1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?
0

Kedi kumu kullanmak için şu adımları seyredebilirsiniz:

 • Ilk olarak kedinizin hela kabını 27cm. yüksekliğe ulaşana kadar kedi kumları ile doldurun.
 • Kedi kumu kabındaki katı atıkları tertipli ve periyodik olarak bir kürek ile kedi kumunu temizlemelisiniz.
 • Topaklanan, kirlenen kedi kumları muhakkak wcye değil çöpe atılmalıdır.
 • Eksilen kum miktarı 7 santimetre’ye ulaşıncaya kadar tertipli olarak yeni kumla tamamlanmalıdır.
 • Kedinizin kum kabını belirli aralıklarda boşaltarak yıkayıp temizlemeniz, evcil hayvanınızın sağlığı açısından oldukça önemlidir.
 • 15 gün kullanılması tavsiye edilir.

Kedi Tuvaleti Hazırlama

Kedi tuvaleti hazırlama evcil hayvanınızın büyüklüğü bakımından gerçekleştirilir. Evcil hayvanınıza uygun büyüklükte açık kedi tuvaleti almanız tavsiye edilir. Kediler çoğu zaman açık hela kullanmayı sever. Kedi tuvaletini ideal oranda kedi kumu ile doldurarak hazırlayabilirsiniz. İnce yapılı kedi kumları minimum 7 santimetre, kalınca yapılı kedi kumları minimum 9 santimetre. olmak suretiyle doldurulmalıdır. Kum yüksekliği kedinizin sıhhatli, rahat hareket edebileceği yükseklikte olmalıdır.  

Kedi Kumu Temizleme

Çoğu zaman Kedi kumunu temizleme işlemi tuvaletini hazırlamak kadar kolay ve pratiktir. Kedi kumunun kirli ve temiz olandan ayırt ederek doğru, sıhhatli şekilde temizlemeniz gerekir. Kedilerin kumunu temizleyerek daha uzun süre kullanabilirsiniz. Kedi kumları temizliği evcil hayvanınızın hijyenik, sıhhatli şekilde büyümesini sağlarken eve gelen fena kokuların yayılmasının da önüne geçer. Kumu temizlemek için kedi hela küreği ve birçok poşeti yanınızda bulundurmalısınız. Kapta bulunan kürek yardımıyla kumu hafifçe hareketlerle eşeleyerek kirli kum topaklarını çöp poşetlerine koymanız gerekir. Kum temizliği sonrasında hela kabına tekrardan 7cm-  9cm olacak şekilde kum ilave etmelisiniz. Her gün tertipli olarak kum temizliği yaparak; sizin ve kediniz için daha sıhhatli, hijyenik, hoş kokular yürüyerek bir ortam sağlayabilirsiniz.

Kedi Kumunu Değiştirme

Kedinizin kumunu değişiklik yapma kedinizin hijyenik ortamda tuvaletini yapması ve evin organik, hijyenik, sıhhatli dokusunun korunması için gereklidir. Kedilerin kumunu belirli aralıklarda değişerek kum temizliğini artırabilir; evcil hayvanınızın sıhhatli, steril ortamda büyümesine yardım edebilirsiniz. Her gün tertipli olarak temizlenen kum bir buçuk ayda ayda ya da birkaç gün aralıklarla temizlenmelidir. Kedi kumunu değiştirebilmek için yanınıza büyük bir çöp torbası alabilirsiniz. Çöp torbasının yanı sıra temizlik malzemeleri, kedi kumları değişiklik yapma işlemini daha kolay ve ergonomik hale getirir. Kedilerin hela kabında bulunan kedi kumu tamamen çöp poşetine boşaltılır.  

Wc kabı deterjan ile yıkanmalıdır. Wc kabı üstünde herhangi bir deterjan kalıntısı kalmayacak şekilde bolca duru su ile yıkanarak durulanmalıdır. Sonrasında kurulanarak aynı seviyede kedi kumu tekrardan bu kaba boşaltılmalıdır. Kedi kumuna kedi tuvaleti koku giderici ilave ederek kumun uzun süre fresh kokmasını sağlayabilir; evinizin organik kokusunu değiştirmeden sıhhatli, hijyenik şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz. Sempatik kedi dostlarınıza daha sıhhatli ve hijyenik hela ortamı sağlamak için muhakkak kedi wcye hazırlama, kedi kumları temizleme ve değişiklik yapma işlemlerini tertipli olarak doğru, sıhhatli şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Kedi kumu kullanımı kedinizin sıhhatli ev ortamında büyümesi için oldukça önemlidir. Kediler hela mevzusunda öteki hayvanlara nazaran daha titiz canlılardır. Kumlara yavaşça işeyerek küçük çukur açtıktan sonrasında tuvaletini icra eden kediniz, işi bittiğinde aynı özenle açmış olduğu küçük çukuru kapatır. Bu özelliğinden dolayı hayvan severler tarafınca oldukça sevilen ev ortamına kolay şekilde adapte olan kediler alışmış olduğu, keyif alınmış olduğu, hijyenik ev ortamında daha oldukca mutlu olur.

Wc mevzusunda oldukça kırılgan davranan sempatik kedi dostunuzu kedi kumu yardımıyla evde kolayca bırakarak rahat hareket etmesine yardım edebilirsiniz. Kedilerin kumunu kedinizin hela ihtiyacını karşıladıktan sonrasında hijyenik, sıhhatli şekilde büyümesine yardım eden oldukça mühim bir alternatiftir.  Hayvan sahipleri tarafınca oldukça tercih edilen kedi kumları evde doğru, sıhhatli şekilde kullanıldığında evcil hayvanınızın steril rahatça yaşamasını sağlar.

Kedi Kumu En Etkili Şekilde Nasıl Kullanılır?

Aşağıda belirttiğimiz Kedi kumunu en etkili şekilde kullanmak için şunları yapabilirsiniz:

 • İlk olarak uygun bir kum kabı ve kürek alın.
 • Kum kabını en doğru yere konumlandırarak kedinize hela eğitimi verin.
 • Kum ve kabını tertipli olarak temizlemeniz gerekir.

Kedi Kumları

Kedi kumları kedilerin hela ihtiyacını en uygun, hijyenik koşullar içinde gerçekleştirmesini elde eden mühim bir üründür. Yavru kedilere verilen hela eğitimi sonrasında kedi kum kabı ve kafi oranda kum ile hela gereksinimlerini sıhhatli, doğru rahat şekilde gerçekleştirebilirler. Evin öteki aile üyelerinin yanı sıra patili dostlarınızın hijyen koşulları altında yaşamasına destek vermek için sıhhat ve hijyen testlerinden geçirilen kedi kumlarını tercih etmeniz gerekir. Kedi kumu içinde en oldukca topaklanan kumlar tercih edilir.

Hammaddesi bentonit kil olan kedi kumu ıslandığında kil olduğundan taneler birbirine yapışarak kedinizin tuvaletini yaptığını gösterir. Bu alanı kolaylıkla temizleyerek öteki kumlardan arındırabilirsiniz. Bu sayede kum kullanımını fazlalaştırarak kedinizin daha hijyenik, sıhhatli bir ortamda hela ihtiyacını gidermesine yardım edebilirsiniz. Evcil hayvanlarınıza için değişik kum kabı gerektiği için kedi kum kaplarını hijyenik şekilde, nerede ve iyi mi kullanmanız gerektiği mevzusunda data sahibi olmalısınız. Oldukça kolay ve ergonomik şekilde kullanabileceğiniz kedi kumu ürünleri ile kedinizin hela ihtiyacını hijyenik, sıhhatli ortamda karşılayarak sıhhatli gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Ek olarak Bakınız: Kedilerde Rahim İltihabı Emareleri Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir