedi tuvaletinin temizlenmemesi, kedilerin tuvaletleri kullanmamasına niçin olmaktadır. Bu durumda kediler tuvaletlerini, kedi tuvaletinin dışına yapabilirler. Günde bir ya da iki kez kedi tuvaleti içinde yer edinen idrar ve kakaların temizlenmesi, kedilerin muntazam bir halde tuvaletlerini kullanmalarını elde edecektir. Kedi tuvaletinin, on beş günde bir ya da kedinin hela alışkanlığına bakılırsa ayda bir olacak şekilde kumunun değiştirilmesi gerekmektedir. Kum değişiklik esnasında ise, kedi kumu kabının zararsız maddeler ile yıkanması ve iyi bir halde durulanmasına da dikkat edilmelidir.

Günlük Kedi Tuvaleti Nasıl Temizlenmelidir?

Günlük kedi tuvaleti temizliği, kedilerin sıhhatli ve tertipli bir halde tuvaletlerini kullanmaları için gereklidir. Günlük olarak topaklaşan idrar ev kakaların, kedi tuvaletleri içinden alınması ve kumun düzeltilmesi, kedilerin tuvaletlerinin günlük temizliği için yeterlidir. Bir çok kedi sahibinin dikkatsizlik etmiş olduğu bu durum, aslen kediler için oldukça önemlidir. Kediler, kirli hela kaplarına gereksinimlerini gidermek istememektedir. Bu durumlarda, kedi hela kabının dış kısmına ya da evin herhangi bir başka noktasına idrar ya da kakalarını yapabilirler. Günlük olarak denetim edilmesi ihtiyaç duyulan kedi tuvaletlerinin, temizlenmesi esnasında kedi sahiplerinin de kendi sağlıkları için eldiven kullanımı oldukça önemlidir.

Kedi Tuvaleti Temizlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedi tuvaleti temizlenirken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı noktalar bulunmaktadır. Ilk olarak kedi tuvaletinin temizliğini gerçekleştirmek için kesinlikle eldiven kullanılmasına itina gösterilmelidir. Bu, kişilerin kendi sağlıkları için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra, kedi tuvaletinin temizliğini günlük, haftalık ve aylık olarak bir seviye içinde yapılmasına da dikkat edilmelidir. Kedi tuvaleti temizlerken minik bir kürek kullanımı ile kedinin idrarını ve kakasını bir poşet içine aktarabilirsiniz. Böylelikle hem koku oluşumunu engelleyebilir hem de etrafın kirlenmemesini sağlayabilirsiniz.

Kedi Tuvaleti Temizliğinin Yapılmasının Yararları Nedir?

Kedi tuvaleti temizliğinin yapılmasının yararları, ilk olarak ev ortamının fena bir kokuya haiz olmamasında etkilidir. Bunun yanı sıra, kedi tuvaletinin temizlenmemesi benzer biçimde bir durumda kediler tuvaleti kullanmak yerine evin değişik alanlarını, gereksinimlerini gidermek için tercih edecektir. Kedilerin ev içinde değişik alanları kullanımı, evin daha da kirlenmesine ve fena kokuların artmasına niçin olacaktır. Muntazam temizlenmeyen kedi tuvaletleri, kedilerin cilt yapılarına da zarar verebilmektedir. Bu yüzden kedi tuvaleti temizliğinin tertipli bir halde gerçekleştirilmesi hem insan sağlığı açısından hem de kedilerin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Kedi Tuvaletleri Nasıl Temiz Tutulur?

Kedi tuvaletlerinin temiz tutulmasını sağlamak için değişik yöntemler kullanılmaktadır. Tertipli olarak kedi tuvaletlerinin temizlenmesinin yanı sıra, hela kabının da temiz kalması kedi sahiplerinin işlerini daha da kolaylaştıracaktır. Kedi tuvaletlerini temiz tutmak için tercih edilebilinecek bazı yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kum kabı içine poşet yerleştirerek, kedi tuvaletinin temiz kalması sağlanabilir.
 • Topaklanma özelliğine haiz olan kokusuz kumların kullanılması, kedi tuvaletinin fazlaca kirlenmesini engelleyeceği benzer biçimde kolaylıkla temizleme imkanı da sağlamaktadır.
 • Organik yapıya haiz bulaşık deterjanları ile kedi tuvaletini kolaylıkla temizleyebilir ve uzun süre temiz kalmasını da sağlayabilirsiniz.

Ek olarak Bakınız: Kediler Suyu Geldikten Ne Kadar Sonrasında Doğurur?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir