1. Anasayfa
 2. Kediler

Kedilere Kilo Aldırmak İçin Yapılması Gerekenler Neler?

Kedilere Kilo Aldırmak İçin Yapılması Gerekenler Neler?
0

Kedilerin kilo alması için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı noktalar söz mevzusudur. Kediler, ideal kilolarının altında olduğu süre zayıflıktan meydana gelen bazı sıhhat problemleri ile karşılaşırlar. Bu durumun önüne geçmek için kedi sahipleri kedileri ideal kilolarına getirmek için çaba gösterirler. Bir kedinin ideal kilosu 3 ve 6 kilogram arasındadır; sadece ideal kilo kedi cinslerine nazaran değişim gösterebildiği için kedinin ideal kilo hesaplamasını yaptırmak amacı ile bir veteriner hekim muayenesi yaptırmak en doğru yöntemdir. İdeal kilosunun üstünde kiloya haiz olan kedilerde bazı sıhhat problemleri meydana gelmekte. Bu durumda veteriner hekim desteği alarak kediye hususi rejim sıralaması oluşturulmalıdır. İdeal kilosunun altında olan kedilere kilo aldırmak için ise gene veteriner hekim yardımı ile kilo aldırmaya yönelik beslenme programı hazırlanmalıdır. Veterinerin tavsiye edeceği kilo almaya destek mamaların yardımıyla de ideal kilosunun altında kiloya haiz olan kedinin kilo alması sağlanıyor. İdeal kilosunun altında ya da ideal kilosundan yüksek kilolara haiz olan kedilerde huzursuzluk, miskinlik, hareketsizlik benzer biçimde problemler meydana gelir.

Kedilerde İdeal Kilo Ne Olmalıdır?

Kedilerin ideal kilosu söz mevzusu olduğu süre değişik durumları göz önüne almak gerekir. Kedinin yaşı ve cinsel ideal kilonun belirlenmesinde belirleyici etkilere haiz olan faktörlerdir. Dolayısıyla her kedi için aynı kilogram aralığını ideal kilo olarak kabul etmek doğru değildir. Erişkin ve sıhhatli bir kedinin sıhhatli kilosu genel olarak 4,5 – 5 kilo aralığında olmalıdır. Bu kilogram aralığına cins faktörü tesir etmiş olduğu süre durum değişmiş olur. Kedinin cinsine nazaran ideal kilosunu hesaplaması için bir veterinere gitmek en doğru yöntemdir.

Mesela; erişkin bir siyam kedisi 3,5 – 7 kilogram aralığında olduğunda sağlıklıdır. Erişkin bir Maine Coon kedisi ele alındığı süre ise bu cins kedilerin kilosunun 8-10 kilogram aralığında olması düzgüsel kabul edilir. Buradan da anlaşılacağı suretiyle kedilerin ideal kiloları için net bir kilo aralığı vermek mümkün değildir.

Kediler Niçin Zayıflar?

Kedilerin zayıflama durumları birçok sebebe bağlı olarak gerçekleşebilir. Gözle görülür oranda zayıflayan kedinin kesinlikle tedavi ettirilerek zayıflama sebebinin belirlenmesi gerekiyor. Ansızın zayıflayan kedilerin çoğu zaman sıhhat problemleri söz mevzusu olur. Kedilerin zayıflama sebeplerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Böbrek Hastalıkları
 • Kanser
 • Diyabet
 • İç Parazitler
 • Hipertiriodizm
 • Diş Hastalıkları
 • Kafi Gıda Tüketmeme

Bu sebepler belirlendiği takdirde, veterinerin tedavi önerileri dikkate alınarak kedinin eski sağlığına kavuşturulması mümkün hale gelir.

Kedilerin Kilo Alması Yapılacaklar

Kedilere kilo aldırmak için izlenmesi ihtiyaç duyulan birkaç yol söz mevzusudur. Kilosu veteriner hekim tarafınca muayene edildikten sonrasında ideal kilosunun altında çıkan kediler için veterinerin birkaç kilo alma önerisi olur. Kedi sahiplerinin bu tavsiyeler doğrultusunda hareket ederek kedilerinin gelişimini takip etmesi ve bir cetvel hazırlaması gerekir. Kedilere kilo aldırmak için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı noktalar şu şekilde:

 • Takviye Kullanmak: Her mamayı yemeyen, mama seçen ya da iştahsız olan kediler için takviye gıdalar kullanmak gerekebilir. Kedilerin, tadını sevilmiş olduğu ve hem de besleyici olan takviye gıdalar yardımı ile beslenmesi sağlanmalıdır. Kedilerin en sevilmiş olduğu ve sık tükettiği takviye edici besin somon yağıdır. İştahsız ve mama seçen kediye somon yağı vererek iştahının açılmasına ve yiyecek yemesine destek olmak mümkündür.
 • Doğru Mamayı Bulmak: Kediler her tür mamayı sevmezler. Kendilerine özgü bir mama zevkleri söz mevzusudur. Bundan dolayı kedilerin sevilmiş olduğu ve sağlıklarına uygun olan mamalar tercih edilmelidir. Bazı kediler kuru ve yaş mamayı ayırt ederler; sadece sıhhatli olmaları açısından her iki mama türünden de yemeleri gerekir. Bu durumda kuru ve yaş mamayı karışmasını sağlayarak kedilere sunmak alternatif bir yöntem.
 • Mamaların Gıda Değerine Dikkat Etmek: Kedi, protein ağırlıklı beslenmesi gerekmekte olan bir canlı türüdür. Kedinin protein ağırlıklı beslenmesinde sağlığı açısından herhangi bir sorun yoksa protein ağırlıklı mamalar tercih edilmelidir. Protein ağırlıklı beslenmek kedinin sağlığına iyi gelirken, kilo almasına da destek verir.
 • Mamaların Kalori Değerine Dikkat Etmek: Kilo alımı için hususi olarak formüle edilmiş olan yüksek kalori miktarı içeren kedi mamaları kedilerin kilo almasını destek sunar.
 • Öğünleri Bölmek: Kediler, mideleri ufak olan canlılardır. Bundan dolayı bir öğünde yedikleri miktar onları doyurmaya yetmez ve mamalarını bitirmezler. Bundan dolayı kedilerin öğünlerini ikiye bölmek onların doyacak oranda yiyecek yemesi için alternatif bir yöntemdir.

Kedilere Kilo Aldırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Kedilere kilo aldırırken dikkat etmek ihtiyaç duyulan bazı noktalar vardır. Kilo aldırmak için düzensiz bir beslenme seçimi oluşturulmamalıdır. Kedilere kilo aldırma esnasında hem sıhhatli hem besleyici hem de kediye uygun yiyecekler seçilmeli ve öğün miktarları kediye hususi olarak belirlenmeli. Tüm bu durumları en sıhhatli şekilde düzenlemek için bir veterinerden yardım almak son aşama önemlidir.

Kilo Almasına Destek Olmak İçin Bir Kedi Besleme

Kedinin kilo alması için ruhsal durumuna ve beslenme düzenine itina gösterilmesi gerekir. Kedilere kilo aldırırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kusma riskini azaltmak için porsiyonları küçülterek öğün sayıları arttırılmalıdır.
 • Kedileri strese sokacak olan davranışlardan kaçınılmalıdır. Mamasını yerken kediye özgür bir ortam sunulması son aşama mühim bir durumdur.
 • Kedilerin sevilmiş olduğu favori kasesi olabilir. Mamalarını bu kasede sunmak onların iştahını arttıran bir etken olabilir.

Kilo Alımı Esnasında Kedinin Rejimi

Kilo aldırırken kedinin rejimi esnasında en mühim durum kedinin sevilmiş olduğu mamayı ayırt etmektir. Kedilere kilo aldırmak için kuru mamanın yanında yaş mama verilmesi, yiyeceklerin aromasını arttırmak için ısıtarak sunma, öğünleri bölerek vermek ve ton balığı benzer biçimde sevilmiş olduğu yiyeceklerden azca oranda yemeklerine karıştırmak tavsiye edilen uygulamalardır.

Ek olarak Bakınız: Kediler Ne Renk Görür?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir