1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Sultan Papağanları Nasıl Eğitilir?

Sultan Papağanları Nasıl Eğitilir?
0

Sultan papağanları iyi mi eğitilir? Bu papağanların eğitim süreci, yeni kuş sahipleri tarafınca merak edilmektedir. Minik bir uygulama ve güzel bir eğitim sonucu sultan papağanlarını güzelce eğitebilir ve ona mükemmel numaralar öğretebilirsiniz. Sultan papağanlarının eğitimiyle ilgili bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Sultan Papağanları Nasıl Eğitilir? Nelere Dikkat Edilmeli?

sultan papağanı nasıl eğitilir

Sultan papağanlarını eğitmenin pek oldukça yolu vardır. Uzman papağan eğiticileri, eğitime başlamanız için rahat bir numara öneriyor: Sultan papağanına kendi ekseni çevresinde dönmesini öğretmek için kuş krakeri yada ödülünü dairesel bir hareketle hareket ettirin. Hayvan dönüşü takip etmeye adım atar ve işin sonunda ödülünü alır. Kısaca işin özeti, alıştırmak için ödüller vermeniz gerekmektedir.

Sultan papağanları iyi mi eğitilir diyenler için şunlardan da söz edelim: Kuş severler, sultan papağanı ile daha çok numara yapabilirler. Başlangıçta sultan papağanını hedefi takip etmesi, ayağını yada kanadını kaldırması için eğitebilirsiniz. Zaman içinde eğitime kuş oyuncakları ekleyebilir ve onlarla sürece devam edebilirsiniz. Sultan papağanı bu şekilde ufak, hafifçe nesneler getirmeyi yada nesneleri kuş kafesi içinden dışarı itmeyi öğrenir. Elbet bunun şeklinde birçok aktivite gerçekleştirebilir.

Sultan Papağanı Eğitiminde Unutulmaması Gerekenler

Sultan papağanları iyi mi eğitilir? Tüm kuşlar ve ufak hayvanlarda olduğu şeklinde stres faktörü onlar için mühim bir rol oynar. Yüksek sesler, başka evcil hayvanlar, fena bakım koşulları şeklinde faktörler, sultan papağanının aslına bakarsan duyarlı olan stres seviyesini zorlar. Hem de av hayvanlarıdır ve uygun inziva seçeneklerine gereksinim duyarlar. Çoğu zaman evlerinde çalılık isterler ve çalılıklarında favori bir yer ararlar. Bu aşamada kuşun davranışlarını, hangi tercihlere haiz olduklarını ve hatta hoşlanmadıklarını yakından gözlemlemek önemlidir.

Deneyimli eğiticiler, bir tıkırtı ile sultan papağanı eğitimindeki başarıyı onlarca defa bildirirler. Köpeklere benzer şekilde, tıklama sesi bir ödülle ilişkilendirilir ve davranış onaylanır, pekiştirilir ve istenirse geri çağrılır. Büyük bir sabır ve özveri ile hayvanların itimatını kesinlikle kazanabilir, onlara melodiler öğretebilir, çağrıldığında omzunuza inmelerini sağlayabilir ve oldukça daha fazlasını yapabilirsiniz.

Sahibi sultan papağanına karşı belirli bir derecede empati göstermelidir. Sultan papağanları oyuncak değildir, kısaca bir tek güzel ve keyifli şeyler yapsın diye var değiller. Biz insanlarla kesinlikle bağdaştırılabilecek, kuvvetli bir halde gelişmiş bir toplumsal davranışa sahipler. Baş tüyleri oldukça önemlidir. Utangaçlık yada isteksizliğin bir işaretidir. Tepe kaldırılmışsa ve tüyler dağılıyorsa, bu merak, açık fikirlilik ve esenlik anlamına gelir. Çalan bir müzik hoşlarına giderse, kafalarını dahi sallarlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir