1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Depremi Hisseder Mi?

Kediler Depremi Hisseder Mi?
0

Kedilerin depremi anlaması ile ilgili münakaşa ve araştırmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Pek oldukça şahıs tıpkı köpekler şeklinde kedilerin de zelzele olmadan birkaç saniye yada dakika evvelinde depremi hissettiklerini iddia etmektedir. Günümüzde yaşamını sürdüren kedi ırkları da değişik özelliklere haiz olmasıyla bilinir. Bazı kedi türleri, doğuştan gelen özellikleri yardımıyla hissetme mevzusunda öteki kedilere karşı extra başarı göstermiş olabilir. Kedilerin depremi hissetmesi hakkında meydana getirilen tartışmaların peşinden meydana getirilen araştırma neticeleri ehemmiyet taşımaya adım atmıştır.

Kediler Zelzele Olacağını Evvel Anlamış olur Mı?

Kedilerin zelzele olacağını hissetmesi hakkında pek oldukça kedi severin görüşü ortaktır. Yaşamları süresince kedilerle yaşamış ve zelzele tecrübesi etmiş kişiler, kedilerin zelzele öncesinde değişik davranışlar sergilediklerini anlatmaktadır. Dünyanın dört bir tarafındaki kedi bakıcıları, yaşadıkları bölgede zelzele olmadan bir süre ilkin kedilerinin olağan dışı davrandıklarını belirtmiştir. Rutin davranışların haricinde hareketler yaptıkları için kedilerin zelzele olacağını evvelinde hissettikleri düşünülmektedir.

Kedilerin depremi evvelinde hissettiğine dair somut bir kanıt yoktur. Sadece zelzele bölgelerinde meydana getirilen araştırmalarda pek oldukça insan bilim adamlarına kedisinin değişik davrandığını rapor etmiştir. Zelzele bölgesinde birçok kedi benzer davranışlar sergilediği için bu kedilerin zelzele hissiyatının geliştiği öne sürülmektedir. Bilhassa bazı kedi ırkları zelzele olacağını evvelinde hissederek öteki kedi türlerinden daha etkili bir önseziye haiz olabilir. Bu mevzuda meydana getirilen araştırmalar ve neticeleri ilgi çekici detaylar ortaya koymaktadır.

Kedi ve Depremler Üstüne Meydana getirilen Emek harcamalar

Kedi ve zelzele araştırmaları sonucuna bakıldığında bazı kedilerin depremin gerçekleşmesinde kısa süre ilkin anormal hareketlerde bulunduklarını öne sürmektedir. Bilhassa kediler zelzele olmadan birkaç dakika ilkin normalde ne yapıyorsa onun zıttı olacak hareketler içine ve ürkü haline düşebilmektedir. Kedi ve depremler üstüne meydana getirilen çalışmalarda kedilerin depremi hissetmesi şüphesini doğuran davranışlar şunlardır:

 • Zelzele bölgesindeki kedilerin hep beraber ve aniden paniklemesi
 • Kedilerdeki kaçma ve saklanma davranışları
 • Anne kedilerin yavrularını taşıma hareketi
 • Ortadan kaybolma davranışı
 • Depremden derhal ilkin kucakta tutulan kedinin kucaktan inmemesi
 • Çeşitli ses tonlarında miyavlama ve korku emareleri

Meydana getirilen bilimsel araştırmalara bakılırsa büyük çaplı depremlerden ilkin yalnız yer altında değil yer üstünde de bazı fizyolojik değişimler olmaktadır. Zelzele öncesinde yer altından gelen sismik hareketlere paralel şekilde atmosferde de bazı titreşimler ve elektriksel değişimler yaşanmaktadır. Bu aşamada kedilerin bilhassa bıyıkları vasıtası ile bu elektriksel sinyalleri aldıkları ve depremi evvelinde hissettikleri üstüne emek harcamalar yapılmaktadır. Sadece bu çalışmalarda birbirleri ile çelişen sonuçlar elde edilmesi dikkat çekmektedir.

Çinlilerin Kedi ve Zelzele Araştırması Sonucu

Çinli araştırmacıların kedi ve zelzele analizleri etkisi altına alan sonuçlar ortaya koymaktadır. Çinli bilim adamları azca ilkin bahsettiğimiz şeklinde bazı kedilerin bıyıklarındaki algılayıcı bölgeler yardımıyla zelzele öncesini fark edebildiklerini iddia etmektedir. Atmosferde ve zeminden gelen sismik titreşimlerin değişimini fark eden kediler bu yüzden zelzele olmadan derhal önceki değişimleri anlayabilir. Öte taraftan bazı kedi ırklarının bıyık yapısı birbirinden değişik olduğundan de depremi sezme mevzusunda değişik hissiyatlar elde edebildikleri tahmin edilmektedir. Mesela bıyıklarındaki tel sayısı fazla olan kediler, zelzele olmadan önceki değişimleri daha net anlayabilir.

Kediler Depremi Hisseder

Kedilerin depremi anlaması ile ilgili Japonya ve Çin şeklinde ülkelerdeki araştırma sonuçlarına bakılırsa pozitif yönde sonuçlar elde edilmiştir. Bunun neticesinde pek oldukça bilim insanı kedilerin depremi evvelinde hissedebileceklerini öne sürmektedir. Buna zıt bir halde bazı bilimsel araştırmalarda ise kedilerin daima depremi doğru bir halde hissedemedikleri sonucu elde edilmiştir. Gene de kediler depremi hissetmesi mevzusunda doğuştan gelen bir kabiliyetleri bulunduğunu söylemek gerekir.

Ek olarak Bakınız: Kedimin Dişleri Kaşınıyor, Ne Yapmalıyım?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir