1. Anasayfa
 2. Köpekler

Köpeklerde Kanlı Kusma Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde Kanlı Kusma Nedenleri ve Tedavisi
0

Köpeklerde kanlı kusma bir takım faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Köpeklerde kusma ve dolayısı ile kanlı kusma çoğunlukla sindirim sisteminin üst organları ve üst solunum sistemi ile ilgili nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Yiyecek borusunun iç yüzeyindeki bozulma ve tahrişler en mühim nedenidir. Bununla birlikte mide ve bağırsaklardaki kanamalar ve iltihaplanmalarda mühim faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun öteki sebepleri içinde ağız içi kanamaları, akciğer ve solunum sisteminin öteki doku ve organlarının kanamaları ve iltihaplanmaları sayılabilir.

Köpeklerde kusmuk muhteviyatında kan görülmesi aslen yaygın olarak karşımıza çıkan bir durumdur. Bazı durumlarda kusmuk tamamen kanlı bir görünüme sahipken, kimi zaman kusmuk muhteviyatında minik bir miktar kan görülebilir. Bu durum altında yatan ana sebebe bağlı olarak çeşitli sistemleri etkileyebilir. Sindirim sistemi mukozaları (yutak, yiyecek borusu, mide, bağırsak vs.) travma, ülser, tümör, iltihaplanma ve yabancı cisim benzer biçimde durumlardan etkilenir. Hepsi kan kusmaya niçin olabilir.

Köpeklerde kanlı kusma aslen oldukça detaylı bir mevzudur. Kusmuk içeriğindeki kanın durumu da probleminin sebebi hakkında bizlere ciddi anlamda ipucu verir. Kanın taze olup olmaması, kanın miktarı, kanlı kusmanın aralığı benzer biçimde durumları göz önünde bulundurmak gerekir

Köpeklerde Kanlı Kusma Nedenleri

Yukarıda bu mevzu hakkında aslen birazcık data vermiştik. Şimdi köpeklerde kanlı kusmanın sebepleri ile ilgili detaylara geçebiliriz. Öncelikli olarak sindirim sistemi ile ilgili nedenlere bakacağız ve sonrasında öteki nedenlerden bahsedeceğiz.

 • Çeşitli gastrointestinal sistem enfeksiyonları bu probleminin ana sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sindirim sistemindeki bu enfeksiyonlar yutak, yiyecek borusu, mide ve bağırsaklarda olabilir. Enfeksiyonlar ile birlikte dokularda tahrişler kaçınılmazdır. Ek olarak mukozalarda aşınma ve ülserler şekillenebilir. Hepsi kusmaya ve kusma esnasında kanamaya niçin olabilmektedir.
 • Toksinler kısaca zehirlenmeye yol açan faktörler öteki bir niçin olarak sayılabilir. Ev temizleyicileri de dahil olmak suretiyle toksinlerin yutulması köpeklerde kanlı kusmanın yaygın bir nedenidir.
 • Kusma ve kusmukta kan görülmesi vakasından çeşitli metabolik, nörolojik problemler ile bakteriyel, fungal, paraziter ve viral enfeksiyonlar görevli olabilir.
 • Köpeklerde belirtilerinin içinde kusma olan parvoviral enterit, canine distemper benzer biçimde birçok bulaşıcı hastalık vardır. Bu hastalıklarda kusma şiddetli olduğunda içinde kan görülebilir.
 • Pıhtılaşma ile ilgili bozukluklar nedenler arasındadır. Koagülopati yada uygun kan pıhtılaşmasının olmaması, karaciğer yetmezliği yada bazı ilaçlara maruz kalmaya bağlı olarak azalmış kan trombosit sayısı (trombositopeni) çeşitli kanamalara ve kusmuk muhteviyatında kan görülmesine sebebiyet verebilir.
 • Bu problem otomobil çarpması, yüksekten düşme benzer biçimde travmatik bir vakası da takip edebilir. Şiddetli yanıklar, sıcak çarpması, büyük ameliyatlar, demir yada kurşun benzer biçimde ağır metallerden meydana gelen zehirlenmeler, yılan ısırıkları, toksik bitkiler ve pestisitlere maruz kalmak da köpeklerde kan kusmasına niçin olabilir.
 • Fare zehrinin yutulması kan pıhtılaşma mekanizmasını bozan bir durumdur. Kanlı bir halde kusma görülebilir.
 • Son olarak tümör ve kanser vakalarından anlatmak istiyoruz. Bilhassa sindirim sistemi ve solunum sisteminin üst organlarında görülen tümörler kusmada kanlı içeriğe sebep olabilir.

Köpeklerde kan kusma ve kusmuk muhteviyatında kan görülmesinin başlıca sebepleri bunlardır. Doğal olarak ki bunların haricinde değişik faktörlere bağlı olarak birincil yada ikincil olarak kanlı kusmuk içinde ne olduğu görülebilir. Bununla birlikte köpeklerde öksürük durumunda ortaya çıkabilecek kanlı balgam, kanlı kusma ile karıştırılabilir.

Köpeklerde Kanlı Kusma Emareleri

Bu problemi aslen bir hastalık olarak düşünmemek gerekir. Bazı problem yada hastalıkların bir emaresi kısaca semptomu olarak karşımıza çıkar. Kusmuk içeriğindeki kan taze kan, kan pıhtıları yada kahve telvesi kıvamında sindirilmiş kan olarak karşımıza çıkabilir. Bu problem ile ilişkili semptomlar içinde iştahsızlık, karın ağrısı ve kanlı, siyahımsı, katran benzeri dışkı (melena) bulunur.

Kusmuk yöntemiyle kan kaybının oluşması, düşük kırmızı kan hücresi sayısına kısaca anemiye yol açabilir. Bu durumda ek semptomlar içinde kalp üfürümü, süratli solunuma ve süratli bir kalp atışı görülebilir.

Köpeklerde Kanlı Kusma Teşhis ve Tedavi

Probleminin ve bu belirtinin altında yatan ana sebebi ortaya çıkarmak için muayene ile birlikte birçok değişik kontrol ve tanı yöntemi kullanılabilir. Kan testleri, idrar testleri, ultrason, röntgen, endoskopi başlıca kullanılan destek tanı yöntemleridir.

Tedavi probleminin nedenine nazaran farklılıklar gösterir. Mühim olan altta yatan sebebi belirlemek ve bunu ortadan kaldırmaktır. Bununla birlikte hayvanın genel durumuna nazaran tedaviye sıvı takviyeleri, mide koruyucu ilaçlar ve kusma önleyici ilaçlar ilave edilebilir.

Bu durum tedavi edildikten sonrasında en azından bir süre beslenmeye birazcık daha çok dikkat etmek gerekir. Bu süreçte sindirimi yüksek yiyeceklerden oluşan kırılgan bir rejim önerilir. Yağ ve lif oranı düşük mamalar ile beslemek daha doğru olacaktır. Bu mevzuda veteriner hekim hekiminizden daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpeğim kan kusuyor ne yapmalıyım?

Köpeklerde kan kusma oldukça ciddi bir durumdur. Mühim bazı hastalık ve sorunların habercisi olabilir. Bundan dolayı bu şekilde bir durumda en kısa sürede veteriner hekim hekime başvurmak ve kanlı kusmanın altındaki sebebi belirlemek gerekir. Nedenin belirlenmesinden sonrasında nedene nazaran uygun tedavi protokolü uygulanmalıdır.

Köpeklerde kanlı kusma iyi mi geçer?

Köpeklerde kanlı kusmanın tedavisi için öncelikli olarak altında yatan ana niçin belirlenmeli ve sonrasında bu nedene nazaran tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Ciddi bir durum olduğundan zaman kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır.

Köpekler niçin kırmızı kusar?

Kırmızı kusma köpeğinizin beslenmesi ile ilgili olabilir. O gün içinde kırmızı besin boyası içeren yada aşırı kırmızı bir gıda ile beslendiyse bununla ilgili olabilir. Eğer bu durum yoksa muhtemelen kanlı kusma söz mevzusudur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir