1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedim Evden Kaçıyor: Kediler Neden Evden Kaçmaya Çalışır

Kedim Evden Kaçıyor: Kediler Neden Evden Kaçmaya Çalışır
0

Kedim evde kaçıyor. Aşırı sempatik tüylü dostlarımızdan olan kediler niçin bu kadar oldukca evden kaçmaya çalışıyor. Doğaları gereği aşırı meraklı olan sempatik kedi dostlarımızı evden çıkmaya bu kadar oldukca iten davranış ne? Kediniz evden kaçmaya çalışıyorsa fazla endişelenmenize gerek yok bu evcil dostunuzun içgüdüsel olarak sergilediği bir davranış sadece bu durum tehlikeli bir hal alabilir. Yaşamının tamamını evde geçirmiş bir kedi dışarı çıktığında ne yapacağını şaşıracak ve bir sürü tehlikeli durumla karşı karşıya kalacaktır. Bu yüzden kedinizin niçin evden kaçmaya çalıştığını öğrenmeli ve bu evden kaçma durumuna bir son vermelisiniz.  Kedinizin evden kaçmasının sebepleri ne olabilir, bu durumun önüne geçmek için neler yapabilirsiniz özetlemek gerekirse bahsedelim.

Kedim Evden Kaçıyor: Kediler niçin evden kaçmaya çalışır?

Kedinizin evden kaçmaya çalışmasının değişik sebepleri olabilir. Bazı durumlarda endişelenmemeniz gerekirken bazı durumlarda oldukca dikkat etmeniz gerekebilir. Kedinizin evden kaçmasının sebebi her ne olursa olsun evde büyümüş bir kedi için dış dünya tehlikelerle dolu olduğundan kesinlikle kedinizin evden kaçmasına engel olmalısınız. Kedinizin evden kaçmasının sebebini belirleyebilirseniz bu durumun önüne rahatça geçebilirsiniz. kedinizin evden kaçmasına niçin olabilecek bazı durumlardan bahsedelim.

Karşı Konulmaz Avlanma İçgüdüleri

Kedinizin evden kaçması sizin aşırı endişelenmenize sebep olmasın bu sebeple evden kaçma davranışının altında yatan en büyük sebep kedinizin içgüdüleridir. Kediniz ısrarla evden kaçmaya çalışıyor diye endişelenip, sizi artık sevmediği, istemediği şeklinde negatif fikirlere kapılmayın. Kedi dostlarımız doğada esasen avcı hayvan konumunda yaşamlarını devam ettirirler. Kediler her ne kadar zaman içinde evcilleşip bizlerle birlikte ev içinde yaşamaya alışmış olsalar da zaman içinde genlerine işlemiş bu dürtülerden tamamen kurtulamazlar. Bu yüzden kediler içgüdülerine hakim olamayıp kimi zaman dışarı çıkmak isteyebiliyor hatta bazı kediler bu mevzuda aşırı ısrar eden davranabiliyor. İçgüdülerine karşı koyamayan kediniz avlana ihtiyacı duyacaktır ev içinde de avlanamayacağı için bu ihtiyacını karşılayabilmek adına evden çıkmayı isteyecektir.

Çiftleşme Arzusu

Kedinizin buluğluk çağına girdikten sonrasında sabaha kadar miyavladığına kapı ve cam önlerinde dışarı çıkabilmek için fırsat kolladığı anlara tanık olmuşsunuzdur. Kedinizin evden kaçmak istemesinin bir öteki sebebi de çiftleşme arzusu olabilir. Kediniz kendine çiftleşebileceği bir eş bulmak için dışarı çıkmak isteyecektir. Ergenliğe girdikten sonrasında yılı belirli dönemlerinde gerçekleşen bu kızışmaya vakası bizlere fazlasıyla güçlük çıkarabilir.

Kedimin Evden Kaçmasını Neden Önlemeliyim?

Kedinizin evden kaçmasını iyi mi önleyebileceğinizden ilkin niçin önlemeniz icap ettiğini bilmelisiniz. Kediler doğaları gereği her ne kadar avcı canlılar olsalar da vakit içinde bizlerle yaşarak avcı özelliklerinin bazılarını kaybedebilirler. Kediler evcilleşmeleri sürecince her ne kadar bazı içgüdüsel özelliklerini korusalar da bazı özelliklerini kaybederler. Organik hayatta dış ortamda büyüyen kedi iyi mi avlanabileceğini kendini iyi mi koruyabileceğini kısacası iyi mi hayatta kalması icap ettiğini öğrenebilir. Doğduğu andan itibaren ev içinde büyüyen kediler dış dünyaya tamamen yabancı olacakları için evden kaçtıkları zamanlarda şaşkına uğrar ve ne yapacaklarını şaşırırlar.

Ev ortamında büyümüş bir kedi için doğal olarak ki dış ortam şartları uygu olmayacaktır. Kediniz evden kaçtığı vakit dışarıda onu daha ilkin görmediği oldukca fazla çekince bekliyor. Kediniz dışarıdaki kalabalıktan, insanlardan, öteki hayvanlardan korkabilir. Bilhassa trafik akışının yoğun olduğu yerlerde oturuyor iseniz bu durum kedinizin evden kaçmasını oldukça tehlikeli bir hale getiriyor. Otomobilleri tanımayan kediniz ne yapacağını bilemediği için arabalardan kaçması icap ettiğini düşünemeyebilir. Kedinizin evden kaçtığında karşılaşacağı en fena şeylerden biri de trafik kazasıdır. Kedinizin yaşayacağı travma bir tek yaralanmasına, kırıklara sebep olabileceği şeklinde ölümcül sonuçlarda doğurabilir. Bunun haricinde çiftleşme arzusu ile evden kaçan kediniz kendisine uygun olmayan kediyi eş olarak seçebilir. Bildiğimiz suretiyle sokakta pek oldukca kedi dostumuz aşısız olarak bulunuyor. Kedinizin bulaşıcı bir hastalık taşıyan kedi ile çiftleşmesi fena sonuçlar doğurabilir. Bulaşıcı bazı hastalıkların tedavisi olsa da bilhassa viral kökenli hastalıkların tedavisi oldukça zor olmakta hatta kimi zaman pozitif yönde sonuçlar alınamamaktadır. Bu yüzden kedinizin devamlı bulaşıcı bir hastalığa yakalanma ihtimaline karşı aşılamalarını tertipli olarak yaptırmalısınız.

Veteriner hekim hekiminiz kontrolünde tertipli olarak yaptıracağınız aşılar kedinizi pek oldukca hastalığa karşı koruyacaktır. Umarız ki kediniz evden kaçtığı vakit bu olayların asla biri yaşanmadan sağ salim bulabilirsiniz. Kedinizin başına fizyolojik sağlığını etkileyecek bir şey gelmeden bulduğunuzda da her şey yolunda olmayabiliyor. Kedinizin başına fizyolojik sağlığını etkileyecek bir vaka gelmese de ruhsal sağlığı etkilenmiş olabilir. Doğduğu andan beri evde büyüyen kediniz tamamen tanımadığı bir dış dünya ile karşı karşıya ulaştığında korkabilir. Alışık olmadığı bir insan kalabalığı, çevresinde öteki hayvanların varlığı ya da alışık olmadığı otomobil kornası, bağırma şeklinde sesler korkmasına dolayısıyla strese girmesine niçin olabilir. Kedinizin stres olması onun psikolojisini etkileyerek bunalıma girmesine yol açabilir. Kedinizin strese girmesi maalesef psikolojisini etkilemekle kalmayıp fizyolojik sağlığını da tehlikeye atabiliyor. Strese giren kedinizde yoğun tüy dökülmesi, bunalım şeklinde problemler ortaya çıkarken bunların yanında stres kedinizde bazı fizyolojik hastalıkların ortaya çıkmasına, kedinizde bulunan hastalıkların daha da ilerlemesine yol açabilir. Kısacası kedinizin hem mental hem de fizyolojik sağlığını korumak için evden kaçmasına engel olmalısınız.

Kedimin evden kaçmasını iyi mi önlerim?

Kedinizi evden kaçmaması için eğitebilirsiniz kedilere eğitim vermek her ne kadar zor olsa da olanaksız bir durum değil. Kedinizin eğitimini kolaylaştırmak için eğitime erken yaşta başlamanızı tavsiye ederiz. Kediler rutin yaşamı ve alışkanlıklarını oldukca sevdikleri için alışkanlık haline getirdikleri davranışlardan kolay kolay vazgeçmezler. Bu yüzden kedinizin oturmuş alışkanlığını değiştirmeye çalışmak yerine yavruyken ona doğru alışkanlık eğitimini verirseniz oldukca daha rahat edersiniz. Yanlış olan bir davranışı düzeltmektense en başta doğru davranışı kedinize öğretmek hem için hem de kediniz için daha kolay olacaktır.

Uygun Bir Eş Ya Da Kısırlaştırma

Kediniz çiftleşmek istediği zamanlarda şu demek oluyor ki kızgınlığa geldiği durumlarda evden kaçmaya çalışıyorsa eğer kedinize uygun boyutlarda ve aşıları tam olan bir eş seçmelisiniz. Kedinizi çiftleştirmekle evden kaçma problemini her ne kadar ortadan kaldırmış olsanız da yeni sorunlarla karşı karşıya kalabileceğiniz ihtimalini ihmal etmeyin. Çiftleşme esnasında kedinizin başına yaralanma ve sakatlanma şeklinde durumların gelmesi söz mevzusu olacağından kediniz öteki kedi ile beraberken onları fazla rahatsız etmeden gözünüzü üstlerinden her ihtimale karşı ayırmayın. Kedinizden öteki kediye bulaşıcı hastalık geçebileceği şeklinde öteki kediden kedinize de aynı bulaşıcı hastalıklar geçebilir. Bu yüzden eğer kedinizi çiftleştirme sonucu aldıysanız kendi kedinizin ve seçtiğiniz kedinin sıhhatli ve aşılarının tam olduğundan güvenli olun. Kedinizin çiftleşmeye hazır olup olmadığını veteriner hekim hekiminizin yapacağı muayene aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Adam kediler için mesele çiftleşmeyle bitse de dişi kediler için aynı durum söz mevzusu olmuyor.

Çiftleşme doğru bir halde gerçekleşip amacına ulaşırsa eğer dişi kediniz sıkıntılı ve hususi ilgi gerektiren bir hamilelik sürecine giriyor. Hamilelik döneminde dişi kedinizin hem sevgi görme ihtiyacı artacakken hem de fizyolojik gereksinimleri artacaktır. Hamilelik sürecinde kedinizin yediği mamaya dışarıdan almış olduğu takviye gıdalara oldukca dikkat etmelisiniz. Veteriner hekim hekiminiz ile beraber hamilelik sürecini kolay ve doğru bir halde geçirebilirsiniz. Hamilelik süreci başarıyla tamamlandıktan sonrasında bir de doğum süreci başlıyor doğal olarak ki. Kediler genel anlamda kendi kendilerine doğurabilen canlılar olsalar da bazı durumlarda dışarıdan veteriner hekim doktor müdahalesi gerekebilir. Kediniz erken ya da geç doğum yapabilir, doğum yarıda kalabilir. Bu biçim durumlarla baş edebilmek için veteriner hekim hekiminizden yardım almanızı tavsiye ederiz. Doğum sürecini de başarı göstermiş bir halde atlattıktan sonrasında sırada yavrular var. Yavru kediler erişkin kedilerden daha hususi ilgiye gereksinim duyarlar. En önemlisi de yuva yavruların hepsine bakabilecek güçte misiniz yoksa yavruların yeni yuvaları hazır mı? Hamilelik, doğum ve yavruların bakım ya da sahiplenme konusunu iyice düşündükten sonrasında kedinizi çiftleştirmenizi tavsiye ederiz. Kedinizi çiftleştirmek istemiyor iseniz veteriner hekim hekiminiz ile görüşüp kedinizi kısırlaştırabilirsiniz. Kedinizi kısırlaştırdığınız vakit çiftleşme arzusu duymayacak dolayısıyla evden kaçmak isteği büyük oranda azalacaktır.

Kedinizin Evden Kaçmaması İçin Önlemler Alın

Kediniz çiftleşme arzusu haricinde içgüdüsel olarak evden kaçma davranışı izah edebilir. Ev içinde çeşitli önlemler alarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

 • Kapı ve pencereleri açık bırakmamaya çalışın.
 • Pencere ve balkonlarınız için kedileri korumak için hususi olarak üretilmiş koruma ağlarından kullanabilirsiniz.
 • Kediniz evden kaçmaya çalıştığında onu uyarın.
 • Kediniz evden kaçmaktan vazgeçtiğinde ona ödül vererek bu davranışını teşvik edebilirsiniz.

Aldığınız tüm önlemlere karşın kedinizin evden kaçma ihtimalini aklınızda bulundurun.  Kediniz evden kaçarsa diye onun için isminin, adresinizin ya da telefon numaranızın yazılı olduğu bir tasma kullanın. Kedinizi oluşabilecek bulaşıcı hastalıklardan korumak için kesinlikle zamanında tüm aşılama uygulamalarını yaptırın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir