1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Mutlu Olduklarında Ne Yapar?

Kediler Mutlu Olduklarında Ne Yapar?
0

Kediler kendilerini mutlu hissettikleri zamanlarda sergiledikleri davranışlardan bazıları şunlardır:

 • Uzun ve sesli bir şekilde miyavlamak
 • Kedilerin kendilerini yalayarak temiz tutmamaları, kendileri ile birlikte sahiplerini de yalayarak temizlemeleri
 • Patilerini gövdesinin altına sıkıştırarak oturması
 • Kuyruğunun dik durması
 • Gözlerin ani genişlemesi ve kulakları öne bakması
 • Sahipleri ile birlikte uyumaları
 • Öteki hayvanlar yada insanlarla oynamak istemesi yada oynaması
 • İştahının yerinde olması ve tertipli olarak mamasını yemesi ya da sahibinden fazladan mama istemesi

Bu durumların yaşanması, çoğu zaman kedilerin mutlu olduklarını gösteren davranışlarıdır. Sadece bunların haricinde kedilerin kendilerine hususi bir yazışma dilleri de mevcut olabilir. Bu yüzden kedilerini iyi tanıyan sahipleri, mutlu olduklarını kendilerine gösterdikleri öteki hususi davranışlar ile birlikte de kolaylıkla anlayabilirler.

Kediler Öpüldüğünü Anlamış olur Mı?

Kedilerin öpülmelerini hissettikleri, bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum değildir. Sadece genel olarak canlıların öpüldüklerini ve sevildiklerini hissedildiği bilinir. Eğer kediler, öpülmelerinden sonrasında burunlarını kendilerini öpen kişiye doğru uzatıyorlarsa öpüldüklerini hissettikleri düşünülür.

Kediler Konuşulanları Anlamış olur Mı?

Kedilerin insanların konuştuklarını anlayabildikleri, kanıtlanmış durumlar içinde yer almaz. Sadece kedilerin insanların konuştukları kelimeleri ayırt edebildikleri bilinir. Bilhassa 1 yaşını geçmiş kedilerin eğitimleri eğer hemen hemen yavru iken verilmişse, insanların konuştukları şeylerin bir kısmını kolaylıkla ayırt edebildikleri açıklanmıştır.

Kediler Mutlu Olunca Iyi mi Ses Çıkarır?

Kedilerin mutluluklarını belli etme durumlarından biri de çıkardıkları seslerdir. Bu yüzden de kedilerin mırlama ya da gırlama şeklinde çıkardıkları seslerden mutlu olabildikleri anlaşılabilir. Sadece her mırıltı mutluluk anlamına da gelmez. Eğer kedilerin çıkardıkları yüksek perdeli mırıldamalar mevcutsa, içinde olduğu durumlardan kedilerin mutlu oldukları kolayca anlaşılabilir.

Kedi İle Uyumak Sıhhatli Mı?

Kedilerle birlikte uyumak, doktorlar tarafınca tavsiye edilmeyen durumlardan biridir.  Kedilerin mutlu oldukları zamanlardan biri de aslına bakarsak sahipleri ile uyudukları zamanlardır. Şu sebeple her kedi konfor alanından çıkarak sahipleriyle yatmayı tercih etmez. Bu yüzden de kendileri ile birlikte uyuyan bir kediye haiz olan kişilerin talihli oldukları bilinir. Sadece kedilerin tüylerinin yutulma riskinin bulunması, bununla birlikte de hayvanların insanlardan değişik bakterileri taşımaları ve bu bakterilerden enfeksiyon kapma ihtimallerinin olması durumlarından dolayı çoğu zaman kedilerin yatağa alınmaması yada yatağa alınsalar dahi kedilerle uyunmaması gerektiği söylenmektedir.

Kediler Niçin Tüylerini Kabartır?

Kedilerin tüylerinin kabarmasının görülmesinden sonrasında, kedilerin kendilerini stres altında hissettikleri anlaşılmalıdır. Bu yüzden de kedilerin herhangi bir yerde tüylerini kabartmış halde görülmeleri, birinden ya da değişik bir canlıdan dolayı stres oldukları anlamına gelir. Bu yüzden de kedilerin sakinleşmesi amacıyla uğraşılması gereklidir.

Kedinin Mutsuz Bulunduğunu Iyi mi Anlarız?

Kedilerin mutsuz bir ruh hali içinde oldukları, çoğu zaman şu durumlar ile birlikte anlaşılır:

 • Kediler mutsuz hissettikleri zamanlarda kendilerini öteki insanlardan gizlemeyi tercih ederler. Bu yüzden de çoğu zaman insanoğlu ile yazışma oluşturmayı seven bir kediye sahipseniz ne olursa olsun öteki insanoğlu ile iyi mi bir yazışma kurduğuna dikkat edilmelidir.
 • Kedilerin miyavlamalarının daha sakin ya da sessiz olması çoğu zaman mutsuz olduklarını gösterir. Eğer fiziki bir sorunları yoksa ya da aç değillerse, kedilerin sessiz bir şekilde miyavlamaları mutsuz olduklarına işaret olabilir.
 • Saldırma eğilimi yada sahibi haricinde kalan insanlara karşı değişik sesler çıkarması ile birlikte daha agresif olması çoğu zaman kedilerin mutsuz olduğuna yorumlanan davranışları arasındadır.
 • Kediler her gün yaptıkları şeyleri yerine getirmiyorlarsa mutsuz oldukları için düzenlerini yerine getirmiyor olabilirler. Dışarı çıkarılmaya alışık kedilerde bu durum daha sık bir emare olarak görülür.
 • Gün içinde ya da belirli bir vakaya kuyruk sallama ile tepki veren kediler, eğer aynı şey yapıldığı vakit kuyruk sallamıyor ya da kuyruğunu değişik bir halde de olsa oynatmıyorlarsa, mutsuz olmalarından dolayı bunu yapmıyor olabilirler.
 • Uyuması ihtiyaç duyulan saatlerden daha azca ya da daha çok uyuyan kediler çoğu zaman mutsuz olduklarından dolayı bu durumda oluyor olabilirler. Kedilerin genel olarak gereksinimlerini duydukları uyku süresi, 12 ile 16 saattir. Tüm gününü uyuyarak geçirmeye başlamış kedilerin davranışlarına dikkat edilmesi gereklidir.
 • Kendilerini yalayarak temizleyen kediler, eğer kendilerine asla bakmamaya başlamışlar yada düzgüsel zamanda baktıklarından daha çok bakıyorlarsa, bu da mutsuzluklarının emaresidir.
 • Yiyecek yememe şeklinde bir tepki, çoğu zaman kedilerin kızgınlık dönemlerinde ve mutsuz oldukları zamanlarda ortaya çıkan tepkilerden biridir. Bunun yanında fazla yiyecek yiyen kedilerin de mutsuz olabilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Bilhassa adam kediler, mutsuz oldukları zamanlarda etrafa idrar püskürtme yöntemi ile kendilerini gösterebilirler. Sahiplerinin kendilerine bu yaptıklarını anlamaları gereklidir. Genel anlamda kızgınlıkta gösterilen bu tepki, adam kedilerin kızgınlığa girmemelerinden mutsuz olduklarını gösterdikleri bir tepki olarak da kabul edilir.  

Kediler Sahiplerine Karşı Ne Hisseder?

Kedilerin sahiplerine hisleri, bazen değişim izah edebilir. Kimi zaman kediler sahiplerine oldukca düşkün olabilirler. Sadece kimi zaman istedikleri bir durumu yapmamalarından dolayı kendilerine değişik duygular besleyerek bu tarz şeyleri göstermeyi tercih edebilirler. Kediler mutlu olduklarını gösteren durumlardan bazıları, sahiplerine karşı mırlamaları, kendilerinin karınlarına yatmaları, oyuncaklarını ya da avladıkları başka bir canlıyı sahiplerine getirmeleri ile birlikte sahipleri ile oynama isteklerinin olması ve sahiplerinin yanından ayrılmak istememeler de mutluluklarını gösteren durumlar içinde yer alır.

Ek olarak Bakınız: Kedilere Kilo Aldırmak İçin Yapılması Gerekenler Neler?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir