1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedinin Burnu Neden Kanar? Kedilerde Burun Kanaması Tehlikeli Bir Durum Mu?

Kedinin Burnu Neden Kanar? Kedilerde Burun Kanaması Tehlikeli Bir Durum Mu?
0

Kedinin burnu niçin kanar, kedilerde burun kanaması tehlikeli bir durum mu? Kedilerin birçok değişik hastalığı bulunabilmektedir. Bu hastalıklar içinde burun yanması büyük olasılıkla bir yan etkidir. Çoğu zaman burun yanması durumu kedilerde alerjik reaksiyonlardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Burun kanaması tehlikeli mi sorusu ise sıkça sorulmaktadır. Burun kanaması tek seferlik olması halinde problem teşkil etmez. Kedinin burnunu bir yere çarpması ya da yüksek bir yerden düşmesi niçin olmuş olabilir.

Sadece kronik halde burun kanaması bir hastalığın habercisi olabilir. Tıp literatüründe Epistaksis adlı bir hastalık burun kanamasına niçin olmaktadır. Burunda devamlı olarak kanama yaşanması halinde en kısa sürede bir veteriner hekim muayenesine gidilmeli ve duruma yönelik bir tedavi uygulanmalıdır.

Kedilerde Burun Kanaması Neden Olur?

Epistaksis olarak malum kedilerde burun kanaması niçin olur? burun kanamasının birçok değişik sebebi vardır. Bunlardan en bilineni kanın pıhtılaşma problemi ve yaralanmadır. Epistaksis’e yol açan en tehlikeli durum ise organ yetmezliği ya da kanser olabilmektedir. Bu sebeple kedinizin bu tip bir problemi olması halinde en kısa sürede tedavi gerekmektedir. Kedilerde Epistaksis yaşanmasında emareler şunlardır;

 • Ağız kokusu
 • Baş dönmesi
 • Solunumda güçlük
 • Kedinin vücudunda sebepsiz oluşan morluklar
 • Yaraların uzun süre kanaması
 • Gözlerde kanlanma
 • Halsizlik

Kedilerde burun kanaması niçin olur sorusuna verilebilecek bir öteki yanıtta solunum yolu enfeksiyonlardır. Eğer kedinizde yalnızca enfeksiyon, kan pıhtılaşması ve yaralanma şeklinde hastalıklar mevcutsa tedavisi basittir. Belli bir ilaç tedavisi kafi olmaktadır. Sadece kedinizde yaşamsal risk oluşturan organ yetmezliği ve kanser şeklinde hastalıklarda erken teşhis sonrası cerrahi müdahale gerekmektedir.

Kedilerde Burun Kanaması Iyi mi Durdurulur?

Kedilerde burun kanaması iyi mi durdurulur, Epistaksis tedavisinde hangi yöntemler uygulanır? kedilerde görülen burun kanamalarında en kolay yöntem buzla bası uygulamak ve ilaç tedavisidir. Veteriner hekim hekimlerin koyduğu teşhise bakılırsa çeşitli antibiyotikler, İntravenöz sıvılar ve tansiyon düşüren ilaçlar kedilerde kullanılabilmektedir.

Kanser şeklinde bir hastalığın teşhisi konulması halinde vücuttaki kanser hücrelerini temizlemek suretiyle cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Bu süreç düşük bir risk barındırmaktadır. Sonrasında kedinizin iyileşmesi mümkündür. Kedilerin vücutlarında oluşan kanamalarda çözüm olarak kan plazması nakli de etkili olabilmektedir. Kan plazması kanın akışında değişim yaratarak pıhtılaşma sorununu çözmektedir.

Kedim Düştü Burnu Kanıyor

Kediler günlük hayatta oldukça fazla ev içinde düşebilir ve bir bölgelere çarpabilir. Bu şeklinde durumlarda kedi sahipleri kedim düştü burnu kanıyor ne yapmalıyım şeklinde sorular sormaktadır. Kedinizin burnu yalnızca çarpma dolayısıyla kanıyorsa kanamayı durdurmak suretiyle uygulanacak en rahat yöntem buz tedavisidir. Kedinizin canını yakmayacak şekilde buzla bası uygulayın ve burnunu iyice paklayın sonrasında kanama büyük olasılıkla duracaktır.

Eğer kedinizin burnundaki kanama durmadan devam ediyorsa durum artık düzgüsel bir kanamadan çıkarak travmatik bir kanama olabilir. Bu durumda en kısa sürede kedinizi bir veterinere götürmeniz ve muayene ettirmeniz gerekmektedir. Kafasını oldukça sert çarpmış olması çeşitli hastalıklara niçin olabilir. Bu durumda tedavi uygulanması şarttır.

Kedi Hapşırırken Burundan Kan Gelmesi

Kedinizde grip yada nezle sebebiyle hapşırık durumu söz mevzusu olabilmektedir. Eğer kedi hapşırırken burundan kan gelmesi şeklinde bir durumla karşılaştıysanız bunun en belirgin iki sebebi bulunmaktadır. İlki şiddetli bir hapşırıkla burundaki bir kılcal damarda kan pıhtılaşmış olabilir. Öteki sebep ise üst solunum yolu enfeksiyonu yan tesiri olabilir. Her iki durumda da burun kanaması durdurulmalı sonrasında veteriner hekim kontrolüne gidilmelidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir