1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Muhabbet Kuşu Türleri ve Renk Varyasyonları

Muhabbet Kuşu Türleri ve Renk Varyasyonları
0

Muhabbet kuşları tüm dünyada kedi ve köpekler ile beraber en popüler 3 evcil hayvan içinde yer verilmiştir. Devletimizde ise kuşkusuz ki en oldukca beslenen ve en yaygın ev hayvanıdır. Bu sempatik kuşlar birçok özellikleri ise insanların tercihi haline gelmiştir. Kökeni Avustralya olan muhabbet kuşları sevimlilikleri, birçok değişik renk ve varyeteye haiz olması, bakımlarının kolay olması, eğitilebilir olması ve konuşma kabiliyetleri ile tercih sebebi olmaktadır. Doğal olarak ki tüm bunların yanında insanoğlu ile ilişkisi oldukça iyidir, muhteşem bir arkadaştır ve sevgi doludur.

Hepimiz tarafınca malum muhabbet kuşlarının birçok değişik renk ve desenini görmüş olmanız muhtemeldir. Peki temelde muhabbet kuşları kaç değişik renge haizdir? Hangi desenlere haizdir? Türleri ve varyeteleri nedir? Muhtemelen bu soruları kendinize sordunuz. Şimdi bu soruları toparlayarak sizlere yanıt verelim. Konumuzda muhabbet kuşu renk, çeşit, varyete ve mutasyonlarını öğreneceksiniz.

Muhabbet Kuşu Türleri

Muhabbet kuşlarında birçok değişik renk varyasyonu görmüş olmanıza karşın temelde yalnız iki değişik çeşit muhabbet kuşu vardır. Bunlar geleneksel muhabbet kuşu ve İngiliz muhabbet kuşu adları ile anılırlar. Geleneksel muhabbet kuşu Avustralya’dan köken almaktadır ve naturel olarak oluşmuş olan bir muhabbet kuşudur. Tüy renkleri yeşil, sarı ve mavi ve siyah çizgilidir. İngiliz muhabbet kuşu ise çeşitli genetik emek harcamalar ve melezlemeler ile elde edilmiş olan türüdür. Birçok değişik renk ve kombinasyonda görmek mümkündür.

İngiliz Muhabbet Kuşunun Renk Varyasyonları

Melezleme sonucunda elde edilmiş olan İngiliz muhabbet kuşlarının 32 kadar renk mutasyonu söz mevzusudur. Bu tarz şeyleri değişik bir ırk yada tür olmadığını söylemekte yarar vardır. Bunlar yalnız renk mutasyonlarıdır. İngiliz muhabbet kuşu renk varyasyonlarını beyaz tabanlı ve sarı tabanlı olmak suretiyle 2 ana gruba ayırmamız mümkündür. Muhabbet kuşu renk varyasyonlarından en bilinenleri ve tercih edilenlerinden bazılarını daha detaylı bir halde inceleyelim.

Gök Mavisi Muhabbet Kuşu

Gök Mavisi Muhabbet Kuşu

En açık mavi renge haiz muhabbet kuşudur. Göğüs bölgesi açık mavi ve turkuaz tonlarındaki renklere haizdir. Kanat kısımlarında siyah ve beyaz kısımlar ve çizgiler vardır. Kuyruk ucunda ise çoğu zaman koyu renkli bir alan bulunur. Kafa kısmı beyazdır. Bununla birlikte yanaklarında koyu mavi bir kir ve gene bu kısımlarda mor lekeler vardır.

Kobalt Muhabbet Kuşu

Kobalt Muhabbet Kuşu

Gök mavisi muhabbet kuşuna gore daha koyu bir mavi ve lacivert tonlarında bir kuş türüdür. Koyu mavi ve siyaha yakın renklerde kuyruğa haizdir. Başın üst kısmı ve kanat kısımları siyah, beyaz çizgili şekildedir. Başın ön kısmı çoğu zaman beyazdır ve yanaklarda oldukça koyu mavi renkte lekeler vardır.

Beyaz Muhabbet Kuşu

Beyaz Muhabbet Kuşu

Adından da anlaşılacağı suretiyle oldukca büyük bir kısmı beyaz olan tüylere haizdir. Kimi zaman oldukca ufak alanlarda mavi yada öteki renklerde lekeler olabilir.

Albino Muhabbet Kuşu

Albino Muhabbet Kuşu

Albino muhabbet kuşları tüm renk pigmentlerinden yoksun olarak dünyaya gelmiş olan kuşlardır. Bu onlara tamamen beyaz bir görünüm kazandırır. Beyaz muhabbet kuşunda görülebilen ufak renkli çizgiler yada lekeler bunda asla yoktur ve tüm tüyler saf beyaz renktedir.

Açık Yeşil Muhabbet Kuşu

Açık Yeşil Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşları için geleneksel ve naturel renk modeli bulunduğunu söyleyebiliriz. Parlak yeşil tüy rengi ağırlıklı olan kuşlarda bazı bölgelerde siyah, beyaz, sarı ve mavi lekeler söz mevzusudur. Gene yanak kısmında koyu mavi ve siyah lekelerde çoğunlukla görülür. En oldukca karşılaştığımız, klasik muhabbet kuşu renk ve varyetesidir.

Sarı Muhabbet Kuşu

Sarı Muhabbet Kuşu

Eşi olmayan ve benzersiz bir görünüme haiz olan bu muhabbet kuşlarında tüylerin ana rengi sarı ve sarı tonlarındadır. Tüyler tamamen sarı renkte olabileceği şeklinde bilhassa alt kısımlarında açık yeşil renkte ve kimi zaman belli belirsiz lekeler olabilmektedir.

Gri Muhabbet Kuşu

Gri Muhabbet Kuşu

Kökeni mavi muhabbet kuşu olan bu renge haiz varyetelerde mavi renk ortadan kalkmış ve vücudun büyük bir kısmını gri renkli tüyler kaplamıştır. Oldukça detaylı bakıldığında maviyi anımsatan bir gri renk görülebilir. Bunun yanında kafa, sırt, kanat bölgesinde koyu renkli çizgiler, yanaklarda gene mavi ve koyu renkli lekeler vardır.

Sizlere sıralayacağımız başlıca muhabbet kuşu türleri, çeşitleri yada varyeteleri bu şekildedir. Geleneksel olarak muhabbet kuşları yalnız yeşil ve sarı tonlarında bulunurken melezleme ve seçici üretim şekilleri ile onlarca değişik çeşitte muhabbet kuşu görmemiz mümkün hale gelmiştir. Bu kadar oldukca seçenek içinde ne olursa olsun sizin kişiliğiniz de yansıtan, size daha yakın gelecek bir muhabbet kuşu ne olursa olsun vardır. Bu muhteşem, sevecen ve akıllı canlılar sizin için iyi bir dost ve dost olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir