1. Anasayfa
 2. Kediler

Kediler Hangi Durumlarda Mutlu Olurlar?

Kediler Hangi Durumlarda Mutlu Olurlar?
0

Kediler Nasıl Mutlu Olur?, Kedim Çok Mutsuz, Kedimin Mutlu Olmasını Nasıl Sağlayabilirim?, Kedimin Mutlu Olması için Ne Yapmalıyım?

Kediler Nasıl Mutlu Olur?

Kaliteli Kedi Maması Sağlıklı ve Mutlu Kediler

Yavru Kedi
Yavru Kedi

Hepimiz beslediğimiz kedileri nasıl mutlu edeceğimiz hakkında soru işaretleri yaşıyoruzdur. Bu makalemizde bu sevimli varlıkları mutlu edebilmenin 10 yolunu anlatacağız. Öncelikli olarak kedilerimizin sağlıklı bir şekilde beslenmesine ve nasıl beslendiğine çok dikkat etmeliyiz. Onları güzel beslemek sürekli yedirmek, sürekli önlerine ne istiyorlarsa koymak değildir. Bizim için de olduğu gibi kediler için de can boğazdan geçmektedir.

Çoğumuz zaman zaman daha ucuza kaçmak kalitesiz yemleri alıyoruz. Dakat aslında kaliteli mama yemek kediler için çok önemlidir. Kullandığımız mamalar ne kadar kaliteli olursa vücut enerjileri o kadar zinde olacağı için, kedilerimizin mutluluk seviyesi otomatikmen yukarı çıkacaktır. En azından haftanın bir günü kedinizin kaçamak günü ilan edebilirsiniz. O gün kedinizi yaş mamalarla, ev yemekleriyle, ciğerle besleyebilirsiniz.Bizde de olduğu gibi sağlık mutluluktur.

Kedinizin Sağlığına Özen Gösterin

siyam kedisi
siyam kedisi

Kedilerin aşılarının ve kontrollerinin düzenli yapılması bu alanda atılacak ilk adımdır. Kedinizi her daim gözlemleyin, kumunu,tuvaleti yapıp yapmadığını,bir yerinin çok sık kaşınıp kaşınmadığını,severken bir yerine dokunduğunuzda ciyak ciyak bağırmadığını, bu tip durumları sık sık kontrol etmeniz lazım. Unumamalayız ki onlar dertlerini dile getiremedikleri için sağlıkları bizim gözlemlediğimiz kadarıyla doğru orantıda.

Kumunu Sık Değiştirin

Van Kedisi
Van Kedisi

Bildiğiniz üzere kediler temizlik ve hijyene çok önem veren canlılardır. Onlar her ne kadar antiseptik tükürükleriyle kendilerini temizlemeyi becerebilselerde bu temizlik süreçlerinde de biz onlara yardımcı olmalıyız. Kumunu mümkünse her gün, değilse iki günde bir mutlaka temizlemeniz lazım. Yoksa kanapenizde bir gün eve geldiğinizde kötü kokularla karşılaşabilirsiniz. Çünkü kediniz pis olduğu için, temizlik ilkelerine aykırı gelen bir durum olduğu için alternatif çözümler arayabilir kendi kendine. Kumunu her gün temizliyemiyorsanız da tuvaletini her yaptığında onların özel delikli kürekleri vardır, kumunu temizliyebilirsiniz. Aynı zamanda mama kabını ver su kabını temizlemek çok önemlidir. Mümkün olduğunca plastik kaplardan uzak tutmaya çalışın. Çünkü plastik kaplar bakteri ve mikropları daha çok tutarlar.

Ayrıca kedilerin yataklarının ve oyuncaklarının da temizliği çok önemlidir. Bunun yanısıra ekstra bir bilgi vermek gerekirse. Bir çok belediye sokaklara kedi evleri koyuyorlar,soğuk havada kediler barınabilsin diye. Fakat bu kedi evlerine hasta bir kedide barınıp yatabiliyor, temiz ve sağlıklı olan bir kedide barınıp orda yatabiliyor. Dolayısıyla bu kedi evlerinin en az haftada bir içlerinin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi kedilerin hastalıklarını birbirine bulaştırmaması açısından çok önemlidir. Aynı şekilde evinizde bulunan kedi evlerininde içine arada sırada kontrol etmeniz kedinizin sağlığı açısından çok önemlidir.

Kedinizin Özel Bir Alanı Olsun

kedi

Bunun yanısıra kedilerinizin kendine özel bir alanınında olması yine aynı şekilde çok önelidir. Bazen kediniz koltuğun üstünde tek başına yalanırken yada böyle bir garip surat ifadesi takındığında o kadar tatlı gelir ki dayanamayıp sıkıştırmak istersiniz ve kedi kafasını kaldırıp napıyorsun şu anda özel hayatıma müdahale ediyorsun der gibi yargılayıcı bir bakış patlatır. Bu tarz durumları engellemek için kedinizin özel hayatını özgürce icra edebileceği bir yer ayarlamanız gerekecek. Kedilerinizin gün içinde evde yalnız olmasından dolayı çok rutin giden yaşam düzenleri vardır, buda onları evde hareket eden herşeyle oynama iter. Onun hayatınıda daha eğlenceli hale getirebilmek için kedilerin önüne farklı oyuncaklar koymanız onların mevcut zamanını daha eğlenceli bir şekilde değerlendirmelerine hemde evde daha az sıkılmalarına vesile olacaktır.

Kedilerinize Tırmalayacağı Alanlar Oluşturun

Kedi
Kedi

Bu kedinizi değil daha çok kendinizi mutlu etmenize yönelik bir çözüm önerisi aslında. Çünkü evde kedi besleyenlerimiz bir çok koltuğundan feragat etmek zorunda kalmıştır eminiz. Cinnet geçirmenize vesile olacak bu hareketlere aslında kötü niyetle yapmıyorlar kediler. Tırnaklarını törpülemeye ihtiyaç duydukları için bir yerleri tırmalıyorlar ve evdeki eşyalarınızı kurtarmak için istiyorsanız buna yönelik en efektif çözüm onlara bir tırmalama aleti almaktır.

Kedilerinizin mutlu olmasına vesile olan ana unsurlardan bir tanesi de dışarıyı izleyebilmeleridir. Genellikle evde yaşayan kediler için dışarıyı izleyebilmeleri onlarda her gün farklı bir sinema izlenimi oluşturur. Özellikle işe veya okula giden insanların kedileri gün içinde evde çok uzun süre yalnız kalacaklarından bütün gün dışarıyı seyredeler camın önünde. Onlara bu olanağı sağlamanız onlar açısından son derece mutlu edici bişey haline gelecektir. Bunun için bir cam yatağa veya kaloriferin üzerine kuracağınız bir minder son derece yeterli olacaktır.

Kedilerinize Yeşil Alanlar Oluşturun

Kedi

Sabah kedilerinizi gözlemlediğiniz de çoğunlukla çimenleri kemirirken yada koklarken görebilirsiniz. Evdeki kedileriniz için böyle bişey mümkün değil ise onlara saksıda satılan kedi otu veya kedi çimi alabilirsiniz. Aslında kediler için kedi çimi yemek bir ihtiyaçtır. Kedi çimi yemek kedilerin hem tüy kusmasını engeller hemde sindirim sistemleri için bir ihtiyaçtır.

Kedilerinizi Korunaklı Alanlarda Gezdirin

Honey Bear
Honey Bear Kedi

Bu belli başlı koşullar da gerçekleştirilebilir. Örneğin aranızda bazı şanslılar varsa, bahçesi duvarlarla çevrili ve korunaklı bir alan da kedinizin belli başlı zaman dilimlerinde dışarı çıkarılıp sonra içeri sokulması önemlidir. Bu durum ona öz güveninin yerine getirmekte ve kendini doğal ortamında hissetmesine yardımcı olacaktır.

Kedinize Zaman Ayırın

Bengal Kedisi

Yukarıda saydığımız maddeler arasında en önemlisi ona zaman ayırmaktır. Kedileriniz sizi ailesinden biri yada bir arkadaşı yada sizi başka bir kedi olarak gördüğü durumlarıda olabiliyor. Kedileriniz size karşı böyle durumlar hissettiği için aynı insanlar gibi yalnızlığı aslında hiç sevmezler. Dolayısıyla günün belli bir zaman dilimini mutlaka ona zaman ayırmanız gerekir. Onunla geçirdiğiniz her kaliteli zaman mutluluğuna katkıda bulunacak bir dakika daha demektir. Eğer çok yoğun çalışıyorsanız ve mecburen kediniz uzun saatler boyunca yalnız kalıyırsa, kesinlikle ikinci bir kediyi düşünememeli. Görüldüğü gibi kedilerimizi mutlu etmek hiçte öyle zor değil. Sizde kedinizi mutlu etmek için ilginç yollara başvuruyorsanız yorumlarda belirtin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir