1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Karma Aşı Nedir? – Petyaşam

Kedilerde Karma Aşı Nedir? – Petyaşam
0

Kedilerdeki karma aşı, kedinin sağlığı açısından son aşama önemlidir. Parazit aşıları olmak suretiyle oldukça sayıda aşıyı bünyesinde bulunduran karma aşı kedinin ve sahiplerinin sağlıklarını güvence altına alır. Bu yüzden yavru olduğu dönemlerden itibaren aşı takvimi yapılması ve bu takvime uyulması gerekir. Kedilerde meydana gelen aşı düzeni kedinin durumuna bağlı olarak farklılık izah edebilir. Kedinin yaşı, sıhhat durumu ve yaşam koşulları aşı üstünde değişik uygulamaları bununla beraber getirir. Kediler karma aşı doğdukları an uygulanır.

Kedilerde Karma Aşı Gereklilik Taşır Mı?

Kedilerdeki karma aşı gerekliliği sıhhat açısından mecburi bir seviyededir. Karma aşının yapılmaması kedilerin sağlıkları açısından yaşamsal ehemmiyet taşıyan bazı aşıları es geçmek anlamını taşır. Kedilere uygulanan 3 ana aşı uygulamasından kabul edilen karma aşıyı yaptırmamak kediyi pek oldukça hastalığın pençesine itmek anlamına gelir. Karma aşı uygulaması yalnızca kediyi korumuş olan bir sıhhat müdahalesi değildir. Kedinin sahiplerine kedi yöntemiyle çeşitli hastalıkların bulaşmasını da önlediği için tesiri iki tarafı da ilgilendirir.

Kedilerde Karma Aşı Hangi İşlevleri Taşır?

Kedilerdeki karma aşının işlevleri oldukça yönlüdür. Kediler için olmazsa olmaz sıhhat müdahaleleri içinde yer edinen karma aşı pek oldukça hastalığı önlemeye destek verir. Bilhassa grip, nezle ve gençlik hastalığı benzer biçimde sağlığı tehdit eden pek oldukça hastalığa yakalanma olasılığını önler. Bu sayede hastalıklara yakalanma riski kalmayan kedi için sıhhatli bir yaşamın kapıları açılmış olur. Koruyucu olması karma aşının en kuvvetli yanını meydana getirir. Kediler kırılgan yapıları gereği pek oldukça hastalığa yakalanma riski bulundurdukları için karma aşı olmaları ehemmiyet taşır.

İhmal edilmesi halinde kediyi pek oldukça ölümcül hastalığın yakasına bırakacak olan karma aşının işlevleri şu şekildedir:

 • Kedilerin ölümcül hastalıklara yakalanmasının önüne geçer.
 • Nezle ve grip benzer biçimde kış aylarında kendini gösteren hastalıkları etkisiz kılar.
 • Viral solunum yolu enfeksiyonlarının zararı dokunan etkilerinden korur.
 • Kanlı ishale yol açan pek oldukça hastalığı etkisiz hale getirir.
 • Gençlik hastalığının meydana gelme riskini mühim seviyede azaltır.

Kediler için meydana getirilen karma aşı bir tek kendileri için değil hemcinsleri ve insanoğlu başta olmak suretiyle tüm cemiyet için gereklidir. Bazı hastalıklarda hayvandan insana geçme özelliği vardır. Dirimsel tehlikesi bulunan bu hastalıklara yakalanma riskini önlemek için atılacak en iyi adım karma aşı yaptırmaktır. Kedi ile beraber başka evcil hayvanların beslenmesi durumunda karma aşı daha eleştiri bir ehemmiyet taşır. Bilhassa parazit hastalıklarının türler içinde kolay bulaşması bu aşıyı mecburi kılar. Bu durum kedilerde karma aşı uygulamasını kaçınılmaz hale getirir.

Kedilerde Kaç Doz Karma Aşı Yapılır?

Kedilerdeki karma aşı dozu 2 tane olarak belirtilir. Geciktiğinde pek oldukça hastalığı getirecek olan karma aşı uygulaması, lösemi aşısı ile beraber yapılır. Kedi için aşı takvimi oluşturulurken uygulanacak olan süre de hesap edilir. Kedi için doğru doz belirlenen süre dilimi içinde uygulanırsa felie panleukepenia, feline rhinotracheitis ve feline calicivirus benzer biçimde hastalıkların önüne süratli bir halde geçilir.

Kedinin karma aşısı için uygun zamana veteriner hekim karar verir. Erken yaşlarda oluşturulması ihtiyaç duyulan aşı takvimi gelişme sürecindeki kediyi pek oldukça hastalığa karşı korur. Bununla birlikte öteki evcil hayvanların da sağlığı tehdit edilmemiş olur. Karma aşı yaptırmayan kediler pek oldukça hastalığa maruz kalabilecekleri için gelişme sürecinde sancılı süreçler geçirirler. 2 doz olarak meydana getirilen karma aşının eksikliği ölümcül hastalıklar da dahil olmak suretiyle oldukça sayıda sıhhat soruna çağrı çıkarır.

Kedilerde Karma Aşı Zamanı Iyi mi Belirlenir?

Kedilerdeki karma aşının zamanı, kedi takvimine bakılırsa belirlenir. Kedi takvimine bakılırsa 2 aylık olan kediler aşı için uygun yaşta sayılır. Yavru kediler 2 aylıkken süregelen bu karma aşı sürecinin 16 haftaya kadar devam etmesi gerekir. Karma aşı takvimindeki süreçler yavru ve erişkin kediler için ayrı olarak değerlendirilir. Uygulama süreçleri ayrılan iki grubun değerlendirmeleri değişik olur. Yavru kedilerin aşı takvimi aksi bir durum belirtilmedikçe şu şekilde gerçekleştirilir:

 • Yavru kedide iç ve dış parazit aşılarının yapılacağı tarih 6 ile 8 hafta zamanlarıdır.
 • Karma aşının yapılacağı tarih 8 ile 10 hafta zamanlarıdır.
 • Yavru kedide lösemi aşısının yapılacağı tarih 9 ile 11 hafta zamanlarıdır.
 • Yavru kedide kuduz aşısının yapılacağı tarih 12 ile 14 hafta zamanlarıdır.

Aşı takvimi belirlenen kedilerin aşı süreleri de belirlenen süre dilimi içinde gerçekleştirilmelidir. Erişkin olan kedilerde aşı uygulaması devam eder. Bilhassa çeşitli hastalık tehdidi yarattığı için parazit aşılarının uygulanması tertipli bir halde yapılır.

Kedilerde Karma Aşı Yan Tesirleri Nedir?

Karma aşının yan tesirleri kediler üstünde 1 gün süresince etkili olabilir. Yan etkiye yol açan içerik aşıda bulunan inaktif virüslerdir. Bu virüsler bağışıklık sistemini etkileyerek yan etkilerin ortaya çıkmasını sağlar. Kedilerde karma aşının en oldukça gösterdiği yan etkisinde bırakır şu şekilde listelenir:

 • Halsizlik, bitkinlik ve bitkinlik
 • Yüksek ateş
 • İştah kaybı
 • İshal
 • Kusma

Bu yan etkisinde bırakır içinde en oldukça tehlikeli olan ishal ve kusma şikayetleridir. Kedinin aşının arkasından 1 gün süresince alev ateş olması ve halsizlik emareleri göstermesi ise düzgüsel karşılanır. 1 günün arkasından geçmeyen emareler bilhassa ishal ve kusma şikayetleri açısından büyük tehdit ihtiva eder. Bu yüzden kedi aşı olduktan sonrasında nezaret altında tutulmalıdır. Nadiren ciddi problemler ortaya çıksa da kedilerde karma aşı çoğunlukla sorunsuz geçen bir süreçtir.

Ek olarak Bakınız: Kedilerde Kabızlık Iyi mi Geçer?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir