1. Anasayfa
 2. Köpekler

Pomeranian Boo Bakımı Nasıl Olmalı?

Pomeranian Boo Bakımı Nasıl Olmalı?
0

Küçük ırk olmasına rağmen oldukça dayanıklı olan bu köpekleri bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur.

Küçük köpek ırkları arasında belki de en sevimli görünüşe sahip olan Pomeranian ırkı, tarihi Polonya ve Almanya’ya dayanan bir ırktır. Uzun tüylü kuzey köpekleri arasında yer alan bu tatlı köpekler aynı zamanda dik kulakları, kıvrık kuyrukları ve sevimli yüzleri ile insanları kendilerine aşık ederler.

Sağlıklı bir Pomeranian cinsi köpeğin yaşam süresi ortalama 15 yıl olarak bilinir. Küçük ırk olmasına rağmen oldukça dayanıklı olan bu köpekleri bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur.

Pomeranian cinsi köpekler, çok hareketli ve çok oyuncudur. Bu sebeple ilgiye ihtiyaçları diğer cinslere oranla daha fazla olur. Bu türe ait köpekler alıştıkları insanlar dışındaki kişilere karşı mesafelidir. Ayrıca çok oyuncu ve meraklı olması sebebiyle eğitilmeye oldukça müsait bir yapıya sahiptir. Bu cins, kesinlikle koruma amacıyla alınacak bir köpek değildir çünkü koruma içgüdüleri oldukça azdır. Her hareketi oyun olarak algılaması yönüyle de koruma köpeklerinden ayrılır.

Evi Minik Dostunuza Göre Düzenleyin

Pomeranian Boo

Pomeranian Boo bakımı konusunda dikkat edilmesi gereke başlıca konular ev ortamının köpeğe uygun hale getirilmesi, mama seçimi, tüy bakımı, diş sağlığı ve günlük egzersiz olarak ifade edilebilir. En ortamını Pomeranian Boo cinsi bir köpeğe uygun hale getirmek oldukça önemlidir çünkü bu köpekler küçük ırka sahip oldukları için yüksek yerlerden düşme gibi olumsuz durumlara açık haldedir. Ayrıca kemik yapıları diğer köpeklere göre daha zayıf olduğu için herhangi bir darbede kolay zarar görme ihtimalleri bulunur. Bu sebeple ister yüksek katta ister düşük katta oturulsun fark etmeksizin camlara koruma veya sineklik taktırılmalı, balkon korkulukları korumalı hale getirilmelidir. Evin içerisindeki tüm eşyalar sevimli dostunuza göre ayarlanmalı, yüksek yerlerde bulunup düşme riski taşıyan eşyalar ortadan kaldırılmalıdır.

Mama Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mama seçimi her hayvanda olduğu gibi Pomeranian Boo cinsi köpek bakımı için de önemlidir. Vitamin, mineral ve protein yönünden zengin olan kaliteli mamalar tercih etmek, köpeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için hayati önem taşır. Minik dostunuzun günlük alması gereken besin miktarını araştırmalı ve mama seçimini bu doğrultuda yapmalısınız. Mamanın üzerinde yazan köpeğin kilosuna göre kullanılması gereken günlük mama miktarına da dikkat edilmelidir.

Diş sağlığı Pomeranian cinsi köpeklerde çok önemlidir. Veteriner tavsiyesi ile alınacak diş macunu ve fırçası ile düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Egzersiz İhmal Edilmemeli

Her köpek gibi bu cinse ait köpekler de günlük egzersize ihtiyaç duyar. Bu yüzden her gün en az iki kere en az 45 dakikalık sürelerle yürüyüşe çıkartılmalıdır. Yürüyüşte kullanılacak olan tasmanın köpeğe uygun olarak seçilmesi gerekir.

Tüy Bakımı Çok Önemlidir

Tüy bakımı Pomeranian cinsinde en önemli konulardan biridir. Tüy bakımının temelinde aslında dengeli beslenme bulunur ki bu da sadece kaliteli mama seçimi ile mümkündür. Kaliteli mama kullanıldığında tüyler sağlıklı, parlak ve yumuşak olacaktır. Tüy bakımı için dostunuzun tüyleri her gün düzenli olarak taranmalı, veterinerin tavsiyesi ile belirli aralıklarla yıkanmalıdır. Yıkama sonrasında tüyleri kurutma makineleri ile kurutmamak da tüy sağlığı için çok önemlidir.

Yaz ve kış mevsiminde Pomeranian Boo köpekleri tüy değişimi yaşar. Kış mevsimi başlangıcında havalar soğurken kalın tüyler çıkar, havalar ısınmaya başladığında bu tüyler dökülür. Bu süreçte tüyleri tamamen tıraş ettirmek kesinlikle doğru değildir. Çünkü hem tıraş yapmak için verilecek olan anestezi köpek sağlığı için zararlıdır, hem de tüylerin tamamen tıraş edilmesi hayvanları psikolojik anlamda etkileyen bir durumdur. Bunun yerine kışlık tüyleri atmasını sağlayacak taraklar ile günlük tarama işlemi yaparak köpeğinizin yaza hazırlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir