1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedim Çok Miyavlıyor, Neden?

Kedim Çok Miyavlıyor, Neden?
0

Kedinin kapıda miyavlaması birçok anlama geliyor olabilir. Bilhassa yavru kedilerin gösterdiği bu tür davranışlar içeri girme ve yiyecek yeme isteklerinden kaynaklanıyor olabilir. Bir çok süre kediler insanlarla kontakt oluşturmak için miyavlamaktadır. Kediler kendi aralarında insanlara miyavladıklarından oldukca daha değişik şekilde sesler çıkarak kontakt kurma eğilimleri göstermektedirler. Kedilerin oldukca sık miyavlaması ise başta sizden yiyecek istediği anlamına geliyor olabilir.

Kediler bir çok süre insanlardan ilgi beklediklerinde miyavlamaktadır. İlgi ve yiyecek beklentilerini bir çok süre miyavlayarak ve sürtünerek belli ederler. İlgi arayışına bağlı olarak miyavladıkları benzer biçimde değişik sorunlarını da size ifade etmek için miyavlamayı tercih edebilirler. Kediler birçok değişik şekilde miyavlamaktadır. Değişik ses tonları ve değişik sıklıklarla yaptıkları bu tür miyavlamalara karşı kedinizin ne istediğini iyi anlamanız gerekir. Kedim oldukca miyavlıyor diyen kedi sahiplerinin süre içinde kedilerinin miyavlama şekline gore ne istediklerini anlamaları mümkündür.  

Kediler Niçin Bağırarak Miyavlar?

Kedim devamlı miyavlıyor ve ilgi istiyor diyen birçok kedi sahibi, kedilerinin oldukca sık bağırarak miyavlamasından bazen şikayeti olmaktadır. Bu davranışın birçok değişik sebebi olabilir. Canı yandığı süre yada sinirli olduğunda kediler yüksek sesle miyavlayabilirler. Bir çok süre insanlara bir şeyler anlatmak için miyavlayan kediler, bağırma eğilimi gösteriyorsa istekleri yiyecek ve ilgi görmenin haricinde değişik şekilde olabilir.

Kızgınlık dönemlerinde de kedilerin oldukca sık miyavladıkları görülmektedir. Bilhassa bu zamanda daha oldukca mırıltılı ve düzgüsel kedi miyavlamasından değişik bir yüksek ses çıkarmaktadırlar. Bunun haricinde isteklerini yaptırana kadar da bağırarak miyavlamaya devam edeceklerdir. Bu tür davranışlarda bulunan kedilerinizin ne istediğini idrak etmek için onun davranışlarını takip etmeniz gerekecektir. Bu davranışların doğru şekilde tespit edilmesi ile kedinizin sizden ne istediğini anlayabilirsiniz.  

Çok Miyavlayan Kedi Iyi mi Susturulur?

Adam kedi miyavlaması ile dişi kedilerin miyavlamalarının içinde bir çok süre fark yoktur. Çok fazla miyavlayan kediler bilhassa apartman dairesinde kedi besleyen kişiler için bazen güçlük yaratmaktadır. Komşuların da rahatsız olmasına niçin olabilecek bir davranış olmasıyla oldukca miyavlayan kedileri susturmak için sahipleri tarafınca birçok yöntem denenmektedir. Kediler bir çok süre insanoğlu tarafınca istedikleri yerine getirilmesi için miyavlamaktadır. Bu isteklerinin yerine getirilmesi halinde miyavlamayı keseceklerdir. Bazen hastalık dönemlerinde de miyavlayan kediler bu tür durumlarda bununla beraber acı çektiğini size anlatmaya çalışıyor olabilir.

Kedilerin rahatsız edici aşama miyavlamasında mühim bir niçin kızgınlık dönemleridir. Çiftleşme dönemlerinde kediler oldukca daha agresif olabilir. Bu kapsamda kedinizin niçin oldukca fazla miyavladığını idrak etmek için değişik metotlar deneyebilirsiniz. Kediler aç ya da susuz kalmış olduğu süre da miyavlayarak bu dertlerini anlatmak isteyecektir. Kedinizin oldukca miyavlaması halinde ilk olarak onun mamasını ve suyunu denetim etmeniz önerilir. Peşinden tuvaletinin de temiz olup olmadığını denetim etmelisiniz. Bunun haricinde küçük dostunuzun herhangi bir sıhhat problemi olup olmadığına da bakmanız önerilir.  

Kediler Niçin Ağlar Şeklinde Miyavlar?

Adam kedim acı acı miyavlıyor ve ağlar benzer biçimde ses tonu çıkarıyor diyen birçok kedi sahibi bu durumdan bir fazlaca endişelenmektedir. Kedilerin ağlar benzer biçimde bir ses tonuyla miyavlamalarının ana sebepleri içinde acıkmaları ilk sırada yer verilmiştir. Buna ek olarak strese girdiklerinde ve üzüldükleri durumlarda da bu tür sesler çıkarabilirler. Mesela yavrusunu kaybeden bir anne kedinin bu şekilde miyavlama davranışında bulunması mümkündür.

Adam yada dişi kedilerde bazen ağlar benzer biçimde miyavlama davranışı görülebilir. Bu davranışın ortaya çıkmasının peşinden hangi soruna bağlı olarak kedinizin ağlar benzer biçimde miyavladığını tespit etmeniz gerekecektir. Kedim oldukca miyavlıyor diyen kedi sahiplerinin kedilerinin ne istediğini öğrenmek için davranışlarını gözlemlemeleri gerekecektir.  

Dişi Kedim Devamlı Miyavlıyor Ne Yapmalıyım?

Bilhassa Dişi kedim devamlı miyavlıyor diyen kişiler bu problemi çözmek için değişik yöntemler denemektedir. Kediler bir çok süre gereksiz yere miyavlamaz. Bilhassa insanlardan bir talepleri olduğunda miyavlayarak ve temas kurarak bu isteklerini yerine getirmeye çalışacaklardır. Karnı acıktığında, susadığında yada yalnız oyun oynamak ve ilgi görmek istediğinde de kediniz miyavlayacaktır.

Dişi kediler ek olarak gebelik dönemlerinde de oldukca sık miyavlarlar. Bilhassa doğuma azca bir süre kala sancılarının artması ve öteki nedenlere bağlı olarak miyavlayacaklardır. Kediler pek oldukca değişik nedene bağlı olarak miyavlayabilir. Kedinizin davranışına gore niçin miyavladığını tespit edebilirsiniz.  

Kedi Miyavlamalarının Anlamı Nedir?

Kedim devamlı miyavlıyor ve sürtünüyor diyenler muhtemelen kedilerinin onlardan yiyecek istediğini anlayacaktır. Kediler birçok değişik şekilde ses çıkarabilir. Mırlama ve gurlama şeklinde çıkarılan sesler onların güvende hissettiğinin ve ilgi beklediğinin bir göstergesi olarak tanımlanmaktadır.

Düzgüsel şekilde miyavlayan bir kedi muhtemelen yiyecek yada oyun bekliyordur. Eğer acı acı bağırıyor ve ağlar benzer biçimde sesler çıkarıyorsa çiftleşme isteğinden kavgaya kadar birçok sebep bu kapsamda içeriyor olabilir. Kedim oldukca miyavlıyor diyen kişiler kedilerin miyavlama türüne gore ne istediklerini süre içinde rahatça anlayacaklardır. Tıslama, kedi ötüşü ve kedi ağlaması, inlemesi benzer biçimde birçok değişik kedi miyavlamasıyla karşılaşabilirsiniz.

Ek olarak Bakınız: Büyük Kedim Yavru Kediyi Isırıyor, Niçin?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir