1. Anasayfa
 2. Kediler

Yavru Kediler Ne Zaman Su İçmeye Başlar?

Yavru Kediler Ne Zaman Su İçmeye Başlar?
0

Yavru kedilerin su içme zamanı, ilk kere kedi bakımını üstüne alan kişilerin merak etmiş olduğu bir mevzudur. Yavru kediler, doğumdan sonraki ilk haftalarda anne sütü haricinde bir gıda ihtiyacı duymazlar. Yavru kedilerin su içmeye başlama dönemleri anne sütünden kesildikleri dönem ile adım atar. Bu yüzden yavru kediler belirli bir yaşa ve olgunluğa gelene kadar onlara su içmesi için baskı yapılması doğru değildir. Yavru kedilerin su içme zamanı, çoğu zaman doğumdan sonraki 4 haftayla beraber adım atar. Ilkin anne sütünden kesilen yavru kediler, sonrasında kendileri için ideal olan temiz suları içmeye başlarlar. İlk kere yavru kedi beslemeye başlamış olan kişilerin bu tür durumlarda iyi mi davranması icap ettiğini iyi bilmesi gerekir.

Yavru Kediye Ne Zaman Su Verilir?

Yavru Kediye Ne Zaman Su Verilir?

Yavru kediye su vermek için telaşlı olunmaması gerekir. Yavru kediler doğumdan sonrasında ilk haftalarda annelerinin bakımına ve yardımına muhtaçtır. Bu süreçte hayata ve kendi bedenlerine dair pek fazlaca detayı annelerinin yardımı ile öğrenirler. Kediler anne sütü içtikleri dönemde ek olarak su içme ihtiyacı duymazlar. Şundan dolayı anne sütü, kedilerin ilk haftalardaki gelişimi ve beslenmesi için en temel bileşenlere esasen haizdir. Bu yüzden yavru kediler anne sütünü bırakmaya başladıkları dönemde beslenmenin yanında su içmeye de gerekseme duyarlar.

Öteki memeli canlılarda olduğu benzer biçimde kedilerde de anne sütü fazlaca varlıklı bileşenlere haizdir. Anne kedinin sütü, yavru kedilerin bağışıklık sistemini güçlendirici ve genel sıhhat durumunu destekleyici özelliklere haizdir. Bu kapsamda süt içinde varlıklı vitamin ve mineraller olduğundan dolayı yavru kediler belirli gelişim seviyesine ulaşana kadar su içme ihtiyacı duymazlar. Meydana getirilen araştırmalara nazaran yavru kedilerin bazılarında doğumdan sonraki 6. haftaya kadar anne sütü içtikleri görülmüştür. Dolayısıyla minimum 4 en fazla 6 haftadan sonrasında yavru kediler anne sütünden kesilir ve su içmeye adım atar.

Yavru Kedilerde Susuzluk Emareleri Nedir?

Yavru kedilerde susuzluk olması halinde bazı fizyolojik ve ruhsal emareler ortaya çıkabilir. Doğumdan sonrasında 4 haftayı geride bırakmış şu demek oluyor ki 1 aylık olan kediler, mama ile beslenebilir ve su içebilir. Anne sütünü içtikleri dönemde herhangi bir su ihtiyacı olmayan yavru kediler, bu tür gereksinimleri esasen anne sütünden karşılamaktadır. Dolayısıyla anne sütünün yanında kedilere ek olarak su vermeye gerek kalmamıştır. Anne sütünü bırakan kedilere ise ne olursa olsun su verilmesi gerekir. Şundan dolayı yavru kedilerin genel sağlıkları için gün içinde belirli oranda su tüketmeleri fazlaca önemlidir. Yavru kedilerde en sık görülen susuzluk emareleri şunlardır:

 • Yavru kedinin ağzının kuruması
 • Süratli nefes alıp verme
 • İştahsızlık
 • Hareketliliğin azalması
 • Uzun soluklu uyku ve depresyon
 • Oyun oynamayı bırakması
 • Hareketlerde yavaşlık

Bu tür emarelere dikkat ederek kedilerin uzun süreden beri su içip içmediği anlaşılabilir. Yavru kedilerin sıhhatli bir halde gelişim gösterebilmeleri için su tüketmelerine destek olmak gerekir. Bu yüzden temiz kapta ve hijyenik olan suları vererek yavru kedilerin su içme ihtiyacı karşılanabilir.

Yavru Kediler Niçin Su İçmez?

Yavru Kediler Neden Su İçmez?

Yavru kedilerin suyu reddetmesi durumunda bazı detaylar üstünde durulması gerekir. Eğer anne sütünden kesilmiş ve mama ile beslenmeye başlamış bir yavru kedi sahiplendiyseniz su içmesine itina göstermelisiniz. Siz yavru kedi için lüzumlu su takviyesini sağladığınız halde kedinin su içmediğini ve suyu reddettiğini fark ediyorsanız bazı kriterleri göz önünde bulundurmalısınız. Eğer bir kedi suya ihtiyacı olması durumunda su içmeyi reddediyorsa hijyen mevzusunda endişeler yaşıyor anlama gelir. Su kabı temiz olmayan kediler, suyun hijyenik olmaması yada içine değişik şeyler karışması sebebiyle su içmeyi reddedebilir. Bu yüzden mama ve su kaplarının belirli aralıklarla değiştirilerek temiz hale getirilmesi son aşama önemlidir.

Hazır su ile çeşme suyu kedilerin damak tanıda nazaran de farklılık gösterir. Su kabından yada sudan değişik kokular gelmesi, kedilerin su içmemeye başlamasına niçin olabilir. Ek olarak kediler genel olarak tadını ya da kokusunu beğenmedikleri suyu tüketmekten vazgeçebilir. Su içmeyi reddetmek kedilerde fazlaca sık karşılaşılan bir durum değildir. Sadece kedinin beslenmesi haricinde tertipli olarak su tüketmesi de mühim olduğundan bu mevzuda kedi sahiplerinin üstüne düşen görevleri yerine getirmesine dikkat edilmelidir.

Yavru Kedilerin Gelişim Süreci

Yavru kedilerde gelişim, ilk etapta anne kedinin yardımı ile adım atar. Fizyolojik dünyayı ve kendi bedenlerini anne kedi yardımıyla tanıyan yavrular, anne sütüyle süratli bir gelişim gösterebilirler. Kediler minimum 4 haftalık olana kadar anne sütü ile beslenirler. Fizyolojik gelişme bu zamanda son aşama hızlıdır ve kediler beslenme ile dışkılama mevzusunda yeni beceriler öğrenirler. Doğumdan sonraki ikinci ay ise kedilerin anne sütünden kesilip öteki besinlere yöneldikleri bir süreci anlatır. Bu süreçte kedilerde karakter oturur ve bazı davranış kalıpları gelişir.

Kedilerde doğumdan sonraki üçüncü ayda annelerinden ayrılırlar ve bağımsızlıklarını kazanırlar. Kediler bu süreçte toplumsal hayatta kendi başlarına durma becerisine haiz oldukları için yaşamlarını bu şekilde sürdürebilirler. Kedilerin bakımını üstüne alan kişiler bu tür gelişim süreçlerine nazaran üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmelidir. Bilhassa yavru kedilerin su içme zamanı mevzusunda gelişim sürecini takip etmeli ve doğru zamanda su vermelidir. Kedi sahipleri doğumdan sonraki ilk 4 hafta süresince yavru kediye su verme mevzusunda ısrar eden olmamalıdır.

Ek olarak Bakınız: Yavru Kediler Kakasını Ne Çoğunlukla Yapar?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir