1. Anasayfa
 2. Kediler
Trendlerdeki Yazı

Vaşak Kedilerinin Özellikleri Nelerdir

Vaşak Kedilerinin Özellikleri Nelerdir
0
 1. Vaşak Kedisi hakkında bilgiler sunuyoruz. Vaşak kedileri, yaşam alanları, beslenmesi, ömrü, yaşam süresi ve fizyolojik özellikleri ile ilgili detaylı informasyon…

Vaşak, Şimal ABD, Avrupa ve Asya’nın uzak şimal ormanlarında yaşayan yalnız bir kedidir. Vaşak ile ilgili öteki detayları aşağıdan okuyabilirsiniz.

Aile Felidae (Kedigiller)
Bilimsel İsmi Felis Lynx
Tip Memeli
Beslenme Etçil
Boyut 0-8-1.3m
Ağırlık 10 – 25 kilo
Azami Hız 80 km/h
Yaşam 12 – 20 Yıl
Yaşam Seçimi Yalnız
Renk Sarı, Kahverengi, Siyah, Bej
Avları Tavşan, Kuşlar, Geyik, Balık
Avcıları Kurt, Coyote, İnsan, Puma
Yaşam Alanı Tenha ormanlar ve dağlık bölgeler

Etçil omurgası bulunan, yabani ve orta büyüklükte olan kedilerin ortak adı Vaşak‘tır.

Dışarıdan bakılınca fizyolojik görünümü aynı kediye benzer fakat beş kat daha ağır olabilir. Kedilerden daha uzun kulakları olan vaşakların kulak ucunda tüyler bulunmuş olduğu için karakulaklar ile karıştırılır fakat bilimsel araştırmalar bunların değişik türler bulunduğunu göstermektedir.

Vaşak Türleri

Toplamda 4 değişik vaşak türü mevcuttur. 

 1. Bayağı vaşak
 2. Doru vaşak
 3. İber vaşağı
 4. Kanada vaşağı

Türkiye’de Avrasya vaşağı olarak malum bayağı vaşaklar çoğunluktadır ve bunların ereği 45 kilograma kadar, dişisi ise 30 kilograma kadar varabilmektedir. Kış mevsiminde bayağı vaşakların tüm vücudunu kalınca bir tüy tabakası sarıyor.

Her ne kadar kafası ve kuyruğu gövdesine nazaran küçük olsa da, dışarıdan bakılınca oldukça etkisi altına alan bir görüntü sergilerler. Vaşaklar değişik renklerde olabiliyor. Üstelik evcilleştirilmeleri mümkündür.

Engebeli yerlerde çam ormanlarının yer almış olduğu arazilerde yaşarlar. Vaşaklar hem iyi bir yüzücüdür, hem iyi bir dağcıdır, hem de en süratli ve en çevik kedi türlerinden biridir.

Vaşaklar Iyi mi Beslenir?

Normalde tek başına avlanan vaşaklar kimi zaman de grup halinde avlanabilir. Çoğu zaman sincap, yer kuşu, ördek, tarla faresi, balık, balıkçıl kuşu ve tavşan şeklinde hayvanları bölgeler. Avladıkları hayvanların leşlerini yaprak yada ot altına saklayarak ortalama 5 günde bitirirler.

Vaşakların Çiftleşmesi (Üremesi)

Hamile kalan bir vaşak aşağı yukarı 70 gün sonrasında doğurur ve bir kerede en oldukça 3 yavru çıkarır. Bu yavrular anne tekrar çiftleşene kadar annenin yanında kalır. Çiftleşme süreci ise ocak sonu yada mart başıdır.

Vaşaklar Nerede ve Kaç Yıl Yaşar?

Türkiye’de Antalya, Bolu, Ardahan, Kastamonu, Tunceli, Kars, Erzurum, Sivas, Rize, Artvin şehirlerinde yaşayan vaşakların soyu dünyada tükenme tehlikesi altındadır.

Vaşakları averaj ömrü 10-12 senedir. Eğer hayvanat bahçesinde bakılıyorsa, bu süre uzayabilir. Vaşak yavrularında ölüm oranı yüzde 50’dir. Bilinçsiz avlanma da buna eklenince soyları tehlikeye girmiştir.

Vaşak Kedisinin Özellikleri ve Yaşam Şekli

Vaşak
 • Kanada ve Alaska’da bulunan Şimal ABD vaşağı , İspanya ve Portekiz’de bulunan Avrupa Vaşağı ve Türkistan ve Orta Asya’da bulunan Asya vaşağı olmak suretiyle üç değişik vaşak türü vardır. Şimal ABD Vaşağı, Vaşak ailesinin en  kabarık tüylüsüdür. Bu sayede Kanada’nın dondurucu soğuk olan bölgelerinde bile hayatta kalabilmektedir. Avrupa ve Asya vaşak türleri içinde oldukça daha küçüktür.
 • Vaşak, Şimal ABD ormanlarında ve Avrasya’nın bazı kısımlarında yoğun çalı ve otlaklarda yaşama eğilimindedir. Vaşak minik memelileri, kuşları ve balıkları avlayarak onlarla beslenirler. Kanada vaşakları fareler, sincaplar ve kuşları bölgeler. Tüm vaşak, büyük işitme (kulaklarındaki tutamlar işitme cihazıdır) ve vızıldama o denli kuvvetli bir görme kabiliyetine haiz yetenekli avcılardır.
 • Vaşak çoğu zaman yalnız hayvanlardır ve zamanlarını hem avlanırak hem de istirahat ederek geçirirler. Sadece minik bir vaşak grubu arada sırada gezi edebilir ve birlikte avlanabilirler.
 • Vaşak hayvanların çiftleşmesi kış sonlarında gerçekleşir ve dişi vaşak ortalama 70 günlük bir gebelik süresinden sonrasında iki ila altı yavru doğurur. Dişi vaşak, çoğu zaman yılda bir kez doğum yapar.
 • Genç yavruları dokuz ay süresince anne vaşak ile beraber bırakılırlar, Bu da vaşakların ilk kışını anneleriyle geçirmelerine ve onların korumasında olduğu anlamına gelir. Vaşak yavruları sonrasında genç yetişkinler olarak kendi başlarına yaşamak için hareket ederler.
 • İnsanlar kimi zaman güzel kürkleri için vaşak avlarlar. Genel olarak “Kaygı duyulan tür” olmamasına karşın İber vaşağı popülasyonu gititkçe azalmaktadır. İber vaşağı, bir çok vaşağın yaşamış olduğu soğuk şimal ormanlarından uzakta, İspanya dağlarında hayatta kalmak için savaş ediyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir