1. Anasayfa
 2. Köpekler

Minyatür Pinscher Köpek Cinsi Ve Özellikleri

Minyatür Pinscher Köpek Cinsi Ve Özellikleri
0

Pinscher cinsel köpeklerin geçmişini destekleyen kanıtlar oldukça kısıtlıdır. Bunlara rağmen malum bir şey var ki, o da Pinscher’ın Doberman Pinscher’ın küçüğü olmadığıdır. Hatta Pinscherların Doberman cinsel köpeklerden daha eski bir cins olduğu açık ve net bir halde bilinmektedir. Pinscher cinsel köpeklerin İtalyan tazısı, Alman Pinscher ve Dachsund cinsel köpeklerin soyundan geliştiği tahmin edilmektedir. Pinscher cinsel köpekler Pinscher/Schnauzer soyunun bir üyesidir.

Bu soyun ataları seneler içinde yok olmuş olsalar bile bu köpeklerin yüzyıllar süresince çiftlik köpeği olarak yaşadıkları bilinmektedir. Tam olarak görevleri fare, fare, haşarat şeklinde ziyanı olan hayvanları yakalayarak öldürmekti. Kimi zaman büyük baş hayvanları sürme şeklinde görevleri de yapmış olduğu bilinmektedir.

1870’li senelerde Rusya Krallığı neredeyse Almanya’nın tamamını birleştirip tek bir millet haline getirdiğinde köpek gösterileri Avrupa Kıtası’nda moda haline gelmiştir. Klasik Alman köpeklerinin tek bir standartta birleşmesi ve yeni türlerin meydana gelmesi için kuvvetli bir arzu hisseden insanoğlu 1895 senesinde Pinscher/Schnauzer kulübü kurdular.

Sonrasında kurulan bu kulüp Pinscher cinsinin dört değişik türünü kabul etti.  Bu türler cüce-kaba tüylü pinscher, kaba tüylü Pinscher, cüce-pürüzsüz tüylü Pinscher ve pürüzsüz tüylü Pinscher idi. Bu dört tür günümüzde ise birbirinden değişik dört çeşit tür olarak kabul edilmektedir.

Bu cinsler standart-minyatür Schnazuer’lar, Minyatür Pinscher ve German Pinscher olarak bilinmektedir. Minyatür Pinscher cinsel köpeklerin bu gösterilerde ortaya çıkışı 1900 senesinde Stuttgart Köpek Şovu esnasında gerçekleşmiştir.

Pinscher Özellikleri ve Karakteri 

Küçük köpekler hakkında düşünürken genel olarak birçoğumuz kafasında bir şablon belirlemektedir. Bu köpeklerin kendilerini büyük olarak gördüğünü, büyük köpekler şeklinde davrandıklarını düşünürüz. Bu şeklinde durumlar düşüncelerimizde canlanınca da aklımıza gelen ilk örnek de genel olarak Minyatür Pinscher olur. Pinscher cinsel köpekler kişilikleri olan bir cinstir. Korkusuz, cüretkâr, enerjik ve isteklidir. Pinscherların terrierlere benzeyen bir yapısı olduğu düşünülür, fakat aslen terrierlerin birçoğu daha sıcakkanlı köpeklerdir.

Pinscher cinsel köpekler yoldaş köpekler olarak bilinmektedir ve birçok köpekte olduğu şeklinde sahibiyle zaman geçirmeye bayılır. Sahibine olan sevgisi ve bağlılığı kimi zaman şiddetli boyutlara kadar uzanabilir. Ne kadar sahibiyle süre geçirmekten hoşlansa da onun tepesine çıkıp hastalık vermez.

Bir fazlaca Pinscher cinsel köpek yaşam dolu olsa da, bazıları da içine kapanık tavırlar sergileyebilir; ne olursa olsun kucağa alınmaya bayılır ve devamlı rahatlık ve konfor arayışı içinde olur. Oyun oynamayı fazlaca sever ve bir fazlaca küçük köpeğin aksine evde çıkacak gürültülere karşı da oldukça hoşgörü sahibidir. Yaşı büyük çocuklarla dost olmaktan fazlaca hoşlanır, onlarla güzel bir bağ kurar.

Yaşı küçük çocuklar için ise çevresinde bulunması en uygun cinslerden birisi bulunduğunu söylemek zor olsa gerek. Sakin ve iyi niyetli çocuklar bile istemeden de olsa Pinschera zarar verebilir. Bunların yanında, Pinscher cinsel köpekler ceza verilip köşesine çekilecek karakterde bir köpek değildir. Eğer kendisini savunması gerektiği hissine kapılırsa bunu asla sorgulamadan yapar.

Pinscher yabancı insanlara karşı oldukça soğuk davranır, fakat bu soğukluk diğeri küçük köpeklerdeki şeklinde stres yada korkudan kaynaklı değil, koruma ve dominantlık içgüdüsünden gelmektedir.

Pinscher cinsel köpekler daima kendilerinin koruma köpeği bulunduğunu zanneder, eğer iyi bir sosyalleştirme ve tertipli eğitimini almazsa bu durum ileriki zamanlarda büyük sorunlara yol açabilir. Kafi düzeyde eğitimini almış bir Pinscher cinsel genel olarak naziktir, fakat gene de yabancı insanlara karşı mesafeli durur. Pinscher cinsel köpekler ilk kez köpek sahibi olacak kişiler için sıkıntılı bir köpek cinsidir. Pinscherlar dominant yapıya haiz köpeklerdir. Sahibi eğer sağlam ve sakin bir halde kontrolü elinde tutamazsa, o kesinlikle kontrolü ele geçirecektir.

Pinscherların bu dominant karakteri diğeri köpek cinslerine karşı da kendisini gösterir. Diğeri hiçbir köpeğin kedisini hırpalamasına izin vermez ve eğer aralarında bir ihtilaf söz mevzusu olursa Pinscher daima kavga etmeye hazırdır.

Pinscher Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Minyatür Pinscher

Apartman yaşantısına en uygun çislerden birisi olarak görünse de Pinscher cinsel köpeklerin enerjisi seviyeleri fazlaca yüksektir ve enerjilerini boşaltmaya gereksinimleri vardır. Minimum günde birkaç kez yürüyüş yapması köpeğinizin hem fiziksek hem de zihinsel sağlığını düzgüsel seviyede tutacaktır.

Çocuklarla arası oldukça iyidir ve onlarla oyun oynamaya bayılır. Unutulmamalıdır ki enerjisini atamamış olan ve kafi seviyede egzersiz ihtiyacını karşılayamamış olan tüm köpekler istenilmeyen davranışlar sergileyebilir.

Pinscher Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Pinscher cinsel köpeklerin kulakları aynı yarasa kulaklarını andırmaktadır ve oldukça iyi duyarlar. En ufak bir ses dalgasına bile anında tepki verebilirler.

Pinscher Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Pinscher cinsel köpeklerin tüy bakımları oldukça kolaydır. Kısa yapılı tüylerinin minimum haftada bir kez yumuşak fırça yardımı ile taranması ölü tüylerin temizlenmesine ve görkemli görünmesine destek olacaktır. Kendilerini kirletmedikleri sürece yıkamanıza gerek kalmamıştır. Enfeksiyonla sonuçlanmaması için kulakları kulak kirine karşı daima gözlem altında tutulmalıdır.

Eğer tırnakları naturel yollarla aşınmaya uğramadıysa tertipli olarak tırnaklarının kesilmesi gerekmemektedir. Kesilmemesi halinde tırnaklar köpeğinizin adım atması ve koşması esnasında ona acı verebilir. Son olarak dişlerinin tertipli bir halde fırçalanması gerekmektedir.

Pinscher Çiftleşme

Pinscher cinsel köpekler ilk kızan dönemine 9-12 aylık içinde girerler. Kızan dönemleri 7-11 gün içinde sürmektedir. İlk doğumlarında 2-3 içinde yavru dünyaya getirirler. Sonraki doğumlarında ise bu sayı 4’e kadar çıkabilmektedir.

Pinscher Vücut Yapısı ve Renkleri

Pinscher cinsel köpeklerin lakaplarında birisi de King of the Toys, şu demek oluyor ki Miyatürler Kralı. İsminden de anlaşılacağı şeklinde Pinscherlar minyatür kategoride yer edinen bir ırktır. Dengeli, kısa, sağlam yapılı bir vücuda haiz olan Pinscher’ın averaj yüksekliği 25-30 santimetre. ve averaj ağırlığı ise 4-6 kilo. içinde değişiklik gösterir. Kafa yapısı vücudunun diğeri kalanıyla orantılı bir biçimdedir, herhangi bir hantallık emaresi yoktur. Göz yapısı hafifçe oval biçimdedir ve parlak görünür, hatta bazı cinslerinde ise tamamen siyahtır.

Kulak yapıları kafasının üst kısmından başlamaktadır ve daima dik durur. Çikolata rengi Pinscherları bir kenara ayıracak olursak genel olarak siyahlardır. Boyun yapısı vücudu ile görkemli bir uyum içinde, hafifçe kavislidir ve omuzlarına doğru naturel bir birleşim vardır. Kuyrukları daima yukarıda durur ve genel olarak diktir.

Tüyleri kısa, sert, düz, sıkı ve pürüzsüzdür. Görülen renklerinin içinde kızıla çalan kahverengi, geyik kızılı ve koyu kahverengi renkleri de vardır.

En fazlaca malum renkleri ana rengin siyah olduğu ve dudak, yanak, boğaz, alt çene, göğüs, gözlerin üstleri, ön ve arka bacaklarının iç kesimleri ve ayaklarının pas kızılı renklerinin olduğu kombinasyonlardır.

Minyatür Pinscher Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

Pinscher
Pinscher
 • Ön ayakları daima dik basan, kendinden güvenilir olan kulakları dik, çeneleri fazlaca güçlü bir köpek ırkıdır.  Agresif ve saldırgan yapılarıyla iyi bir bekçi köpeğidir.
 • Vücut renkleri, beyaz ve kızıl siyah olarak değişik renklere haizdir. Kısa tüylülerdir ve tüy problemleri fazlaca sık görülür. Bu yüzden beslenmesinde gıda seçimi önemlidir. Haftada bir kez fırçalanmaları yeterlidir. Bu köpekler sık yıkanmayı sevmezler. Bu yüzden iki ayda bir yıkanması tüy sağlığı açısından kafi olacaktır. Dental problemler fazlaca fazla görüldüğü için, veterinerin önereceği fırçalama yöntemiyle fırçalanmasına dikkat edilmelidir.
 • Ev ortamında beslenmesi fazlaca uygun olan bir ırktır. Minyatür Pinscher köpekleri eğitimlere kolaylıkla cevap veren bir ırktır. Fakat bu eğitimleri sahibinden alması gereklidir ve tek bir bireyden komut alarak, onu sahibi bilecektir.
 • Minyatür Pinscher ırkı köpeklerde diyabet şeklinde kalıtsal hastalıklar fazlaca sık görülür. Yavruyken sahiplenilen bu ırklarda beslenmesine itina gösterilmediği takdirde hipoglisemi hastalığına yakalanma riski oluştururlar.
 • Ilıman iklim köpeği olduğundan fazlaca soğuk ve ayazda kalmaması gerekir.
 • Minyatür Pinscher ırkı köpeklerin beslenmesinde kuru mamaların kullanılması fazlaca önemlidir. Günlük olarak iki öğünde beslenilir. Kendi mamaları haricinde ödül amaçlı (çikolata şeklinde) verilecek besinler karaciğer ve böbreklerinde toksin oluşturacak, bu da sağlığına negatif tesirinde bırakır yaratacaktır. Eklem hastalıklarına karşı duyarlılık gösterdiklerinden fazlaca fazla kilo almamaları gerekir.
 • İnsanlara karşı sosyalleşebilmesi için 4-6 aylıkken alacağı denetim eğitimleri fazlaca önemlidir. Baskın karakterli bir tür olduğundan bilhassa tuvalet eğitimi sıkıntılı geçebilir. Bu yüzden tuvalet eğitiminin erken dönemde öğretilmesi gerekir.
 • Çocuklarla ilişkisinin sıkıntılı geçmemesi için onlarla beraber büyütülmesinde yarar vardır. Şundan dolayı evlatların oyun içgüdüsüyle yaklaşacağı hareketler, onda baskın karakteri uyandırabilir ve ısırılabilirler. Bu anlamda çocuklarla ilişkisi açısından mesele doğurabilecek bir ırktır.

Pinscher cinsel köpeklerde aşağıda belirtilen hastalıklara rastlanabilir ve bu hastalıklara karşı daima denetim altında tutulması gerekir.

 • Legg-Perthes hastalığı
 • Patella luksasyonu
 • Hipotiroid
 • Progresif retinal atrofi
 • Kalp bozuklukları

Pinscher cinsel köpeklerin averaj hayatta kalma süreleri 12 ila 16 yıl arasındadır.

Yakalanabileceği hastalıları okurken sakın tedirgin olmayın. Bu hastalıkların bazılarına nadir rastlanır, bazıları ise rahat tedavi şekilleri ile önüne geçilebilecek hastalıklardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir