1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde Fip Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde Fip Belirtileri Nelerdir?
0

Kedi fip hastalığı, koronavirüs salgınından sonrasında daha çok gündeme gelen bir bulaşıcı hastalıktır. Kedi Enfeksiyöz Peritoniti olarak adlandırılan bu viral hastalık, koronavirüsle beraber ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İnsan sağlığını negatif etkileyen ve dünya genelinde salgına neden olan koronavirüs ailesine mensup bu virüs kedilerde bir takım enfeksiyona sebep olmaktadır. Kedilerde fip hastalığının emarelerine bakarak bu virüslerin sıhhat problemi yaratıp yaratmadığı anlaşılabilir. Çoğu zaman insan sağlığı yönünden risk teşkil etmeyen bu hastalığın bulaşma yolları bellidir. Bu yazımızda kedilerde fip emareleri, teşhis ve tedavi şekilleri hakkında detaylı detayları bulabilirsiniz.

Kedilerde Fip Hastalığı Nedir?

Kedilerde fiğ virüsü, koronavirüs ailesine bağlı bir virüs olup bulaşıcı bir hastalığa niçin olmaktadır. Bağışıklığın düşmesi ile beraber kedilerde karın zarında sıvı birikmesi sonucu ortaya çıkan tehlikeli bir hastalıktır. Feline İnfektious Peritonitis olarak malum ve adını bu terimin ilk harflerinden alan fip hastalığı kedinin yaşamını negatif etkisinde bırakır. Evcil ve yırtıcı kedilerde tespit edilen bu hastalık ölümcül olabilir. Meydana getirilen araştırmalara nazaran kedi koronavirüsü olarak da adlandırılan fip hastalığı çoğu zaman 2 yaşından minik ve 13 yaşından büyük kedileri negatif etkisinde bırakır.

Bu tür kediler tıpkı koronavirüste olduğu şeklinde risk grubu teşkil etmiş olduğu için fip hastalığından ölümcül neticelerle karşılaşabilirler. Meydana getirilen araştırmalar kapsamında fip hastalığını ıslak ve kuru olmak suretiyle iki değişik türü vardır Kedilerde ıslak fip hastalığı, kedinin karın ve göğüs bölümünde sıvı birikmesi ile kendini gösterir. Öte taraftan kuru fip hastalığı ise iç organlarda nodüler büyümelere sebep olur. Temas ve dışkı yolu ile fip hastası bir kediden öteki fip hastası bir kediye bulaşan bu hastalık son dönemde giderek artmıştır. Kedi koronavirüsü olarak malum fip, bilhassa barınaklarda ve sokak kedilerinde yaygın bir halde görülmektedir.

Kedilerde Fip Hastalığının Belirtileri Nedir?

Ek olarak Kedilerde fip emareleri, ilk başta solunum ve sindirim sistemlerinde yaşanmış olan problemler ile kendini gösterir. Bununla beraber dışkı ile yayılmış olduğu için kedilerde boşaltım organları üstünde ciddi negatif etkisinde bırakır yaratabilir. Son yıllarda hızla yayılan ve bulaşıcı bir hastalık haline gelen fip, kedinizin yaşamında ölümcül sonuçlara niçin olabilir. Bu yüzden fip hastalığını denetim altına alabilmek için ilk olarak kedilerde şu tür belirtilerin olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir:

 • Yüksek ateş problemi
 • Bilhassa karın bölgesinde sıvı birikimi ve ödem
 • Aşırı kilo kaybı
 • Stres kaynaklı tepkiler
 • Halsizlik ve bitkinlik
 • Kedinin görme yetisinde azalma
 • Nezle ve burun tıkanıklığı
 • Uzun soluklu sonumun güçlüğü
 • Bir türlü geçmeyen göz sulanması
 • Doku reaksiyonları

Bu tür emareleri gören kedi sahiplerinin zaman kaybetmeden uzman veteriner hekim hekimle iletişime geçerek kediyi muayene ettirmesi gerekir. İnsanlara bulaşmadığı malum fip hastalığı mevzusunda kaygı duyulmasına gerek kalmamıştır. Sadece kedi koronavirüsü olarak malum bu hastalık bilhassa risk grubundaki kedilerde ciddi sıhhat problemlerine yol açabileceği için ciddiye alınmalıdır.

Kedilerde Fip Hastalığı Teşhisi

Kediye fip hastalığı tanısı koyulabilmesi için ilk olarak uzman veteriner hekim doktor tarafınca muayene edilmesi gerekir. Fip hastalığını emaresi, kedilerde pek fazlaca değişik hastalıkla benzer olduğundan anlaşılması zor olabilir. Mesela kedilerin karın boşluğunda sıvı birikmesi daima fip hastalığı olduğu anlamına gelmez. Kedinin fip hastası olup olmadığını idrak etmek için ilk olarak uzman veteriner hekim doktor muayenesi şarttır. Bu kapsamda kedide teşhis için karın boşluğundan yada göğsünden sıvı alınır. Kan tahlili sonucunda kedide koronavirüs tespit edilebilir fakat bu tanı da kati olarak fip hastalığını teşhis etmekte kafi değildir. Bu bakımdan bir kedide hem koronavirüs olup hem de fip emareleri var ise, fip hastalığı şüphesi olarak değerlendirilir. Böylelikle fip hastalığının kati tanısı hakkında çıkarımlarda bulunmak mümkündür.

Kedilerde Fip Hastalığı Iyi mi Bulaşır?

Kedi fip hastalığı bulaşıcı olduğundan her kedi sahibinin kesinlikle dikkatli olması gerekir. Hastalığı taşıyan kediler ile sıhhatli kediler fizyolojik temasa girdiğinde fip virüsü fazlaca rahat halde bulaşabilir. Taşıyıcı kedilerle temas kuran sıhhatli kediler, kısa sürede fip hastalığı yaşama riski yüksektir. Meydana getirilen araştırmalara nazaran risk faktörleri ve fip hastalığı bulaşıcı bilgileri şunlardan oluşur:

 • Taşıcıyı kedilerle direkt temas
 • Taşıyıcı kedinin kullandığı oyuncak ve eşyalarla temas
 • Sıhhatli kedinin bağışıklık sisteminin baskılanması
 • Barınak, bakım evi şeklinde kedilerin kalabalık olduğu ortamlar
 • Stres
 • Kortizon ilaç kullanımı
 • Ameliyat yada tedavi sonrası virüsün mutasyona uğraması

Evcil hayvan sahiplerinin kedilerinde fip hastalığını önlemek amacıyla bu tür kriterlere dikkat etmeleri gereklidir. Fip hastalığında kedinin bitkin ve halsiz olmasının yanı sıra karnında ödem oluşması en mühim emareler içinde yer almıştır. Veteriner hekim doktor kedide fip hastalığını ne kadar erken teşhis ederse bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar ile antiviral ilaç kullanarak kedinin virüslerle savaşmasını sağlayabilir.

Kedilerde Fip Hastalığı Iyi mi Tedavi Edilir?

Kedilerde fip hastalığının tedavisi ilk olarak kedinin hijyenik bir ortamda yaşamasını sağlamayla adım atar. Fip teşhisi konulmuş olan kediler temiz ortamda başka bir kediden uzak şu demek oluyor ki izole bir halde tutulmalıdır. Etkili tedavi şekillerinde antiviral ve bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar kullanılır. Böylelikle kedinin fip virüsü ile savaşması sağlanarak ortalama 10 gün içinde virüsün tamamen yok edilmesi söz mevzusu olabilir. Bu süreçte kedilerde fip emareleri yakından takip edilmeli ve iyileşme durumuna nazaran ilaç tedavisi kesilmelidir.

Ek olarak Bakınız: Yavru Kediler Ek Gıdaya Ne Vakit Geçer?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir