1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilerde İç ve Dış Parazitlerin Belirtileri

Kedilerde İç ve Dış Parazitlerin Belirtileri
0

Kedilerde en sık karşılaştığımız sorunların başlangıcında iç ve dış parazitler gelmektedir. Bilhassa yavru kedilerde ve sokak kedilerinde bu parazitler oldukça yaygındır. İç parazitler ve dış parazitler olarak başlıca iki ana grupta ele aldığımız bu problem hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. Kedilerde yer edinen iç ve dış parazitler ile bu parazitlerin olası emarelerini ele alacağız.

Parazitleri, klinik anlamda genel olarak sınıflandırmak gerekirse iç ve dış parazitler olarak sınıflandırabiliriz. İç parazitler vücudun içinde çeşitli organlara, dokulara yerleşerek yaşayan ve yaşamı negatif etkileyen parazit türleridir. Dış parazitler ise vücudun içine girmeden dış yüzeyde deri üstünde ve tüyler içinde yaşayarak negatif etkisinde bırakır gösteren parazitlerdir. Örnek vermek gerekirse; iç parazitler için bağırsak parazitleri, akciğer parazitleri, kalp kurdu başlıca sayılabilir, dış parazitler içinse pire, kene, uyuz şeklinde örnekler söylenebilir.

Parazitlerin emarelerine geçecek olursak öncelikli olarak iç ve dış parazitler değişik emarelere niçin olabilir. Bunun yanında hem iç hem de dış parazitlerin birçok değişik türü bulunmaktadır. Bu türlerin genel olarak ortak emareleri olabileceği şeklinde spesifik emareleri de vardır. Bundan dolayı her paraziti kendi başlığı altında incelemek ve ona gore emareleri konuşmak en doğru olanıdır. Bunun yanında parazitin yerleştiği organ ve dokuya gore de değişik emareler ortaya çıkabilmektedir. Fakat genel olarak hangi emareler parazitlerden kaynaklanabilir? Parazitlerin genel emareleri nedir? Kedilerde ne şeklinde sıkıntılar oluşturur? Bunlardan bahsedeceğiz.

Kedilerdeki Bazı Parazitler ve Yerleşim Bölgeleri

Resimde görüldüğü şeklinde iç ve dış parazitler kedilerde birçok doku ve organa yerleşebilmektedir. Vücutta birçok doku ve organa spesifik parazit türü vardır ve bunların her birisini kedilerde görebilmekteyiz. Kulak bölgesinden, başlayarak dış parazitler tüm vücutta yayılım gösterebilmektedir. Kulak bölgesinde kulak uyuzu isminde olan otodectes türünü sıkça görmekteyiz. Gene pire, kene tüm vücutta görülebileceği şeklinde, pireler bilhassa sırt bölgesinde daha yaygın görülür.

Kedilerde enfestasyona yol açan iç parazit türlerinin birçoğu bağırsaklara yerleşmektedir. Fakat bunun yanında yiyecek borusu, kalp, akciğer, damar sistemi, mide şeklinde organ ve dokularda da iç parazitler görülmektedir. Toxocara, echinococcus ve taenia türleri mühim iç parazitler içinde sayılabilir.

Kedi Parazitleri
Kedilerde İç ve Dış Parazitler

Kedilerde Dış Parazitlerin Belirtileri Nedir?

Kedilerde dış parazitlerin emareleri içinde tüylerin matlaşması, kaşıntı, deri üstünde kızarıklık, deri üstünde alerji bulguları, tüy dökülmesi, dermatit ve deri renginde değişme öncelikli olarak sayılabilir. Doğal olarak ki yol açan parazite gore belirtilerin ve lezyonların yoğunluğu, sertliği ve etkilenen bölgeler değişim izah edebilir.

Kedilerde görülen dış parazitlerin en mühim emareleri şunlardır.

 • Parazit ve parazite ilişkin kalıntıların deri üstünde ve tüyler içinde görülmesi
 • Deri üstünde ve vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntı
 • Deri üstünde pullanma ve kızarıklık
 • Tüylerde matlaşma ve tüy dökülmesi

Bunun yanında kene, bit, pire şeklinde dış parazitler belirtilerinin yanında kendileri de kolaylıkla görülüp, tespit edilebilecek parazitlerdir. Dikkatli bakıldığında kedi ve köpek sahipleri bu parazitleri kolaylıkla tespit edebilir. Bundan dolayı bilhassa saydığımız emarelere benzer emareler söz mevzusu ise tüylerin altına ve deri üzerine dikkatli bir halde bakmanızı tavsiye ederiz.

Bilhassa kene şeklinde bazı parazit türleri kan emdiği için deri üstündeki belirtilerin yanında genel emarelerde meydana gelebilir. Ek olarak dış parazitler bazı hastalıkları bulaştırabilir. Bu durumda dış parazite bağlı olarak meydana gelen hastalığa ilişkin emarelerde görülmeye adım atar.

Kedilerde İç Parazitlerin Belirtileri Nedir?

İç parazitlerin oldukca fazla emaresini saymak mümkündür. Şundan dolayı bu parazitler genel anlamda sindirim sisteminde bağırsak içine yerleşmek ile birlikte karaciğer, akciğer, kalp, beyin şeklinde birçok doku ve organa da yerleşebilmektedir. Bundan dolayı yerleştiği organa gore emare verir. Genel olarak iç parazitlerin emarelerinden bahsedecek olursak; iştah azalması, kilo kaybı, kusma, ishal, karında şişlik, kanlı dışkılama, dehidrasyon, öksürük emareler içinde sayılabilir.

Dediğimiz şeklinde parazitin türüne gore oldukca fazla emare görmek mümkündür. Bilhassa yavru kedilerde bağırsak parazitleri daha oldukca görüldüğünden karında şişlik, ishal, kusma ve kanlı dışkılama parazit kaynaklı olabilir. Buna dikkat etmek gerekir. Yavru kedilerde parazit kaynaklı enfestasyonlar oldukca daha şiddetli seyretmekte ve ciddi sorunlara niçin olabilmektedir.

Kedilerde görülen iç parazitlerin en mühim emareleri şunlardır.

 • Mama tüketmesine karşın kilo alamama
 • Yavru kediler için gelişme geriliği
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Bilhassa yavru kedilerde karın bölgesinde şişlik
 • İshal, kusma, kanlı dışkılama şeklinde sindirim sistemi emareleri

Özetlemek gerekirse iç parazitlerin en büyük emareleri (bilhassa sindirim sistemine yerleştiklerinden dolayı) karın bölgesinde şişlik ve kilo kaybıdır. Bilhassa gelişme dönemindeki kedilerde kilo kaybı olmayabilir fakat bu kedilerde kilo alma azalmıştır yada durmuştur.

Tavsiyeler

 • Parazitler tüm kedilerde her yaşta ve mevsimde görülebilir, bundan dolayı daima bu bilinçte olmak ve bu durumu bilmek gerekir.
 • Parazitler hem kedinizin sağlığı hemde kendi sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Tertipli olarak iç ve dış parazite karşı uygulamaları veteriner hekim hekiminize yaptırmayı unutmayınız.
 • Kedinizin dışkısında yada kusmuğunda parazit gördüğünüzde derhal veteriner hekim hekiminize başvurunuz. Bununla beraber yukarıda saydığımız emarelerde de gene veteriner hekim hekime müracaat yapmanız doğru olacaktır.

Kedilerde iç ve dış parazitler devletimizde oldukça yaygın olarak gözlenmektedir. Bunun en büyük sebepleri içinde kedi ve köpeklere pişmemiş et ve sakatat verilmesi sayılabilir. Bu mevzu hakkında sitemizde değişik mevzularda bilgiler vermekteyiz. Fakat gene de oldukca mühim bir mevzu olduğundan hatırlatmak istedik. Kedi ve köpeklerinize asla pişmemiş et ve sakatat vermeyiniz. Bir tek evcil kedi ve köpeklere değil, sokak kedi ve köpeklerine de kesinlikle verilmemelidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir