1. Anasayfa
 2. Köpekler

Bichon Frise Nasıl Bir Köpektir?

Bichon Frise Nasıl Bir Köpektir?
0

Devletimizde “Bişon Çuha Köpeği” olarak malum bichon frise, kökeni Fransa olarak kabul edilen sempatik bir köpek cinsidir. Kelime anlamı “kıvırcık köpek” olan bu sempatik tüy yumağı dostumuz, 1971 senesinde AKC tarafınca tanınmıştır. Avrupa devletlerinde ve bilhassa İngiltere’de fazlaca popüler olan bu sempatik dostumuzu yakından tanımak ister misiniz? İşte Bichon Frise (Bişon Çuha) özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler.

Bichon Frise Özellikleri

Ufak köpek ırkları içinde yer edinen bişon çuha köpeğinin ağırlığı 3-5 kilo içinde değişmiş olur. Yükseklikleri erkelerde 23-30 santimetre dişilerde ise 23-28 santimetre arasındadır. Yumuşak, ipeksi alt kürk ve fazlaca sıkı olmayan kıvırcık dış kürkü ile çift kürke haiz olan bişon çuhanın tüyleri alerjik değildir. Tüy rengi çoğu zaman beyazdır fakat kayısı rengi yada gri renkte kabul edilir. Tüyleri 10 santimetre kadar olabilirken, tüylerin bir tek yüzünde ve ayaklarında ona yuvarlak bir görüntü verecek şekilde kesilmesi yada “poodle” kesimi, yarışmalarda kendine özgü bir görünüm sağlar.

Bişon çuha köpeği orantılı bir vücut yapısına haizdir. Kafa yapıları yuvarlak, boyunları uzundur. Koyu renkli ve yuvarlak gözleri, parlak siyah burnu ile fazlaca sempatik bir köpek cinsidir. Kulakları tüylerle kaplı ve aşağı doğru sarkıktır. Kuyruk sırtta kıvrık olarak göç eder. İyi gelişmiş göğsü ve aşağı doğru eğik bacaklara haizdir. Patileri yuvarlak ve tırnakları siyah renktedir.

Beyaz, yumuşak, uzun ve ipeksi tüylü Bichon Frise cinsinin tüylerinin her gün fırçalanması gerekir. Bu durum bazı kişilerce zahmetli olmasının yanısıra, evin içinde beraber yaşayabileceği dost canlısı bir köpek isteyen kişiler için idealdir. Tüylerinin yumuşaklığı, dış görünüşünün sevimliliği, insanlara karşı sıcakkanlılığıyla malum bu köpek, süs köpeklerinin içinde öne çıkar.

Genel anlamda beyaz olan bu cins gri ya da sarımsı da olabilir. Eğitimi kolay, parlak zeka, şefkatli ve hareketli bir mizacı olan bu köpek, özelliklerinin yanı sıra dış görünüşünün de sempatik ve alımlı olmasından dolayı yarışmalarda da boy gösterir. Fransa’da ortaya çıkmış olduğu sırada da kraliyetin maskotu hâline gelmiştir. Bu köpeklerin mutlu olması, mutlu yaşaması için insanlara ihiyaçları vardır. Bu sebeple aile içinde, ailenin bir ferdi olarak beslendiğinde oldukça mutlu bir yaşam sürebilir. Bilhassa çocuk da olan ve tercihen kalabalık evlerde, toplumsal ve canlı bir köpek olduğundan dolayı fazlaca mutlu bir halde yaşar.

Bichon Frise Karakteri ve Huyları

Bişon çuha köpeği, daima ilgi odağı olmayı isteyen, mutlu ve keyifli bir köpek cinsidir. Neşeli ve şımarık tavırları ile evinizi şenlendirecektir.

Sahibine fazlaca bağlıdır ve eğer evinizde başka bir evcil hayvan var ise kıskançlık yapabilir. Öteki minik köpek cinslerinde de olduğu benzer biçimde yalnız kalmayı asla sevmez ve ayrılık anksiyetesine eğilimlidir. Bu durum yüksek sesle havlamasına ve yaramazlık yapmasına sebep olabilir.

Bişon çuka, parlak zeka bir köpek cinsidir ve bundan dolayı kolay öğrenir. Bununla birlikte uyumlu yapısı ile ilk kez köpek evlat edinecekler için iyi bir tercihtir. Çocuklarla ve öteki köpeklerle arası iyi olan, yabancılara karşı sert davranışlar sergilemeyen  bu tüy yumağı dostumuz, apartman dairesinde beslemek için uygun bir ırktır.

Yaşam dolu, sıcakkanlı ve oyuncu olan bişon çuha köpeğinin de öteki köpek cinslerinde olduğu benzer biçimde minik yaşta sosyalleşmesi gerekir.

Normal olarak bunlar bişon çuha köpeğinin genel karakteristik özellikleridir ve her bişon çuha köpeği aynı karaktere haiz olacak anlamına gelmez. Bununla birlikte bir köpeğin karakterini belirlemede, minik yaşta almış olduğu eğitim ve sosyalleşme benzer biçimde faktörlerin mühim rol oynadığını unutmamak gerekir.

Bu köpek ırkı yaşaması için ne olursa olsun bahçeye gerekseme duymaz. Dolayısıyla evin içinde, apartman dairelerinde rahatça yaşayabilirler. Sadece evin içinde oyun oynamayı sever bundan keyif alır ve egzersiz ihtiyaçlarının giderilmesini sağlar. Ek olarak açık havada yürüyüş, oyun ve koşu ile zaman geçirmeyi de severler.

Her gün tüyleri taranması ihtiyaç duyulan bu köpekelerin ayda bir de genel bakımı yapılmalıdır. Yıkanmalı ve ustalaşmış tıraşı yapılmalıdır. Bichon Frise’ın tüyleri bu köpeğe yuvarlak bir görünüm verecek şekilde kesilir.

Bichon Frise Bakımı

Bichon Frise

Sempatik, bakımı kolay ve keyifli köpeklerin bir öteki pozitif yanları neredeyse asla tüy dökmemeleridir. Dökülen küçücük, azca oranda tüyleri ise alerjik değildir. Bu mevzuda kırılgan olan ve bilhassa alerjisi olan insanoğlu için tercih sebebi olabilecek bir köpek cinsidir. Genel anlamda 15 yıldan fazla yaşayabilen bu köpeklerin fena özelliği ise, son dönemde üretilen Bichon Frise’ın ısırmaya eğilimli olabilmesidir.

Bişon çuha köpeğinin bakımında zorlanacağınız tek mevzu tüy bakımıdır diyebiliriz. Fazlaca fazla tüy döken bir köpek cinsel değildir fakat güzel ve bakımlı görünmesi için kıvırcık tüylerinin her gün taranması gerekir. Ve 4 hafta da bir ustalaşmış tıraş gerekmektedir.

Tüy bakımının haricinde kulakları ve tırnakları tertipli olarak denetim edilmelidir. Kulaklarında kir görüldüğü taktirde veterinerin önerilmiş olduğu solüsyonla silinmeli, tırnakları iki haftada bir kesilmelidir. Eğer gözlerinde akıntı var ise, kir yapmaması için yumuşak nemli bir bezle silmeniz önerilir.

Bişon çuha köpeği etken bir köpek olduğundan egzersiz ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Fakat günlük 30 dakikalık yürüyüşler onları fazlaca mutlu edecektir. Bununla birlikte bu yürüyüşler kilo almasını engellemeye de destek olacaktır.

Bilhassa pire alerjisine yatkın oldukları için tertipli veteriner hekim kontrolü ve aşılarının yapılması gerekir. Averaj yaşam süresi 12-15 yıl olan bişon çuha köpeği genel olarak sıhhatli bir ırktır. Fakat öteki köpek cinslerinde olduğu benzer biçimde genetik olarak yatkın oldukları bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Göz akıntısı
 • Katarakt
 • Kulak hastalıkları
 • Deri hastalıkları
 • Epilepsi
 • Mesane sorunları
 • Diz kapağı bozuklukları
 • Pire alerjisi benzer biçimde hastalıklardır.

Tertipli veteriner hekim kontrolü ile bu sempatik tüy yumağı dostumuza sıhhatli ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

Bichon Frise, sempatik bir süs köpeği olmasının yanında yarışmalarda da sıkça karşılaşılabileecek güzellikte ve zekilikte bir cinstir. Şov mevzusunda da oldukça yeteneklidirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir