1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?

Muhabbet Kuşu Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?
0

Muhabbet kuşu kaç günde yumurtadan çıkar sorusu muhabbet kuşu besleyen kişiler tarafınca dört gözle beklenen ve araştırılan bir sorudur. Muhabbet kuşu yavrularının yumurtayı çatlatarak çıkma süreleri ortalama olarak 18 günü bulmaktadır. Anne muhabbet kuşunun kuluçkaya yatma süresinin ortalama 18. gününde yavrular yumurtadan çıkmaya başlarlar. Anne muhabbet kuşlarının averaj kuluçka süreleri ise 20 gün civarıdır.

Yumurtadan çıkan yavrular son aşama ufak ve bakıma muhtaç haldedirler. Anne muhabbet kuşları yavrularının bakımını da üstlenerek son aşama yoğun bir döneme girer. Bu zamanda kuş sahibi kişilerin dikkatli davranması gereklidir.

Muhabbet Kuşu Yumurtası Boş Mu Dolu Mu Iyi mi Anlaşılır?

Muhabbet kuşu yumurtasının boş mu dolu mu bulunduğunu idrak etmek için evde yapılabilecek bazı yöntemler mevcuttur. Muhabbet kuşu sahibi kişiler, dişi muhabbet kuşları yumurtladıktan sonrasında bu yumurtanın içinde yavru olup olmadığını merak etmektedirler. Bundan dolayı yumurtaların içine bakabilirler. Yumurtaların içine bakarak dolu mu boş mu bulunduğunu idrak etmek için el feneri ya da lamba benzer biçimde bir ışık kaynağına gereksinim duyulur. Son aşama dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir işlemdir. Anne kuşu ürkütmeden ve sinirlendirmeden yumurtalar alınmalı ve ışık deposu yardımı ile içlerine bakılmalıdır. Eğer yumurtanın içinde yavru var ise ışık deposu yardımı ile kolaylıkla görülebilir.

Yumurtadan Yeni Çıkmış Muhabbet Kuşları

Hamile Muhabbet Kuşu Iyi mi Anlaşılır?

Hamile muhabbet kuşunu idrak etmek muhabbet kuşu besleyen kişilerin merak etmiş olduğu bir mevzudur. Çoğu zaman kuşlarının hamile bulunduğunu anlamış olmayan kişiler, bu süreçten habersiz oldukları için lüzumlu olan extra bakımları yapmamakta ve kuşların üreme sürecini habersiz bir halde olsa da baltalamaktadır. Bundan dolayı hamile olan muhabbet kuşlarının durumunu idrak etmek ve ona gore hareket etmek gereklidir. Muhabbet kuşu hamilelik durumunu öğrenmek için ilk olarak dişi muhabbet kuşunun hareketleri izlenmelidir. Çiftleşmeden sonraki günlerde 2 gün aralıklar ile yumurtlama işlemi gözlemlenir. 4 ile 6 içinde değişen sayıda yumurta meydana gelir. Yumurtlama işlemi bittikten sonrasında anne muhabbet kuşu derhal kuluçkaya yatar. Bu evrede de hamilelik anlaşılabilir. Anne kuşun hareketi azalmıştır ve çoğu zaman tüm hareket adam muhabbet kuşunda görülür. Bundan dolayı dişi muhabbet kuşları yumurtaların üstünden kalkmazlar.

Muhabbet Kuşu Ne Süre Yumurtlar?

Muhabbet kuşu yumurtlama zamanı 6. ayını doldurmuş muhabbet kuşlarında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzudur. Bundan dolayı 6. ayını doldurmuş muhabbet kuşları çiftleşmeye ve yumurtlamaya uygun hale gelmişlerdir. Doğru ortam ve güzel bakım sonucu kolaylık ile çiftleşebilen muhabbet kuşları, çiftleşme eyleminden 12 ile 15 gün sonrasında yumurtlamaya adım atar. Ve averaj bir muhabbet kuşu 4 ile 6 içinde yumurta dünyaya getirir.

Yavrusu Kaç Günde Yuvadan Çıkabilir?

Muhabbet kuşlarının yuvadan çıkma zamanları da muhabbet kuşu sahiplerinin merak etmiş olduğu konulardan biridir. Anne muhabbet kuşu tarafınca beslenmeye devam eden yavru muhabbet kuşları, yumurtadan çıktıkları andan itibaren annenin bakımına muhtaçlardır. Bu sebepten dolayı da kafesten çıkarılmaları önerilmez. Kafesin içinde gelişim süreçlerini tamamlamaları beklenmelidir. Yavru muhabbet kuşları kendi kendilerine yem yiyebilmeye başladıkları andan itibaren gelişmiş sayılırlar ve yuvadan kolaylıkla çıkarılabilirler. Gene de 6 aylık olana kadar yuvadan çıkarılsalar bile oldukça fazla dışarıda durmaması ve bir miktar uçtuktan sonrasında yuvaya geri götürülmesi gereklidir.

Yavru Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Yavrusu Kaç Günde Büyür?

Muhabbet kuşu yavrusu gelişme süreci, yavru kuş yumurtadan çıkmış olduğu ilk andan itibaren başlamaktadır. Yavru bakımı benzer biçimde etmenlere gore de değişim gösteren gelişme süresi, yavru bakımının iyi yapıldığı durumlarda ortalama olarak 1 aydır. Fakat gene de tamamen gelişmiş bir muhabbet kuşu olabilmesi için geçmesi ihtiyaç duyulan süre 6 ay civarıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir