1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kanarya Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Kanarya Hastalık Belirtileri Nelerdir?
0

Kanarya hastalık emareleri, kanaryanızın hasta olup olmadığını anlama mevzusunda size destek olacaktır. Bazı semptomlar fark ettiğiniz anda mümkün olan en kısa sürede kanaryanızı veterinere götürmelisiniz.

Kanarya Hastalık Belirtileri

Kanarya Hastalık Belirtileri

Kanarya hastalık emareleri söz mevzusu olduğunda 24-48 saat içinde kuşunuz tedavi edilmezse ölebilir. Onun iyiliği için uzman teşhisi olmadan asla onu tedavi etmeye çalışmamalısınız. Aşağıdaki emareler, bir kanaryanın hasta bulunduğunu işaret eden durumlardır:

1. Kanaryanın Tüylerinin Kabarması

Kanaryalardaki en belirgin hastalık semptomu tüylerin kabarmasıdır. Kanaryanın tüylerinin kabarması, vücut sıcaklığındaki düşüş ile savaşım etmenin bir yoludur. Bundan dolayı kuşunuzun tüylerinin kabardığını görürseniz, vücut sıcaklığında bir düşüş bulunduğunu anlayabilirsiniz.

2. Kanaryada Canlılık Eksikliği

Kanarya hastalık emareleri içinde bir diğeri de kuşun canlılığını kaybetmesidir. Sıhhatli bir kanarya her daim canlıdır, devamlı şarkı söyler ve hareket eder. Fakat onun cansız bulunduğunu düşünüyorsanız ve uzun süre hareketsiz kalıyorsa, kuşunuzu veterinere götürmenizde yarar vardır. Ek olarak kanaryanın ötmeyi bırakması, onun hasta bulunduğunun ilk işaretidir.

3. Kanaryada Beslenme Eksikliği ve İshal

İştah kaybı ve susuzluk artışı, süratli kilo kaybı, ishal ya da dışkıda kan olması şeklinde durumlarda kuşunuzda bir sıhhat problemi var anlamına gelir. Ek olarak; kuşunuzun kursak bölümünde şişme ve kızarıklık da olabilir. Bu durum mantar şeklinde bir sorundan da kaynaklanabilir. Rahatsızlığın ne işe yaradığını idrak etmek için dışkı analizi yapılması şarttır. Bu aşamada veterinerden yardım almak gerekir.

Kanaryanızın sıhhatli ve refah içinde kalması için ona kaliteli kanarya yemleri sunmalı ve ara sıra kuş krakerleri ile beslenmesini çeşitlendirmelisiniz. Kanaryanıza sunacağınız kuş yemleri her daim taze ve gıda yönünden varlıklı olan ürünler olmalıdır.

4. Kanaryada Tüylerin Dağınıklığı ve Kaşıntı

Kanarya hastalık emareleri içinde bir başka mevzu da kanaryanın tüylerinin karışıklığı, tüylerin birbirine dolanmış olması ve tüy döküm zamanı olmadığı halde tüylerin aşırı dökülmesidir. Kanaryanızın tüyleri dökülüyorsa, kuşunuz devamlı kaşınıyorsa, sempatik dostunuz akar ya da bitlerden dolayı bu problemi yaşıyor olabilir.

5. Kanaryada Ruh Hali Değişimi

Kanaryanızın mahzun ya da mutsuz bulunduğunu görürseniz, onu dikkatlice inceleyin. Şu sebeple fark etmediğiniz bir problemi olabilir. Kuşunuzun kanarya kafesi için keyifli vakitler geçirmesi için yaşam alanına kuş oyuncakları dahil etmelisiniz. Öteki taraftan evcil kuşunuzda hapşırma, hırıltı, öksürme ve zor nefes alma şeklinde durumlar var ise tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan bir solunum yolu rahatsızlığından kuşku etmek gerekir.

6. Kanaryada Uyku Problemi

Uykusuzluk da kanarya hastalık emareleri arasındadır. Sıhhatli bir erişkin kanarya gündüz saatlerinde uyumaz. Kuşunuzun uyku düzeni değiştiyse, gözleri şiş şeklinde görünüyorsa, değişik bir sorundan muzdarip olabilir ve uykusuzluk problemi yaşayabilir.

Kanaryanızda bu biçim belirtilerin bir ya da birkaçını görüyorsanız, onu en kısa süre içinde bir uzmana götürmelisiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir