1. Anasayfa
 2. Köpekler

Saint Bernard Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı


0

Saint Bernard, İşviçre kökenli bir köpek cinsel olup tarihleri fazlaca eskilere dayanır. Araştırmalara bakılırsa, Danua ve Pirene köpek cinsinin karışımı bir ırk olduğu söylenmektedir. İnanılmaz koku alma kabiliyeti ile arama kurtarma köpeği olarak tercih edilen bu  dostumuzu yakından tanımak ister misiniz? İşte Saint Bernard köpek cinsel özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler.

Saint Bernard Köpek Cinsi Özellikleri

Saint Bernard büyük, kuvvetli ve kaslı bir köpek cinsidir. Dengeli bir vücut yapısı olan Saint Bernard erişkin erkelerde yükseklik averaj 70-76 santimetre, dişilerde ise 65-71 santimetre dir. Ağırlıkları erkeklerde 63-81 kilogram, dişilerde 54-63 kilogram içinde değişmiş olur.

Kendine özgü, sağlam ve büyük bir kafa yapısına haizdir. Kulakları orta büyüklükte ve aşağı doğru kıvrılır. Görkemli koku alma kabiliyetine haiz olan burunları kareyi çağrıştırır bir şekle haizdir ve büyüktür. Burun delikleri geniş ve burun bölgesi kısadır. Kahverengi gözleri orta büyüklüktedir ve alt göz kapakları tamamen kapanmaz.

 

Ayakları kuvvetli, büyük ve kavislidir, buda onların karda yada buzda sağlam basmalarını sağlamaktadır. Vücudu ile orantılı kuyruğu geniş ve kuvvetlidir.

Saint Bernard çift katmanlı bir kürke haizdir ve uzun yada kısa tüylü olmak suretiyle iki değişik yapıda görülebilir. Uzun tüylü olan Saint Bernard’lar da üst katman orta uzunlukta ve düzdür, kısa tüylü olanlarda ise tüyler sert, düz ve yoğundur. Tüy rengi olarak beyaz üstüne kızıl yada kızıl üstüne beyaz renk dağılımı vardır. Yüz ve kulaklar çoğu zaman siyah renkle gölgelenmiştir.

Saint Bernard Karakteri

Koca cüssesinin içinde yumuşak bir kalp barındıran Saint Bernard, oldukça nazik ve toleranslı bir köpek cinsidir. Çocuklarla iyi geçinir ve dikkatlidirler. Büyük boyutları sebebiyle eğitmeye erken yaşta adım atmak önemlidir. Akıllı ve memnun etmeye isteklidirler fakat inatçılık gösterebilirler.

Ailesine inanılmaz bağlıdır ve onlarla fazlaca kuvvetli bağlar kurarlar. İlgiyi severler fakat ilgi budalası değillerdir. Saint Bernard, yabancılara karşıda dost canlısıdır ve şüpheci davranmaz. Fakat aile üyelerinin tehlikede olup olmadığını fark edebilir ve onları korur. Sebepsiz havlayan yada hücum eden bir köpek cinsel değildir.

Saint Bernard, kendi cinside dahil tüm hayvanlarla iyi geçinen nazik bir devdir. Bu nazik devlerin  negatif yanı salya ve horlama problemlerinin olmasıdır.

Saint Bernard Bakımı

 

Saint Bernardların tüylerini haftada bir kez taramak, tüylerinin parlak ve bakımlı görünmesi açısından yeterlidir. Yılda iki kez yoğun tüy dökerler, bu dönemlerde her gün taramanız gerekmektedir. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir. Tırnakları naturel yolla aşınmadıysa tertipli olarak kesilmeli ve dişleri tertipli olarak fırçalanmalıdır. Enfeksiyonlara karşı kulakları devamlı denetim edilmeli ve kulak kiri oluştuğu taktirde temizlenmelidir.

Saint Bernard kuvvetli bir köpek cinsel olmasına karşın enerji seviyesi yüksek değildir. Günlük uzun bir yürüyüş fizyolojik ve mental sağlığı açısından yeterlidir.

Saint Bernard yiyecek yemeyi sever ve kilo almaya eğilimlidir. Daima yiyecekleri dışarıda bırakmak yerine günde iki öğün kaliteli kuru mama ile beslemeniz yeterlidir. miktar mevzusunda güvenli değilseniz veterinerinize danışabilirsiniz.

Saint Bernard ortala yaşam süresi 10-12 senedir ve genel olarak sıhhatli bir ırktır. Sadece tüm ırklar şeklinde genetik olarak yatkın oldukları bazı sıhhat problemleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kalça ve dirsek displazisi
 • Entropion
 • Epilepsi
 • Katarakt
 • Kardiyomiyopati
 • Mide büyümesi
 • Diyabet şeklinde hastalıklardır.

Tertipli veteriner hekim kontrolü ile bu iri cüsseli dostlarımıza sıhhatli ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir