1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler, Kedi Yatağına Nasıl Alıştırılır?

Kediler, Kedi Yatağına Nasıl Alıştırılır?
0

Kedilerin yataklarına alıştırılması onların sağlığı için son aşama önemlidir. Kediler kedi yatağına iyi mi alıştırılır sorusuna verilebilecek pek fazlaca cevap bulunmaktadır. Bu yanıtlar kedilerin yapılarına bağlı olarak değişmektedir. Agresif bir yapıya haiz olan kedilerin yatağa alıştırılması daha zor olabilir iken sakin kediler yataklarına daha kolay alışabilmektedir. Bu yüzden ilk aşamada kedilerin karakterini tanımak son aşama önemlidir.

Kedilerin Yataklarına Alışması İçin Yapılabilecekler

Kedilerin kendi yataklarında uyuması için uygulanabilecekler aşağıda yer edinen maddelerde özetlenmiştir:

 • Kedilerin alıştırılması esnasında sakin kalabilmek fazlaca önemlidir.
 • Kedilere karşı gösterilen sert tepkiler onun yatağına alışmasında güçlük yaşatabilmektedir.
 • Agresif kedilerin yatakta uyumaya alışması fazlaca daha zor olsa gerek. Bu kediler yataklarını tehdit olarak görmektedir. Yavru iken bu şekilde alışan kediler yetişkinlikte de aynı şekilde olmakta ve yatak dışındaki yerlerde uyumaya alışmaktadır.
 • Yavru iken kedilerin yatakta uyumaya teşvik edilmesi yetişkinlikten daha kolaydır.
 • Yavru kedilerin yataklarında uyumaması genel olarak sahiplerine bağlıdır. Eğer kedileriniz kendi yatakları haricinde değişik yerlerde uyuyor ise aşağıda yer edinen başlıklardan yararlanarak onların yataklarına alışmasını sağlayabilirsiniz.

Kedi Yatağının Rahatlığı

Kedi yataklarında konfor son aşama önemsenmesi ihtiyaç duyulan bir mevzudur. Eğer kediniz yatağında yatmıyor ise ve yataklarını gördüğünde kaçıyor ise yataklarında sevmedikleri bir şey var anlama gelir. Kediniz yatağınızın rahatlığını ya da kumaşını beğenmemiş olabilmektedir. Bu mevzuda kedilerinizin seveceği türden bir yatak almak ve kumaş seçmek gerekmektedir. Kedilerin tüylerinin kumaşa yapışmaması ya da takılmaması için hususi bir kumaş tercih edilmelidir.

Eğer kediniz yatağını gördüğünde korku ifadeleri gösteriyor ise mesele yatağın yapısı da olabilmektedir. Yatakta kullanılan temel parçalar kedinin tüylerine ya da cildine zarar veriyor ise bu durum tespit edilip ortadan kaldırılmalıdır.

Erişkin ya da yavru kedilerinizin sevilmiş olduğu bir örtüyü onların yatağına alışması amacı ile kullanabilirsiniz. Battaniye ya da yastık kullanarak onların itimat duygusunu tazeleyebilirsiniz. Minik ve sert yapılı yataklar kedilerin vücuduna zarar verecek ve onların yataklardan soğumasına niçin olacaktır. Bu yüzden yatak seçimi yapılır iken kedilerin büyüyebileceği oran dikkate alınmalıdır. Kediler kendilerine minik gelen yatakta uyumak istemiyor iken daha geniş bir yatakta uyumayı kabul edecektir. Kedi yatağının kalitesi de kedilerinizin orada uyumak istemesine niçin olacaktır.

Kedi Yatağının Konumu

Kedi yataklarında konum belirlenir iken genel olarak kedilerin kendi yapısı incelenmelidir. Kediler kedi yatağına iyi mi alıştırılır mevzusunda olduğu şeklinde kedilerin yatakları nereye yerleştirilir mevzusunda da kedilerin karakterine dikkat edilmelidir. Yavru ya da erişkin kedileriniz yatakları haricinde herhangi bir yerde uyumayı seviyor olabilmektedir. Bu şeklinde bir durumda kedinin iyi gözlenmesi gerekmektedir. Gözlem esnasında kedilerin kendilerinin belirlemiş olduğu ve sık sık kullandığı bir yer bulunacaktır. Sürekli olarak koltukta, masa üstünde ya da sahiplerinin yanında uyuyan kedilerin kendi yataklarına alıştırılması birazcık uzun sürecek bir işlemdir.

Kedilerin devamlı yattıkları bölgelere yataklarının yerleştirilmesi, onların merak duygusunu kabartacaktır. Bu sayede yatağın içinde uyumak isteyebilmektedir.

Kedilerin mantıkları insanlardan daha değişik iş koşturmacasındadır. Sadece fikir sistemlerini çocuklarınkine benzetmek mümkündür. Evlatların kendi yataklarına alıştırılması mevzusunda anne ve babalar büyük çaba sarf etmektedir. İlk aşamada çocuk yatağı ile ebeveyn yatağı aynı odada tutulmaktadır. Peşinden ise evlatların kendi odalarına geçmesi sağlanmaktadır. Çocuk bu sayede kendini güvende hissederek yatağına alışmaktadır. Kediler de aynı mantık ile iş koşturmacasındadır. Kedilerin sürekli olarak uyudukları yerlerde kendilerine ilişkin bir yatak görmesi onları mutlu edecektir.

Kedi Yatağının Temizlik ve Düzeni

Kedi yataklarında hijyen kurallarına uyulması onların sağlığı için ehemmiyet arz etmektedir. Son aşama temiz ve titiz olan bu hayvanlar yattıkları yerin temizliğine de dikkat ederler. Kediniz yatakta yatmak istemiyor ise mesele kirli olmasından kaynaklı olabilmektedir. Eğer bu şekilde bir mesele var ise en kısa sürede saptamak ve temizlemek yararlı olacaktır.

Bazı durumlarda kedilerin tuvaletten sonrasında yattıkları yatak fena kokabilmektedir. Bu durumda da kediler yataklarında kalmak istemeyecektir. Yavru ya da erişkin kedilerinizin yataklarında kalabilmesini sağlamak için seviye mevzusuna da dikkat edilmelidir. Kendi yataklarınızdaki şeklinde kedilerinizin yataklarını da her gün havalandırmaya dikkat etmelisiniz. Bu sayede yatağın fena kokmasını engelleyebilirsiniz.

Kedilerin tuvaletten derhal sonrasında yataklarını kullanmaları durumunda koku önleyici bezlerden yardım alınarak fena kokulara engel olunabilmektedir.

Kedi Yataklarında Kedi Otu Kullanımı

Kedi yatağında ot kullanımı pek fazlaca insanoğlunun düşüncesinin aksine oldukça zararsızdır. Kediler kedi yatağına iyi mi alıştırılır mevzusunda öteki maddelerden yardım alabileceğiniz şeklinde kedi otundan da yardım alabilirsiniz. Bu ot kedilerin sakinleşmesinde ve uykularının gelmesinde etkilidir. Herhangi bir negatif etkiye niçin olmayacak olan bu ot, yatak içine serpiştirilerek uygulanabilmektedir. Otun kullanımı kedileri sakin bir hale getirecek ve daha kolay uykuya dalınmasına niçin olacaktır.

Kedi otunun yatağa serpilmesi esnasında oranın fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Yeteri oranda konan otun kedileri rahatsız etmesi durumunda yatağın içine delik açarak otu gizleyebilirsiniz. Gizlenen otun üzerini dikerek kedilerin hastalık hissini önleyebilirsiniz.

Ek olarak kedi otunu yatağın belirli bir köşesinde de tercih edebilirsiniz. İğne ile tutturulan ot, kedilerinizi rahatsız edemeyecektir. Yatakta toz tanelerinden dolayı rahatsız olmayan kediler bu otun yaymış olduğu koku yardımıyla sakinleşerek daha süratli uykuya dalabilecektir. Kedilerin birkaç kez yatakta uyuması oraya alışması için yeterlidir.

Ek olarak Bakınız: Kedilerin Hasta Bulunduğunu Nasıl Anlarız?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir