1. Anasayfa
 2. Köpekler

Staffordshire Bull Terrier Özellikleri ve Bakımı


0

Staffordshire bull terrier, kökeni İngiltere olan ve orta büyüklükte bir köpek cinsidir. Staffy, Staffie, Stafford olarak da adlandırılan bu köpek cinsel İlk olarak bir dövüş köpeği olarak üretildi. Köpek dövüşleri yasa dışı duyuru edildikten sonrasında yetiştiriciler tarafınca iyi huylu, sevecen ve neşeli bir aile köpeği olarak yetiştirilmektedir. Görüntüsü sebebiyle kimi zaman Pit Bull ile karıştırılan bu sevecen ve yürekli dostumuzu yakından tanımak isterseniz işte Staffordshire bull terrier özellikleri, karakteri ve bakımı ile ilgili detaylar…

Staffordshire Bull Terrier Özellikleri

Staffordshire bull terrier oldukça kaslı, kare şeklinde bir vücut yapısına haizdir ve çenesi fazlaca güçlüdür. Kafası büyüktür ve kulakları yarı dik bir halde durur. Gözleri yuvarlak ve koyu renktedir. Boynu kısa ve kaslıdır. Kuyruğu orta uzunluktadır. Tüyleri tek tabakalı, kısa ve parlaktır. Tüylerinin rengi açık kahve, siyah, mavi, beyaz yada bu renklerin karışımından oluşan renklerde olabilir.

Erkeklerde yükseklik 36-41 santimetre, vücut ağırlığı 11-17 kilo arasındadır. Dişilerde yükseklik 33-38 santimetre, kilo 10-16 kilo içinde değişmiş olur.

Averaj yaşam süreleri 10-16 senedir.

Staffordshire Bull Terrier Karakteri

 

Her ne kadar Pit Bull’la karıştırılsa da ve agresif, ürkütücü bir görüntüye haiz olsa da şefkatli ve şefkatli bir köpek cinsidir. Staffordshire bull terrier, sahibine sadık, dost canlısı, itaatkar, parlak zeka ve birazda inatçı bir ırktır. Eğitiminde istikrarlı ve kesin olmak önemlidir ve yavru iken sosyalleştirilmesi gerekir. Pek fazlaca köpek cinsinde olduğu şeklinde minik yaşta sosyalleştirilmesi ve eğitimi köpeklerin karakterini belirlemede oldukça önemlidir.

Oyuncu, sevecen ve neşeli olmasının yanı sıra çocuklarla fazlaca iyi anlaşan ve onlara zarar vermekten kaçınan nadir ırklardan biridir. Oyun amaçlı evlatların üstüne atlayabilir fakat amacı kesinlikle zarar vermek değildir. Bundan dolayı 8 yaş üstü çocuklarla oynaması daha güvenlidir. Staffordshire bull terrier hem de “dadı köpeği” olarak da bilinir.

Staffordshire bull terrier’in arası öteki köpeklerle ve evcil hayvanlarla pek iyi değildir. Fakat minik yaşta sosyalleştirildiği taktirde bu probleminin önüne geçilebilir. Yeni insanlarla tanışmayı seven, toplumsal bir köpek cinsidir.

Oldukça çeviktir ve fazlaca süratli koşar. Bu özelliklerinin yanına korkusuz ve meraklı bir köpek cinsel bulunduğunu eklediğimiz de kesinlikle tasmasız dolaştırmamak gerekir.

Staffordshire Bull Terrier Bakımı

 

Bakımı oldukça kolay bir köpek cinsidir. Kısa tüylerini haftada 1-2 kez taramanız yeterlidir. Tüylerini nemli bir bezle silerek parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Lüzumlu durumlarda ılık su ile banyo yaptırılabilir.

Staffordshire oldukça enerjiktir ve egzersiz ihtiyacı oldukça yüksektir. Her gün minimum otuz dakika egzersiz ihtiyacı karşılanmalı ve halka açık alanlarda kesinlikle tasma ile dolaştırılması gerekir.

Tırnakları tertipli olarak kesilmeli ve kulakları denetim edilmelidir. Kir yada toz birikmesi halinde nemli bir bezle temizlenmelidir.

Kilo almaya eğilimli bir ırk olduğu ve mide spazmına yatkın oldukları için beslenmesine itina gösterilmelidir. Orta boy köpek ırkları için hazırlanmış kaliteli mamalar tercih edilmelidir.

Genel olarak sıhhatli bir ırk olsa da öteki köpek ırkları şeklinde genetik olarak bazı hastalıklara karşı yatkınlıkları vardır. Bunlar anne yada babadan geçen HC&PHPV (göz hastalıkları), katarakt ve kalça displazisi olarak sayılabilir. Tertipli veteriner hekim kontrolü ile bu şefkatli dostlarımıza sıhhatli ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir