1. Anasayfa
 2. Kediler

Dişi Kediler Kızgınlık Dönemleri ve Yapılması Gerekenler

Dişi Kediler Kızgınlık Dönemleri ve Yapılması Gerekenler
0

Dişi kedilerde meydana gelen kızgınlık süreci, belirli zamanları kapsamaktadır. Sadece, adam kediler için bu şekilde bir durum söz mevzusu değildir. Adam kediler, ergenliğe geçiş yaptıktan sonrasında her an çiftleşmeye hazırdır. Dişi kedilerin kızgınlığa girmesi, erişkinlik dönemine erişmesi ile başlamaktadır. Dişi kedilerin erişkinlik süreci ise, kedinin cinsine gore değişim gösteren bir durumdur. Sadece genel olarak dişi kediler, altı aylık olduklarında kızgınlık dönemine girerler. Dişi kedilerin kızgınlığa en geç girme süresi ise, on sekiz aylık olmalarına kadar değişkenlik göstermektedir. Dişi kedilerin kızgınlık dönemleri genel olarak yaşadıkları coğrafi koşullara gore değişim göstermektedir. Bahar ve yaz ayları kedilerin üreme zamanları olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra, şimal yarım kürede yaşayan kedilerin üreme dönemleri, ocak ayında adım atar ve sonbahara kadar devam eder. Tropikal bölgelerde yaşayan kediler için ise bu süre, yıl süresince devam edebilmektedir.

Dişi Kedilerin Kızgınlık Süreci Emareleri Nedir?

Dişi kediler, kızgınlık dönemlerinde oldukça agresif bir ruh hali içinde olabilmektedir. Saldırgan bir tavır sergilemeye oldukça uygun olan dişi kediler, devamlı değişik sesler de çıkartmaktadır. Dişi kedilerin kızgınlık süreci emareleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Dişi kediler bu dönemlerde sahiplerine normalden daha çok sürünürler.
 • Kızgınlık dönemindeki kediler, normalden daha çok ilgi görmek ister ve daha oldukca hareket ederler.
 • Kuyruklarına yapılacak temas, kızgınlık dönemindeki kedilerin sinirlenmesine niçin olmaktadır.
 • Yüksek tonlarda devamlı miyavlayarak, adam kedilere ileti göndermektedirler.
 • Kızgınlık dönemindeki kediler, tertipli olarak balkon ya da cam kenarlarından dışarı kaçmanın yollarını ararlar.
 • Dişi kediler kızgınlık dönemlerinde devamlı olarak sahiplerinin ayaklarının çevresinde gezerler ve ayak bölgelerine sürünürler.
 • Bazı kediler kızgınlık dönemlerinde, hela gereksinimleri kum kapları yerine ev içinde değişik noktalara da yapabilmektedir.

Dişi Kedilerin Kızgınlık Döneminde Neler Yapılmalıdır?

Kedi sahiplerinin, dişi kedilerinin kızgınlık döneminde karar vermesi ihtiyaç duyulan ilk husus, kedinin çiftleştirilmesi ya da kısırlaştırılmasıdır. Kedinin çiftleşmesine karar verilmesi, yeni doğacak kedilerin bakımlarının en iyi şekilde yapılmasını da gerektirmektedir. Kısırlaştırma kararının uygulanması için ise, dişi kedinin kızgınlık süresinin bitmesinin beklenmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra, dişi kedilerin kızgınlık döneminde yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kedi sahipleri, dişi kedilerinin kızgınlık dönemlerinde, kedilerine daha oldukca zaman ayırmalıdır.
 • Kedilerin bu zamanda daha oldukca oyun oynatılarak enerjilerini atması sağlanmalıdır.
 • Kedilerin kızgınlık dönemlerinde yüksek seste miyavlamaları, evden dışarı çıkma isteklerinin artması çoğunlukla görülmektedir. Bu benzer biçimde durumlarda, kedilerin dikkatini dağıtmak ve başka bir yere yönlendirmek için oyuna çağrı edilebilir ya da ödül maması verilebilir.
 • Kedilerin kızgınlık dönemlerin de aşırı tepkiler vermeye devam etmesinde ise, kedi nanesi ya da sakinleştirici etkili kedi tasmalarının kullanımı tercih edilebilir.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Süreci Ne Kadar Sürer?

Dişi kedilerin kızgınlık süreci süresi, kedilerin cinslerine gore değişkenlik gösteren bir durumdur. Sadece genel olarak bu süre, yedi ile on gün kadar sürebilmektedir. Bu süre içinde çiftleşen kedilerin, ortalama olarak altmış gün sonrasında doğum yapması gerekmektedir. Bu süre içinde, kedi sahiplerinin kedilerine normalden daha çok ilgi ve anlayış göstermesi gerekmektedir. Dişi kedilerin kızgınlık dönemleri, oldukça gürültülü geçebilmektedir. Bu durum, kedi sahiplerini rahatsız edebilecek düzeylere ulaşabilir. Bunun önüne geçilmesi için ise, kedilerin dikkatlerinin değişik yönlere çekilmesi için belirttiğimiz yöntemlerin kullanımı tercih edilebilir.

Dişi Kediler Ne Süre Kısırlaştırılmalıdır?

Dişi kedilerin kısırlaştırılması, kedilerin sağlıkları açısından değişik faydalar sağlamaktadır. Dişi kedilerin kısırlaştırılması, kedilerin cinsel olgunluğa erişmesi ile yapılabilir. Bu zamanda dişi kedilerin kızgınlık dönemine girmesi, kısırlaştırma operasyonunun ertelenmesine niçin olmaktadır. Genel olarak kızgınlık dönemindeki bir dişi kedinin, bu dönem içinde kısırlaştırılması uygun görülmemektedir. Dişi kedilerin kısırlaştırılması için kızgınlık döneminden önceki süreç ya da kızgınlık sürecinin sona ermesi beklenmelidir.

Dişi Kediler Kızgınlık Döneminde Acı Çeker Mi?

Kızgınlık döneminde kedilerin acı çekmesi, bilhassa ilk kez dişi bir kedi besleyenler tarafınca dört gözle beklenen bir mevzudur. Dişi kedilerin kızgınlık dönemlerinde devamlı ve yüksek tonlarda bağırması, devamlı sırt üstü yerde sürünmeleri ve sürekli dışarı kaçma istekleri tamamen iç güdüsel bir durumdur. Dişi kediler, kızgınlık dönemlerinde herhangi bir fizyolojik acı çekmemektedir. Dişi kediler, adam kediler ile kontakt kurabilmek ve kendilerinin kızgınlık döneminde bulunduğunu bildirmek için değişik sesler çıkartmanın yanı sıra, normalde sergilemedikleri davranışlar sergilerler. Bu davranışlar, kedilerin acı çekmesinin bir sebebi değildir. Kedi sahiplerinin, kedilerinin kızgınlık dönemlerinde yapabilecekleri tek şey, kedilerinin sakinleşmesini sağlamak ve değişik odak noktaları bulmalarına yardım etmek olacaktır.

Ek olarak Bakınız: Yavru Kedilerle Oyun Oynanması Iyi mi Olmalıdır?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir