1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Yeni doğan Kuşlara Ne Verilir?

Yeni doğan Kuşlara Ne Verilir?
0

Yeni doğan kuşlara ne verilir? sorusu yanıtlanırken yavru kuşların ilk dönemde anneleri ile zaman geçirmeye gerekseme duydukları unutulmamalıdır. Eğer kuş hemen hemen annesinden ayrılmamışsa anne sütü ile beslenmesi en doğru tercihtir. Fakat, anası yanında bulunmayan yavru kuşların, vücut gelişimlerini sıhhatli şekilde tamamlayabilmeleri için yavrulara hususi yem tüketmeleri gerekir. Bu kapsamda yeni doğan kuşlara hususi olarak hazırlanan, yavru kuş sütleri, vitaminli yavru kuş yemi (lapa yada ıslatılarak lapa yapılabilecek formda) evcil hayvan ürünü mağazalarından edinilebilir. Ek olarak kişinin evde hazırlayabileceği naturel gıda maddeleri de bulunmaktadır.

Yeni Doğan Kuşlar İçin Yiyecekler

Yeni doğan kuşlara ne verilir? sorusuna cevap olabilecek yiyecek seçenekleri şunlardır:

 • Haşlanmış yumurta,
 • Pet kuş sütü,
 • Islatılmış köpek bisküvisi,
 • Suyla pelte hale getirilmiş haşlanmış bulgur,
 • Kırık mısırın haşlanmış lapası,
 • Yabani yavrular için solucan,

Bu şeklinde ürünler yeni doğan kuşlara belirli ölçülerde verilebilmektedir.

1 Günlük Muhabbet Kuşu Iyi mi Beslenir?

1 günlük muhabbet kuşunu besleme işlemi anne kuşun yavrusunu beslemediği, ilgi göstermediği zamanlarda gerçekleştirilmelidir. Eğer anne ve yavrusu içinde sıhhatli bir ilişki var ise yavru kuşa dokunmamak gerekir. Bu sebeple insanların yavru kuşa devamlı el teması anneye yabancı gelen bir kokuyu kuş üstünde bırakacağından yavruyu esasen besleyen annenin bu eylemden kaçınmasına sebep olunur.

Eğer anne yavruyu beslemiyorsa, yavru kuşlara hususi olarak geliştirilmiş yavru kuş sütü edinilerek, şırıngayla içirilmelidir. Süt yada yeni doğan kuşa hususi vitaminli lapa yem, evcil hayvan mağazalarından yada veterinerlerden temin edilir. Bu yem minik boyutlu ve üstünde iğne bulunmayan şırıngaya 2 ila 4 ml içinde koyulur. Kuşa zarar vermeyecek şekilde yem yada süt şırınga yardımıyla kursak kısmına doğru iletilerek besleme gerçekleştirilir.

Yavru Kuşlar Kaç Saate Bir Beslenir?

Yavru kuşu besleme sıklığı onun fizyolojik gelişimini sağlaması açısından önemlidir. Yeni doğan bir kuş bilhassa gün ışığının olduğu saatlerde 3-4 saatte bir beslenmelidir. Mamaları ise günlük ve taze olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Yeni doğan Kuşlar Gece Beslenir mi?

Yavru kuşlar gece beslenir mi? sorusuna yanıt verilirken beslemeye yönelik herhangi bir karar almadan ilkin kursak bölümünün denetim edilmesinin ehemmiyet taşımış olduğu belirtilmelidir. Yeni doğan kuşların minimum 8-9 saat geceleri yüksek ışık almayan alanda dinlenmeleri gerekir. Bu sürede acıkan kuşların boyun altındaki kursak kısmı denetim edilebilir. Eğer kursakta yiyeceklerin oluşturduğu bir şişlik bulunmuyorsa ve son beslenme üstünde 3 ila 4 saat geçmişse bir kez daha gıda verilebilir.

Yeni Doğan Kuş Beslenirken Dikkat Edilecekler Neler?

Yeni doğan kuşlara ne verilir? sorusunun bir öteki yanıtı ılık, sıcak olmayan lapa yemlerdir. Yeni doğan kuşlar beslenirken yiyecekler sıcak sunulmamalı, oda sıcaklığında olmalıdır. Kuşa verilebilecek tüm kuru yemekler ıslatılarak yavru kuşlara yedirilmelidir. Besinler kuşun ebatlarına uyacak şekilde kesilmeli yada ezilmelidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir