1. Anasayfa
 2. Köpekler

Veteriner Hekim Sümeyye Toyga: Gebelik sürecinde köpeklerin bakımı değişmeli

Veteriner Hekim Sümeyye Toyga: Gebelik sürecinde köpeklerin bakımı değişmeli
0

Köpeklerin hamilelik, emzirme süreçlerini özetleyen Veteriner Hekim Sümeyye Toyga, dişilerin gebelik sürecinde duygusal ve metabolik değişimler yaşadığını aktardı.

Veteriner doktor Sümeyye Toyga

Veteriner doktor Sümeyye Toyga, dişi köpeklerin geçirdiği dönemlerde iyi mi oldukları ve iyi mi bakım sağlamamız gerektiği ile ilgili informasyon verdi.

Dişi köpeklerin daha süratli olgunlaştığını belirten Toyga şunları söylemiş oldu:

“Yaşı, ırkı, cinsel bakımından farklılık gösterir. İnsan benzer biçimde düşünebiliriz; bebeklik, çocukluk, yetişkinlik, yaşlılık benzer biçimde dönemlerde gereksinimlerimiz değişmiş olur. Köpeklerde de tıpkı bu şekilde ihtiyaçlara nazaran değişmeler gerçekleşir. Buna nazaran beslenme bakım uygulanması gerekmektedir.

REGL DÖNEMİNE GİREBİLİYORLAR

Dişi köpek olarak değerlendireceksek erkekten daha süratli olgunlaşır. Dişi köpekler, ortalama 6 aylıkken kızgınlık periyodunun başlamasıyla; erişkinliğe ulaşmak, üreme durumuna geçmek benzer biçimde durumlar meydana gelmeye adım atar. Bu dönemlerde daha kırılgan olabiliyorlar. Kısaca kendilerini çiftleşmeye hazır hissediyorlar.

İnsanlarda görüldüğü benzer biçimde regl dönemine girebiliyorlar fakat bu kanama süreci hanımlarda olmasıyla birlikte fazla olmuyor hatta bakan insanı tarafınca fark edilmeyebiliyor. Fark edilmiş olduğu noktalarda ise fazlaca anormal bir kanama söz mevzusu olmuyor. Bu nedenler yüzünden dişi köpeklerin 6 aylıktan sonrasında kısırlaştırılmasını öneriyoruz.

dişi köpek ve yavrusu

Dişi köpek ve Adam köpeği ayıran en mühim nokta doğum yapması olacaktır. Dişi köpeklerde, kısırlaştırma gerçekleşmez ve doğum da yapmazsa bu köpeklerde strese sebep oluyor. Bu stres ilerleyen süreçlerde kanser benzer biçimde hastalıklara sebep olabiliyor.

ENERJİ İHTİYAÇLARI DAHA FAZLA

Hamile köpekleri de insan benzer biçimde düşünelim duygusal değişimler söz mevzusu olabiliyor, gereksinimleri değişiyor. Bir doğumda birçok yavru dünyaya getirdiğinden enerji ihtiyacı da haliyle daha çok olacaktır. Bundan dolayı de beslenme şeklinin değişmesi gerekir.

Emzirme süreci oluyor bu benzer biçimde durumlarda bir çok vakit daha yüksek hayvansal yağ, omega, vitamin destekleri kullanmalıyız.

Hem anne için hem de yavruları için ekstradan bir fosfor ihtiyacı doğuyor zira hem kemik gelişimi hem de daha sıhhatli bir metabolizma için fosfor ehemmiyet taşımaktadır. Emzirme dönemleri de 2 aya yakın sürmektedir.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir