1. Anasayfa
 2. Köpekler

Mavi gözlü köpek cinsleri hangileridir?

Mavi gözlü köpek cinsleri hangileridir?
0

Köpeklerde de tıpkı insanlarda ve kedilerde olduğu benzer biçimde mavi göz rengi görülebilir. Bu olasılık genel olarak düşük olsa da bazı köpek cinslerinde diğerlerine bakılırsa mavi göz ihtimali daha yüksektir. Peki, mavi gözlü köpek cinsleri hangileridir?

Köpeklerde mavi göz rengi tıpkı insanoğlu ve kedilerde olduğu benzer biçimde görülürken bazı cinslerde bu olasılık daha yüksektir. Mavi gözlü pek oldukça yavru köpek görüyoruz. Bunun sebebi kedi ve köpekler yeni doğduklarında gözleri mavi olabiliyor.

Sadece bu renk ilerki aylarda değişmiş olur. Köpeklerin göz rengi genetik yapıdan kayaklandığı benzer biçimde kimi zaman değişik etkenlerle de mavi olabilir. Mesela katarakt ve albino gözleirn mavi olmasına niçin olur.

İşte karşınızda mavi gözlü köpek cinsleri;

SİBİRYA KURDU (HUSKY)

Mavi gözü köpeklerin en ünlüsü Sibirya kurtlarıdır. Masmavi gözleri ile ilgi çeken sibirya kurtları husky adıyala da bilinir. Sibirya kurtlarının hepsinin gözleri mavi değildir.

WEİMARANER

Weimaraner mavi göz görülen köpek cinslerinden biridir. 19.yy’ın başlangıcında avcılar tarafınca kullanılan Weimaraner kürk rengi ile de dikkat çeker.

ALMAN KURDU

Alman kurdu ya da öteki adı ile Alman çoban köpeği dünyanın en tanınan, sevilen ve bunların yanı sıra birçok değişik işte insanlara yardım eden köpek ırklarından biridir. Bu ırkta ender de olsa mavi göz rengi görülebiliyor.

PİTBULL

Pitbullarda mavi göz rengi oldukça sık olmamak ile birlikte görülüyor. Pitbull olarak tanımlanan tüm köpekler terrier ve bulldog melezlenerek İngiltere’de geliştirildi. Bu köpekler yiğitlik ve çevikliklerini terrierlerden, güçleriniyse bulldogdan aldılar.

AVUSTRALYA SIĞIR ÇOBAN KÖPEĞİ

Genel anlamda kahverengi gözlü olan Avustralya sığır çobanı köpeklerinde mavi göz de görülüyor.

DANUA

Dünyanın en uzun köpeklerinden olan Danua’nın bir de göz rengi mavi olunca epey dikkat çekici bir köpek oluyor.

SHİH TZU

Anavatanı Çin olan bir tür köpek uzun ve yumuşak tüyleri ile kendini gösterir. Shih Tzu cinsinde mavi göz rengi genetik bozukluk olarak görülür.

ALASKA KURDU

Alaska kurdu olarak malum Alaska malamutu maalesef Alaska’da işçi olarak kullanılan köpeklerdendir.  Çoğunlukla Sibirya kurdu ile karıştırılan Alaska malamutu aslına bakarsak Sibirya kurdundan tamamen değişik bir köpek eşeysel.  

Kutupların soğuk havasında ve engebeli arazilerde çalışmak için üretilen bu güzel kızak köpekleri bununla birlikte oldukça sevecen ve dost canlısı olmalarıyla da tanınıyorlar.  Dev gibi cüssesi, kurda benzeyen yüzü ve size salladığı dev tüylü kuyruğuyla bir Alaska malamutu gördüğünüzde etkilenmemeniz zor olsa gerek.  Alaska kurtlarında da mavi göz rengi görülüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
zagar-1.jpg

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir