1. Anasayfa
 2. Köpekler

Köpeklerdeki Pire Nasıl Temizlenir? | İki Pati

Köpeklerdeki Pire Nasıl Temizlenir? | İki Pati
0

Havalar ısınmaya başlayınca siz ve köpeğiniz dışarıda daha çok zaman harcamaya başlarsınız. Evcil dostunuzla dışarıda süre geçirmek mükemmel olsa da bazı risklerle karşı karşıya kalırsınız. Birçok ebeveynin yaz aylarından nefret etmiş olduğu şey, arttan pire vakalarıdır. Bu küçük böcekler 18-27 aşama ile arasındaki sıcaklıklarda gelişir ve yüksek rutubet seviyelerine bayılırlar. Köpeğiniz bir kere pire kaptıysa onlardan kurtulmak fazlaca zor olabilir. İşte “Köpek piresinden iyi mi kurtulmak mümkündür?” sorusuyla ilgili ipuçlarını sizler için paylaşacağız.

Birinci Adım: Evcil Hayvanınızı Tedavi Edin

İlk hareket rotanız köpeğinizin üstündeki pireleri tedavi etmek olmalıdır. Pireler köpeğinizi ısırır ve kanıyla beslenir. Bu durum köpek derisinde tahrişe niçin olur hatta bazı köpeklerde pire ısırıklarıyla alerjik reaksiyonlar oluşur. Köpeğinizde kaşıntı artarsa cildinde ciddi yaralar açabilir ve bu da köpeğinizi ikincil enfeksiyon riski altına sokabilir. Köpeğinizdeki pireleri öldürmek için, bir pire şampuanıyla ılık suda sudan geçirin. Bunun yanında değişik ürünler ve uygulamalarda vardır. Ense damlaları gene en fazlaca kullanılan uygulamalar içinde içeriyor. Doğal olarak ki en doğrusu en kısa sürede bir veteriner hekim hekime başvurmak ve onun çözüm önerilerini uygulamaktır.

İkinci Adım: Evinizdeki Pireleri Öldürün

Köpeğinizin üstündeki pirelerden kurtulduktan sonrasında evinizdeki pireleri de tamamen öldürmeniz gerekiyor böylece köpeğinize yeniden pire bulaşma ihtimalini en aza indirmiş olmuş olursunuz. Evinizde pireleri öldürmek için halı spreyleri de dahil olmak suretiyle birkaç kimyasal ürün kullanabilirsiniz. Ek olarak, köpeğinizin yatak takımlarını ve tüm oyuncaklarını yıkamayı da dikkatsizlik etmemelisiniz. Eğer onları yakmaya kıyamıyorsanız, pireleri ve yumurtalarını öldürmek için köpeğinizin yatak takımlarını ve oyuncaklarını sıcak suyla sudan geçirin. Petshoplardan edinebileceğiniz hususi pire öldürme ürünleri de bulabilirsiniz. Evimizdeki tüm pirelerden kurtulmadığınız takdirde kısa sürede üreyerek yeniden mesele oluşturma ihtimalleri yüksektir.

Üçüncü Adım: Dip-Köşe Temizlik Yapın

Köpeğinize ve evinize baktıktan sonrasında kapsamlı bir temizlik yapmanız gerekir. Köpeğinizin yatak takımlarını, halıyı ve mobilyaları aslına bakarsan temizlediniz; sadece gene de her şeyi de vakumlamanız yada süpürmeniz gerekiyor. Döşemeli yüzeyleri dikkatsizlik etmeyin. Ahşap zeminleri de süpürüp paspasladığınızdan güvenli olun. Süpürme ve vakumlama işlemi tamamlandıktan sonrasında pirelerin ve larvaların yeniden eve yayılmaması için süpürge torbasını evin derhal dışındaki çöp kutusuna atın.

Dördüncü Aşama: Tekrardan İstila Etmesini Önleyin

Pireleri yok etmek için fazlaca süre harcadınız fakat bir pire istilasının yeniden gerçekleşmediğinden güvenli olmanız gerekiyor. Bunun olmasını önlemek için iki şey destek olabilir. İlk olarak, ilk tedaviden üç ile dört hafta sonrasında ikinci kez pire için evinizi yeniden yeniden temizleyip gözden geçirmeniz. İkincisi, veterinerinizden pire bulaşmasını önleyici tedaviler istemeniz yada petshoplardan satın alabileceğiniz ürünler de önlemler mevzusunda size destek olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir