1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedim Koltukları Tırmalıyor Ne Yapmalıyım?


0

Birçok şahıs tarafınca dünyanın en güzel ve tatlı hayvanları olarak kabul edilen kediler ev yaşamı için en uygun hayvan seçimlerinden birisi. Evinizde sizinle beraber yaşamaya ayak uydurabilecek temiz, parlak zeka, keyifli ve oldukça gülünç olan bu hayvanlar üşengeçlikleriyle bilinirler 🙂 Bir köpek sahiplenmek ve devamlı onu dışarıda dolaştırmak istemeyen kişiler için kedi sahiplenmek oldukca doğru bir seçimdir. Fakat bazen kedinizle ters düşebileceğiniz durumlar yaşanabilir. Bunlardan birisi de kuşkusuz o oldukca sevdiğiniz koltuk / kanepenizin tırmalanması. Eğer sizde kedim koltukları tırmalıyor ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız sizlerle paylaşacağımız ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Kedinizin koltuğunuzu tırmalaması altında belirli bir niçin aramamalısınız zira onlar canları sıkılmış olduğu zamanlarda dahi bir bölgeleri tırmalamaya bayılırlar. Kimi zaman bölgesini işaretlemek bazense tırnağını törpülemek istemesi sebebiyle kediniz önüne gelen yüzeyi tırmalama aracı olarak kullanmayı deneyebilir. Kedinizin tırmalama hareketi altında herhangi bir art niyet ya da fenalık yer edinmiyor olsa da bu durum kıymet verdiğiniz koltuğunuzun parça pinçik olmasını gerektirmez. Bu yüzden kedileri koltuklardan uzak tutmak için yapabileceğiniz birkaç ipucunu bir araya getirdik.

Kedinizin Koltukları Tırmalamasını Iyi mi Önlersiniz?

Kedim koltukları tırmalıyor ne yapmalıyım? Kedim niçin koltukları tırmalıyor? İlk kere kedi sahiplenen birçok hayvan sever dostumuzun merak etmiş olduğu temel konulardan birisi kuşkusuz kedilerin tırmalama alışkanlıkları. Kedilerin tırmalama alışkanlıkları altında birçok niçin yer alabilir. Kediniz bölgesini belirlemek amacıyla hoşuna giden alanları tırmalamayı dahi seçebilir. Bunun yanı sıra tırnağını törpülemek, can sıkıntısında kendine bir uğraş bulmak benzer biçimde amaçlarla da tırmalama yapmış olduğu bir gerçek. Peki, kedilerin kanepeleri tırmalamasını engellemek için ne yapılabilir?

Kedinizi tırmalamaması gerektiği bir yeri tırmalarken gördüğünüzde onu uyarmanız bir anlam ifade etmeyecektir. Kedinizi aynı yeri tırmalarken 500 kere yakalasın ve 500 kere uyarsanız ertesi gün 501. Kez aynı yeri tırmalamayı deneyecektir. Bu yüzden ilk olarak kedinizi daha iyi tanımalı ve onu değişik bölgeye iyi mi yönlendirebileceğinizi öğrenmelisiniz.

Kedilerin Mobilyaları Tırmalamayı Bırakması İçin Beş İpucu

Asla Durmayacaktır, Bunu Denemeyin

Kedinizin bir bölgeleri tırmalamayı kesmesini sağlamak imkansızdır. İçgüdüsel olarak kediler bir bölgeleri tırmalamaya gereksinim duyarlar. Onu binlerce kez uyarsanız dahi o gene tırmalamaya devam edecektir. Fakat bunu tekrarlayacak olması onun istemediğiniz bölgeleri tırmalamaya devam etmesine izin vermeniz gerektiği anlamına gelmez.

Alternatif Bir Yere Dikkatini Çekin

Kedinizin tırmalama ihtiyacını giderebileceği ve bu tırmalama esnasında sizi sinirlendirmeyecek herhangi bir şeye ihtiyacınız var. Bunun için birçok Petshop’ta tırmalama ağacı altında ürünler satılmaktadır. Bu ürünler oldukça iyi bir alternatif olacaktır. Fakat erişkin bir kediye sahipseniz onun uzanabileceği ve tırnaklarını geçirdikten sonrasında asılabileceği büyüklükte olduğundan güvenilir olmalısınız. Kediniz değişik bir şeyi tırmalamayı denediğinde onu sakince tırmalamasına izin verdiğiniz şeye yönlendirin ve başlangıçta bunu yapmış olduğu için ona ödül bisküvisi vermeyi dikkatsizlik etmeyin.

Sürekli Denetim Edemiyor Olabilirsiniz

Kedinizi gün içinde sürekli olarak denetim etmeniz normal olarak mümkün olmayacaktır. Tüm uyarılarınız ve yönlendirmelerinize karşın kanepe ve koltuklarınızın kenarlarını tırmalamaya devam ediyorsa bu yüzeyleri onun hoşlanmayacağı şeylerle kaplamaya ne dersiniz? Bu yüzeyleri alüminyum folyo yada çift taraflı bant benzer biçimde malzemelerle kanepenize zarar vermeden kaplayabilirsiniz bu onu caydıracaktır.

Kızmanın Bir Faydası Yok

Kedinizi ister sözlü ister fizyolojik olarak azarlamayı deneyin bu yapmak istediği şeyden onu asla vazgeçirmeyecektir. Bunun yerine daha caydırıcı çözüm yolları üretmelisiniz. Mesela tırmalamamasını istediğiniz bir yeri tırmalamayı denediğinde ona zarar vermeyecek şekilde su dökmeyi / püskürtmeyi deneyin. Azca oranda ve ona zarar vermeyecek su onun bunu yapmasının hoş karşılanmadığını anlamasına destek olacaktır.

Sabrınızı Sınayan Bir Kontrol

Kediler adeta kendisini sahiplenen kişinin sabrını sınamak için göreve getirilmiş canlılardır. Elbet mobilyalarınızı tırmalayan ve ona zarar veren bir kediniz bulunuyorsa derhal buna bir son vermek istiyor olabilirsiniz fakat bunu başarmanız oldukça güç. Kediler belirli bir alışkanlığa bağlı kalmayı seven canlılardır. Kediniz oynamasını istemediğiniz bir eşya ile uğraşırken onu aniden önünde sert ve süratli bir halde çekerseniz bu kedinizle aranızda ki ilişkiyi negatif etkileyebileceği benzer biçimde kedilerin en sevilmiş olduğu “kovalamaca” oyununun bir parçası olmanızda mümkün olabilir. Bu yüzden sabırlı bir halde yaklaşın ve onu caydıracak çözümlere odaklanın.

Eğer sizlerle paylaştığımız tüm bu detaylara karşın kedim koltukları tırmalıyor diyorsanız veteriner hekim hekiminize danışarak neler yapabileceğinizi bir gözden geçirmenizde yarar var.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir