1. Anasayfa
 2. Kediler

Yavru Kediler Nasıl Oyun Oynar?

Yavru Kediler Nasıl Oyun Oynar?
0

Yavru kediler ile oyun oynamak onların bilişsel gelişimine ve sosyalleşmesine büyük katkı elde eden bir durumdur. Kedilerle interaktif bir halde oynamak yalnız keyifli bir aktivite olmakla kalmıyor, bununla beraber her yaştan kedi için kıymetli bir hareketlilik seansı kazandırmış oluyor. Bununla beraber kedilerle oynamak, insan ile kedi arasındaki bağları güçlendiriyor, bu da hem kedinin hem sahibinin iyiliği için mühim bir maneviyat haline geliyor. Kedinin sahibi ile oynadığı oyunlar, avcılık içgüdülerini tetikler ve etken bir yaşam sürmesine destek olur. Yavru kediler ile oyun oynamak onların kilo dengesini sağlayabilmek için oldukca mühim bir durumdur. Oyun oynamak kedilerin negatif enerjilerini dışa vurarak rahatlamalarını da sağlar. Gerilmiş, kızgın ve mutsuz kedilerle oyun oynamak onların negatif duygularından kurtularak mutlu olmalarını sağlamaya destek olan bir durumdur.

Yavru Kedilerle Oynanabilecek Oyun Türleri

Yavru kediyle birlikte oynanan oyunlar genel olarak onların avcılık içgüdülerini tetikleyen oyunlardır. Yavru kediler avcılık içgüdülerinin ortaya çıkarılmasından oldukca hoşlanırlar. Zıplama, soruşturma ve koşma aktiviteleri gerektiren tüm etkinlikler kedilerin olmazsa olmaz oyunlarında yer alır. Yavru kedilerle oynanabilecek oyun türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Atma ve Soruşturma Oyunları: Top, yün yumağı benzer biçimde yumuşak ve kediyi rahatsız etmeyecek olan cisimleri fırlatarak kedinin bu cisimleri yakalaması sağlanarak kedinin enerjisini dışarı atması sağlanır.
 • İp ve Tüyler: İp ve tüyler ile oynanan oyunlar kedilerin oldukca hoşuna gider.
 • Tablet Oyunları: Tıpkı yeni nesil çocuklar benzer biçimde, artık günümüz kedileri de teknoloji ile oldukça samimi hale gelmiş durumdalar. Yalnızca kediler için tasarlanmış olan kedi uygulamaları mevcuttur.
 • Lazer ve Işık Yansımaları: Herhangi bir yüzeye lazer ya da ışık yansıtmak kedilerin duvardaki yansımaları takip ederek onları yakalaması ile oynanan kedilerin favori oyunları içinde yer alır.
 • Buruşturulmuş Kağıt: Kediler, bilhassa buruşturulmuş kağıt ya da naylonun çıkardığı sese tav olurlar. Oyunun kedi sahibi açısından daha keyifli geçmesi için kolayca dağılmayan ve yıpranmayan bir kağıt yumağı yapılmasında yarar vardır.

Kedilerin Oyun Seansı Nasıl Bitirilir?

Kedilerin oyun seansı bitirilirken oyun oynadığı en etken süre belirlenmelidir. Kedi hemen hemen enerjisini atmadan oyunu bitirmeye çalışmak onun oyun oynama isteğini daha da kuvvetlendirir ve oyunu bitirmemek için inatlaşmaya adım atar. Oyunun düzeninin bozulması sonucunda kedi mutsuz olabilir. Oyun seansını bitirmenin en iyi vakti, 10-15 dakika süresince etken bir halde oynadıktan sonraki anlardır. Kedi zaferini de elde ettiyse aslına bakarsan kısa bir süre içinde ilgisi kaybolacak ve oyun oynamaya karşı ilk dakikalardaki kadar istekli olmayacaktır. Oyun seansı bittikten sonrasında kediye ödül maması vermek mühim bir durumdur. Bunun sebebi başarı ile tamamladığı şeylerden sonrasında ödül alacağını bilmesini sağlar. Kendisine oyun seansına katılmış olduğu için ödül vermek kediyi mutlu edecek olan bir durumdur. Yavru kediler ile oyun seansını bitirmek erişkin kedilerden daha zor olabilir. Bazı durumlarda yavru kedilerin oyunları için daha uzun süre ayırmak gerekebilir.

Erişkin Kedilerle Oyun Oynama

Erişkin kediyle oyun yavru kediler ile oyun oynamaktan daha kolay bir durumdur. Erişkin kediler tüm fizyolojik yeterliliklere haiz oldukları için onlarla oyun oynamak oldukca daha verimli olur. Erişkin kediler daha acele sıkılmış olduğu için oyuncak çeşitliliğinin de fazla olması gerekir. Sopalı oyuncaklar, hışırtılı sesler çıkaran kağıtlar, şişe kapakları ve ip yumakları erişkin kedilerin sevilmiş olduğu oyunlar arasındadır. Kedi ile oyun seansını bitirdikten sonrasında oyuncak ortadan kaldırılmalıdır. Kedinin devamlı ulaşacağı bir yerde oyuncağı tutmak kedinin acele sıkılmasına niçin olur. Kedinin merakını çekebilmesi için oyuncağı bir kedi ya da bir kuş benzer biçimde hareket ettirilebilir. Oyunun hızını kedinin belirlemesine izin verilmelidir. Kedinin ilgisini neyin çektiğini bulmak için değişik yollar denenmelidir. Kediler hava karardığında avlanmaya çıkmayı tercih etmiş olduğu için oyun oynamaya başlamadan ilkin ışıkları kapatmak yada kısmak yararlı olur. Bir süre sonrasında ışıklar kapatıldığında kediniz koşullanmış şekilde oyuna hazır hale gelecektir. Oyun oynamayı onun için fazla kolay hale getirmemek gerekir. Kedinin merakını, ilgisini devamlı canlı tutmak önemlidir.

Kedilerin Oyun Periyodu Ne Vakit Biter?

Kedilerin oyun periyodunun bitişi 11 ya da 12. haftalar içinde olur. 11 ya da 12 haftalık kedilerde oyuna ayrılan süre genel olarak azalır. Kediler için yavruluk döneminde oyun oynamak oldukca çekici bir durum olsa da kediler büyüdükçe bilhassa toplumsal oyunlara olan ilgileri oldukça azalır. Kedilerin oyun süreci hiçbir süre tamamen bitmez. Yalnızca oyun oynamaya olan ilgileri süre geçtikçe azalma izah edebilir.

Kedilerin Oyun Oynama Dönemleri Nasıldır?

Kedilerin oyun dönemleri gelişim evrelerine bağlı olarak gelişir. Kediler her dönemde değişik oyunlar oynamak isterler. Bunun sebebi her evrede değişik ihtiyaçlara haiz olmalarıdır. Kedilerin oyun oynama takvimi şu şekildedir:

 • 3 Haftalık Kediler: Kedi yavruları hemen hemen tam olarak yürüyemedikleri için sırtları üstünde yuvarlanarak patileri ile oyun kurarlar.
 • 4 Haftalık Kediler: Yavru kediler 4 haftalıkken birbirleri ile güreşmeyi oldukca severler. İki kedi yavrusu boksör benzer biçimde karşı karşıya durur. Sonrasında oyunu güreşe çevirirler. Güreşirken, arka ayaklarıyla birbirlerinin karınlarına vururlar.
 • 5 Haftalık Kediler: ki kedi yavrusu boksör benzer biçimde karşı karşıya durur. Sonrasında oyunu güreşe çevirirler. Güreşirken, arka ayaklarıyla birbirlerinin karınlarına vururlar.
 • 7 Haftalık Kediler: Yavru kediler ile oyun oynamanın kolaylaştığı dönemlerdir. Kovalama oyununu, ara sıra uçan hamleler yaparak sürdürürler.
 • 11-12 Haftalık Kediler: Kedilerde oyuna ayrılan süre, bilhassa toplumsal oyun azalır. Bundan dolayı, fazla çaba gerektiren hareketli oyunlar oldukca yorucudur.

Ek olarak Bakınız: Kedilerin Çiftleşmesi Nasıldır?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir