1. Anasayfa
 2. Köpekler

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı
0

Av köpeği olan Cocker Spaniel’ın iki değişik türü vardır. Cinslerden birisi İngiliz Cocker Spaniel’dir diğeri ise Amerikan Cocker Spaniel’dir. Cocker Spaniel cinsel İngiliz Cocker Spaniel’inden türemiştir. Irkın orijini İngiltere olup burada yetiştirilir. Sadece 19. yüzyılda İngiliz Cocker Spaniel cinsel köpekler ABD’ya götürülmüş ve buradaki yaşam koşullarının farklılığından dolayı çeşitli değişim yaşamışlardır. Farkların belirginleşmesi ile Cocker Spaniel cinsel İngiliz ve Amerikan olarak ikiye ayrılmıştır.

İngiliz cocker spaniel, uzun kulakları ve neşeli tavırları ile dikkat çeken orta boy bir köpek cinsidir. En fazlaca tercih edilen köpek cinsleri içinde yer edinen İngiliz cockerın geçmişi fazlaca eskilere dayanır. Avcılık içgüdüleri oldukça gelişmiş olan bu sempatik dostlarımızı daha yakından tanımak isterseniz işte İngiliz cocker spaniel özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler.

İngiliz Cocker Spaniel

Uzun kulakları ile ünlüdür. Basık bir kafası vardır. Gözleri oval, burnu öne doğru uzundur. Ağzı birbirine tam olarak oturan bir yapıya haizdir. Gövdesinin üst kısmı orta uzunlukta tüyler ile kaplı iken alt kısmı ve bacakları fazlaca tüylüdür. Patileri kedi patisini çağrıştırır. Tüyleri kahverengi, kızıl ve siyah ile beyaz karışımı şeklinde parçalıdır. Kürkünün tertipli olarak fırçalanması gerekir. Orta aşama tüy döken bir cinstir. Karakteristik olarak hareketli, enerjik ve mutlu bir köpek cinsidir. Oyun oynamayı fazlaca sever. Kedilerle ve çocuklarla oldukça iyi anlaşırlar. Sadık ve itaatkar bir cinsdir. Egzersiz mevzusunda oldukça yüksek limitleri vardır. Yeterince egzersiz yaptırılıyorsa apartman dairesinde yaşaması problem yaratmayacaktır.

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri

İngiliz cocker, kuvvetli ve dengeli bir yapıya haiz olan orta boy bir köpek cinsidir. Erişkin adam İngiliz cockerların yükseklikleri 40-43 santimetre, dişilerin ise 38-40 santimetre içinde değişmektedir. Ağırlık ise erkelerde 12-15 kilogram, dişilerde 11-14 kilogram arasındadır.

İngiliz cockerın en göze çarpan fizyolojik özellikleri uzun, sarkık kulakları ve uzun burnudur. Burnu siyahtır ve geniş burun delikleri vardır. Kahverengi burunda görülebilir. Gözleri hafifçe oval, birbirinden ayrık, koyu kahverengi yada ela renktedir. Sarkık ve uzun kulakları tüylerle kaplıdır. Bu tüyler düz yada kıvırcık olabilir.

İngiliz cocker, ipeksi bir dokuya haiz, düz yada hafifçe dalgalı orta-uzun tüylere haizdir. Boyun, göğüs ve karın bölgesi daha uzun tüylerle kaplıdır. Tüy rengi çeşitlilik gösterir. Tek renk olarak çikolata, altın, kızıl yada siyah renk, göğsünde de küçük bir beyaz iz görülebilir. İki renkli olanlarda siyah-beyaz, çikolata-beyaz, turuncu-beyaz, üç renkli olanlar da ise siyah-beyaz-ten, çikolata-beyaz-ten benzer biçimde renkler görülebilir.

Amerikan Cocker Spaniel

Fizyolojik özellikleri açısından İngiliz Cocker Spaniel’e oldukça yakındır. Kafaları daha minik ve kulakları daha kısadır. Ağız yapısı İngiliz ırktaşlarından oldukça farklıdır. Üst dudakları sarkıktır. Gözleri oldukça duyarlı bir cinstir. Bundan dolayı çoğunlukla göz hastalıklarına yakalanabilir.Bundan dolayı alt dudakları tamamen kapatır. Genel anlamda tek renktirler. Hakim renkler turuncu, kahverengi ve kızıldır.

İngiliz Cocker Spaniel ile American Cocker Spaniel Arasındaki Farklar

İngiliz cocker ve Amerikan cocker spaniel görünüş olarak birbirlerine fazlaca benzese de değişik ırklar olarak sınıflandırılır. Ve bilhassa fizyolojik olarak bazı farklılıklar bulunmaktadır. Amerikan cocker boyut olarak daha küçüktür. Kulakları ve bacakları daha kısadır. Hem de daha kısa ve küt burunludur. Tüyleri İngiliz cockera nazaran daha uzundur ve kafa yapısı birazcık daha keskindir.

Karakteri ve Genel Huyları

İngiliz Cocker Spaniel
 • İngiliz cocker, şefkatli, mutlu ve enerjik bir köpek cinsidir. Neşeli yapıları ile tanınan İngiliz cockerlar, dost canlısı, sadık ve uyumlu dostlardır.
 • Egzersiz ihtiyacı karşılandığı taktirde apartman hayatına kolay uyum elde edecektir. Ailesine fazlaca düşkündür ve yalnız kalmaktan asla hoşlanmazlar. Uzun süre yalnız kaldıkları taktirde ayrılık anksiyetesine yatkındırlar.
 • Çocuklarla, öteki köpek ve kedilerle arası fazlaca iyidir. Fakat kızdırılmaktan hoşlanmadıkları için bilhassa minik çocuklarla yalnız bırakılmaması gerekir. Yabancılara karşı da cana yakın olan İngiliz cocker tam bir aile köpeğidir.
 • Çoğu zaman fazlaca havlayan köpekler değillerdir. Fakat bazı İngiliz cockerlar fazlaca havlar. Kimi zaman inatçı ve alıngan tavırlar sergileyebilir.
 • Tüm köpeklerde olduğu benzer biçimde erken yaşta itaat eğitimi verilmeli ve sosyalleştirilmelidir. Akıllı ve uyanık oldukları için eğitilmesi kolaydır. Eğitimlerinde pozitif ve sabırlı olmak gerekir. Sert eğitimlere cevap vermeyecektir.

İngiliz Cocker Spaniel Bakımı

İngiliz cockerların uzun ve yoğun tüylerini iki günde bir taramak gerekir. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir. Tırnakları naturel yollarla aşınmadıysa tertipli olarak kesilmeli ve dişleri tertipli olarak fırçalanmalıdır. Kulakları sarkık olduğundan kulak enfeksiyonlarına eğilimlidir. Bundan dolayı haftalık olarak denetim edilmeli ve veterinerin önerilmiş olduğu temizleyici ile temizlenmelidir.

Enerjik olan İngiliz cocker, hem fizyolojik hem de ruhsal sağlığı açısından günlük olarak egzersize gerekseme duyar. Günlük egzersiz ihtiyacı karşılanmadığı süre yıkıcı olabilir. Günlük uzun yürüyüşler ve top oyunları onları mutlu edecektir. Avcılık içgüdüleri güçlü olduğundan yürüyüşlerde tasması kesinlikle bırakılmamalıdır.

Beslenmesinde yaşına uygun kaliteli kuru köpek maması tercih edilmelidir. İngiliz cocker yiyecek yemeyi sever ve kilo almaya eğilimlidir. Bundan dolayı yiyeceklerini dışarıda tutmak yerine, mamasını ölçerek ve günde iki kez beslemeniz yeterlidir. Eğer beslenmesi mevzusunda endişeleriniz var ise veterinerine danışabilirsiniz.

İngiliz cocker genel olarak sağlıklıdır. Fakat öteki köpek cinslerinde olduğu benzer biçimde genetik olarak yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Katarkt, progresif retinal atrofi
 • Kalça displazisi
 • Böbrek yetmezliği
 • Kardiyomiyopati
 • Kulak enfeksiyonları
 • Rage sendromu benzer biçimde hastalıklardır. Tertipli veteriner hekim kontrolü ile bu sempatik dostlarımıza sıhhatli ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

Azca rastlanılmasıyla beraber siyah renkli olanları da vardır. Orta derecede tüy döken bir köpektir. Ayda bir kez yıkanması ve gerekseme halinde tüylerinin kısaltılması gerekir. Birkaç gün ara ile fırçalanması da faydalıdır. Karakter açısından ise hiperaktif denebilecek kadar hareketli ve oyuncudur. Sevecen ve cana yakındır. Mutlu bir görüntüye haizdir. Avcılık kabiliyeti vardır. İngiliz Cocker Spaniel kadar yüksek egzersiz limitleri yoktur. Egzersiz onun için bir çeşit oyun gibidir. Bundan dolayı evde besleme açısından daha yatkındır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir