1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Kulak Uyuzu Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kedilerde Kulak Uyuzu Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?
0

Kedilerde kulak uyuzu niçin olur? Tedavisi iyi mi yapılır? Kedilerin bakımı sandığınız kadar kolay değildir. Eğer kedi sahiplendiyseniz tüm bakımlarına dikkat etmeniz gerekecektir. Bilhassa de kulak uyuzu benzer biçimde problemler kedilerin kendi sağlığı açısından oldukca büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Bununla birlikte kedilerin psikolojisini de etkileyen kulak uyuzu problemi, en kısa süre içinde tedavi edilerek çözüme kavuşturulmalıdır. Bu alanda iyi bir veterinerle çalışmanız, kedinizin yaşamış olduğu problemi en kısa süre içinde çözüme kavuşturma şansı elde edebilirsiniz. Sadece bu biçim problemleri hafife alıp kedimizi veterinere götürmezseniz; kedilerde kulak uyuzu daha büyük sorunların yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Kedilerde Kulak Uyuzu Neden Olur?

Kedilerde kulak uyuzu niçin olur? Soruları da evcil hayvanların da beklenmedik sorunlarla karşılaşan kişiler tarafınca çoğunlukla araştırmaya devam eder. Eğer kediniz de kulak uyuzu başlangıcı bulunduğunu hissediyorsunuz; bu durumun başlıca sebeplerinden bir tanesi de mantar olabilir. Kedilerin en sık yakalandı hastalıklardan bir tanesi olan mantar, süre içinde yerine kulak uyuzluğuna da bırakabiliyor. Kulak uyuzu olan kediler, duymakta sorun çekmiş olduğu benzer biçimde; sık sık taşındıkları için de rahatlık bulamazlar. Kendilerinizin rahat olmasını istiyorsanız; kulak uyuzu tedavisi için en yakın veterinere başvuruda bulunmanızda yarar vardır. Bilhassa de bu durum mantardan dolayı kaynaklanıyorsa; tedavi için geç kalmamanız kendinizin sağlığı için oldukca mühim olacaktır.

Mantar tedavi edilmediği takdirde, kedilerin tüm vücuduna yayılabilir ve bu durum daha değişik hastalıkların meydana çıkmasına sebebiyet verebilir. Kulak uyuzunun sebeplerinden bir tanesi ise; parazit aşılarının tertipli olarak yaptırılmaması olarak bilinmektedir. Kedileri birçok hastalıktan korumaya devam eden parazit aşısı tertipli bir halde yapılmadığı takdirde, çeşitli hastalıkların yaşanmasına yol açacaktır. Bu hastalıklardan bir tanesi de kedilerde kulak uyuzu olduğundan; veterinerinizin verdiği haberler sonucunda kısa sürede parazit aşılarını yaptırmanızda yarar vardır.

Kedilerde Kulak Uyuzu Nasıl Geçer?

Bu hastalıkla savaşım eden kedi sahipleri tarafınca çoğunlukla araştırılmaya devam eden bir öteki mevzu ise kedilerde kulak uyuzunun iyi mi geçtiğidir. Evcil hayvanınızı bu tür bir hastalıkla mücadele etmeye devam ediyorsa, problemi çözüme kavuşturabilmek için; öncelikli olarak veteriner hekim tedavisine geçmeniz gerekecektir. Veterineriniz durumu tam anlamıyla kavradıktan sonrasında size bazı ilaçlar ve vitaminler önerecektir. Bu ilaçları ve vitaminleri gününü ve saatini geciktirmeden kullanmanızda kedinizin sağlığı açısından oldukca mühim bir husustur. Bununla birlikte kedinizin beslenme alışkanlıklarını değiştirmenizde oldukca mühim sayılabilir.

Şu sebeple bazı mamalar kedilere alerji yapabiliyor. Her kedi bünyesinde durum aynı olmasa da kedinizin alerjik reaksiyonlar gösterdiği mamaları tespit etmeniz ve bu doğrultuda hareket etmeniz de oldukca mühim sayılacaktır. Bununla birlikte kendinize su içme alışkanlığını düzene sokmanızda oldukca mühim olacaktır. Bazı kediler tıpkı insanoğlu benzer biçimde tertipli su içme alışkanlığına haiz değildir. Bu yüzden bünyeleri zayıf düşer ve çeşitli hastalıklara eğilimli olurlar.

Kedilerde Kulak Uyuzunun Değişik Tedavileri

Kedilerde kulak uyuzunun değişik tedavileri de mevcuttur. Bu tedavi şekillerinden bir tanesi ise; kulak losyonu kullanımı olacaktır. Veteriner hekim kontrolünde aldığınız kulak losyonu ile kedinizin kulağını her gün temizleyerek, yaşamış olduğu problemi atlatmasına destek olabilirsiniz. Bununla birlikte verilen ilaçların da her gün eksiksiz bir halde kulağa damlatılması gerekecektir. Bununla birlikte kedinizin temiz bir ortamda büyümesini sağlamanız gerekecektir. Mesela; evinizde değişik bir kedi ya da hayvan daha mevcutsa birbirlerine zarar vermemelerini sağlamanız da bu mevzuda oldukca mühim bir husustur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir